Kvetoucí kdoule - skvělá rostlina pro vaši zahradu

Kvetoucí kdoulovec je užitečný opadavý keř, který každoročně velmi brzy v sezóně předvádí krásnou podívanou. Díky své odolnosti vůči chladnému podnebí, snadnému růstu a všestrannosti je tato rostlina hodna zvážení pro každou zahradu v zónách 4-9. Přečtěte si více informací o pěstování a péči o kvetoucí kdoulovec.

Co je kvetoucí kdoulovec

Kvetoucí kdoulovec (Chaenomeles speciosa) je opadavý keř z čeledi růžovitých (Rosaceae). Tyto rostliny, které se někdy označují také jako kdoulovec obecný, mají více stonků a nabývají oblého tvaru růstu.

Tyto trnité keře pocházejí z Číny a dosahují maximální velikosti kolem 3 m na výšku a šířku. Jednoduché a střídavě uspořádané tmavozelené lesklé listy této rostliny dorůstají délky asi 7,62 cm, mají pilovité okraje a vyrůstají na šedohnědých stoncích.

Květy kvetoucí kdoule

růžově kvetoucí kdoulovec

Tyto rostliny vytvářejí květy brzy na jaře nebo dokonce koncem zimy na holém dřevě a předvádějí poměrně nápadné květy často ještě předtím, než se v sezóně objeví nové listy. Tyto rostliny mohou kvést i na podzim, i když ne tak bohatě jako brzy na jaře.

Květy mají obvykle růžovou až červenou barvu, i když mohou být také oranžové nebo bílé. Květy, které se vytvářejí jednotlivě, měří na délku asi 5,08 cm. Každý květ má obvykle 5 okvětních lístků, i když byly vyšlechtěny odrůdy, které vytvářejí květy s až 40 okvětními lístky.

Květy vydrží asi 2 týdny, než začnou dozrávat v kulaté skvrnité žlutozelené plody (peckovice) o délce a šířce asi 6,35 cm.

Podobné druhy

Kdoulovec čínský (C. cathayensis) dorůstá přibližně stejné velikosti jako C. speciosa, ale vytváří bílé až růžové květy a větší plody. Tento druh lze pěstovat v zónách 4-8.

Kdoulovec japonský (C. japonica) je podobný druh, který nedorůstá tak velkých rozměrů. Tyto rostliny obvykle dosahují výšky kolem 3 stop (0,9 m) a šířky 6 stop (1,8 m). Tato rostlina vytváří červené až oranžové květy o průměru asi 3,81 cm a lze ji pěstovat podobně jako C. speciosa.

kvetoucí keř kdoulovce

Jak pěstovat kvetoucí kdouloň

Nejrychlejším způsobem množení nových velkých rostlin je příprava řízků z tvrdého dřeva. Tyto řízky by se měly odebírat koncem podzimu až v zimě a zakoření asi po měsíci. Ke stimulaci růstu kořenů u řízků dobře funguje práškový kořenový hormon. Takto pěstované rostliny se stanou velkými po 2 až 3 letech.

Tyto rostliny chaenomeles speciosa lze pěstovat také ze semen sebraných ze zralých plodů. Tato semena lze vysévat na jaře poté, co byla přes zimu v chladu, nebo je jednoduše vysadit čerstvá na podzim.

Této rostlině se nejlépe daří v dobře propustné, hlinité a kyselé půdě. Vylepšení chudých půd kompostem zlepší růst a vitalitu rostliny.

Tyto rostliny mají střední nároky na vodu. Mulčování pomůže udržet půdu vlhkou a bude užitečné pro mladé rostliny, které je třeba zalévat, dokud se nerozvinou. Tyto rostliny zalévejte na úroveň půdy, aby listy zůstaly suché a zdravé.

Kvetoucí keř kdoulovec roste nejlépe na plném slunci až v polostínu, ale obecně lépe kvete na silnějším světle. Rostlinám pěstovaným v teplejších oblastech se silnějším světlem se bude dařit lépe při omezeném osvětlení než rostlinám pěstovaným v chladnějším a mírnějším podnebí. Tyto rostliny jsou tolerantní k různým teplotám, pokud jsou chráněny před silnými větry, a lze je úspěšně pěstovat v zónách 4-9.

kvetoucí kdoulovec

Péče a údržba

Tyto keře s nízkými nároky na údržbu vyžadují každoroční řez, protože pokud se nechají růst do přirozené podoby, mohou působit spletitě a neuspořádaně. Řez podpoří úhlednější a vzpřímenější růst. Rostlina se pomalu šíří pomocí odnoží, které lze odstranit. Tento keř prořezávejte na jaře po odkvětu nebo později v sezóně po odkvětu plodů, pokud si přejete sklízet tyto atraktivní peckovice.

Řez těchto rostlin také stimuluje tvorbu dalších kvetoucích odnoží pro následující období kvetení. Keře kdoulovce často špatně snášejí časté silné stříhání a renovace by měla být prováděna postupně, po dobu 2 až 3 let, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Tyto rostliny jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům, i když rostlina může hostit mšice, šupináče a roztoče. Rostlinu mohou postihnout choroby, jako je houbová skvrnitost listů a občasná ohnivost, a pokud jsou tyto rostliny pěstovány v zásaditých půdách, může se objevit chloróza.

Použití

Zahradnické použití

Trnitost této rostliny lze považovat za skutečnou výhodu a tyto rostliny tvoří fantastické bezpečnostní živé ploty nebo zábrany proti nežádoucímu pohybu zvířat. Ze stejného důvodu by se pěstitelé měli vyvarovat pěstování této rostliny na místech s velkým provozem, kde se o ni mohou otírat lidé.

Tato rostlina vypadá skvěle také jako okrajová nebo dokonce špalírová rostlina. Pro ty, kteří mají trpělivost, je kvetoucí kdoulovec skvělým objektem pro bonsaje a řezané květy vypadají nádherně vystavené ve váze.

Použití pro člověka

Plody této rostliny sice nejsou tak chutné jako plody pravé kdoule, ale lze je použít k výrobě džemů, želé a zavařenin. V Číně se rostlina tradičně pěstuje také jako léčivá rostlina, větrolam a protierozní prostředek.

Využití pro volně žijící živočichy

Na květech kdoulovce si pochutnávají opylovači, jako jsou kolibříci a motýli. Na listech tohoto keře si bohužel pochutnávají také hladové srny a zajíci.

Nejčastější dotazy

Is flowering quince invasive?

Kvetoucí keř kdoulovec není ve Spojených státech uznán jako invazní druh na národní ani státní úrovni.

Does flowering quince need full sun?

Ačkoli tyto rostliny rostou a kvetou lépe na plném slunci, lze je pěstovat i v polostínu, zejména v teplejším podnebí.

How big does a flowering quince get?

Tento opadavý keř obvykle dosahuje maximální velikosti kolem 3 m na výšku i na šířku.

Does flowering quince produce fruit?

Na této rostlině se tvoří plody, které jsou považovány za jedlé, i když nejsou nijak zvlášť chutné. Tyto kulaté plody dorůstají velikosti asi 6,35 cm a běžně se používají k výrobě džemů, želé a zavařenin.

Závěr

Kdoulovec kvetoucí je krásný a odolný opadavý keř, který lze pěstovat až do 4. zóny mrazuvzdornosti USDA. Díky své trnité povaze je tato rostlina skvělým bezpečnostním živým plotem, je však třeba dbát na opatrnost při jejím pěstování na místech zahrady, kde je velký provoz.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.