Yzop anýzový - skvělá rostlina pro domácího zahrádkáře

Yzop anýzový patří do čeledi mátovitých, ačkoli rostlina voní po anýzu, odtud také pochází její název. Běžně se vyskytuje v Severní Americe, i když v jiných oblastech se může pěstovat. Indiánské obyvatelstvo ji často používá jako léčivou rostlinu.

Anýzový yzop fakta

Rostlina známá jako anýzový yzop je známá také pod svým vědeckým názvem Agastache foeniculum. Rodové jméno rostliny pochází z řeckého "agan", což znamená "velmi mnoho", a řeckého slova "stachys", což znamená "pšeničný klas".

Název odkazuje na květní klasy, které má anýzovník. Mezi další běžné názvy pro anýzový yzop patří modrý yzop obrovský a levandulový yzop obrovský.

Historie Agastache Foeniculum

Historie anýzového yzopu je málo známá. Léčebné využití rostliny zaznamenali indiáni.

Například Chippewové používají směs anýzového yzopu s losí mátou jako lék na problémy, jako je nachlazení a bolest na hrudi. Tyto vlastnosti jsou důsledkem toho, že rostlina obsahuje množství éterických olejů.

agastache foeniculum

Jak vypadá květ anýzu?

V přírodě i při pěstování dorůstá yzop anýzový výšky zhruba 0,61 až 1,22 metru. V polovině až na konci léta rostlina kvete fialovými až levandulovými květy umístěnými na koncových částech trnů.

Na ploše květu je mnoho květů, které jsou zabaleny do válcovitých koncových květních cípů, které jsou zhruba 7,62 až 15,24 cm dlouhé.

Rostlina má čtvercové stonky, které mají vejčité listy, jež mají matně zelenou barvu a jsou až 10,16 cm dlouhé. Okraje listů mají zubaté okraje. Listy voní po anýzu, zatímco květy nemají žádnou skutečnou vůni. Přesto květy přitahují řadu opylovačů, včetně včel a motýlů.

Odrůdy

Do rodu Agastache patří 22 druhů rostlin. Ty se z velké části nazývají obrovské yzopy nebo kolibří máty. Mezi příbuzné tohoto rodu patří yzop pravý. Anýzový yzop navzdory názvu není pravý yzop ani anýzová rostlina.

Pěstební období a oblast

Anýzový yzop pochází ze severních oblastí Severní Ameriky, včetně států jako Wisconsin, Delaware a Connecticut. Vyskytuje se také v oblastech Kanady, například v Britské Kolumbii. Původní rozšíření je od severního Colorada po Wisconsin a na sever do přilehlých oblastí Kanady.

Anýzový yzop roste po celé jaro a léto, ale kvete až od poloviny do konce léta. Obecné období kvetení je od června do září. Další kvetení můžete u rostliny podpořit odlamováním již odkvetlých květů.

anýz výsadba yzopu

Výsadba

Když zasadíte anýzový yzop, bude se nejlépe pěstovat v průměrných půdách, které mají suchou až střední vlhkost. Jedná se o rostliny, které neocení přemokření, zejména pokud mají vytvořený kořenový systém.

Půdy jako takové by měly být dobře odvodněné. Snášejí místa od plného slunce až po polostín, ale opravdu nejraději jsou na plném slunci.

Jakmile jednou založíte porost anýzu, bude se šířit oddenky, takže pokud nechcete, aby se šířil, můžete ho vysadit do květináčů. Rostliny se také většinou poměrně snadno samy vysemení, pokud jsou zachovány optimální podmínky.

Zajímavá fakta o yzopu anýzovém

Anýzový yzop bývá poměrně odolnou rostlinou a netrpí mnoha chorobami. Přesto, pokud jsou rostliny udržovány příliš vlhké, mohou se u nich objevit problémy, jako je hniloba koruny nebo kořenů. Mohou se u nich také objevit problémy, jako jsou skvrnitost listů a moučnatost.

Rostlinu lze použít jako koření a čerstvé květy lze konzumovat v salátech. Ze sušených listů lze vařit čaje.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.