Jak pěstovat korálovec

Korálovec je jednou z těch rostlin, které jste pravděpodobně viděli v přírodě, ale nikdy jste o nich nepřemýšleli jako o okrasných rostlinách na vaší zahradě. Tento snadno pěstovatelný původní keř dodá zimní zahradě živé barvy, když mnohé jiné rostliny vypadají nudně a neaktivně.

Co je to korálovec?

Korálovec (Symphoricarpos orbiculatus) je původní opadavý keř z čeledi Caprifoliaceae (zimolezovité). Tato rostlina má mnoho běžných názvů, mezi něž patří voskovka, bukleberry, snowberry, snapberry, wolfberry, turkeybush, round snowberry, Indian currant, buckbrush a devil's shoestring.

Korálovec je malý, kopcovitý keř s hnědými až fialovými větvičkami, které jsou pokryté jemnými chloupky. Ačkoli tento druh může dorůstat výšky až 5 stop (1,5 m) a šířky 8 stop (2,4 m), obvykle zůstává mnohem menší.

Tato rostlina pochází ze střední a východní části Spojených států od Texasu na jihu až po Jižní Dakotu a stát New York na severu. Korálovec se vyskytuje také v některých částech Kanady a Mexika.

V přírodě se tyto rostliny vyskytují v lesích, houštinách a podél vodních toků.

Tento keř má opačně uspořádané jednoduché listy, které mohou být dlouhé asi 5,08 cm, ale často se vyskytují i mnohem menší. Tyto listy mají celokrajné (hladké) okraje, které jsou svinuté, a jsou matně zelené barvy se světlejší spodní stranou.

Květy

Květy korálovce rozhodně nejsou jeho nejbarevnějším znakem. Ve skutečnosti jsou drobné, zelenobílé až růžové květy celkem nenápadné.

Tyto zvonkovité květy mají čtyři nebo pět okvětních lístků a kvetou v jarních až letních měsících.

Nápadné jsou plody této rostliny, které dozrávají na podzim a přetrvávají až do zimních měsíců. Tyto peckovice mají průměr až 0,64 cm (6,3 mm) a jsou korálově růžové až červenofialové, což dalo rostlině její obecný název.

Jak pěstovat korálovec

Korálovec lze pěstovat ze semen, ale mnohem snadněji se pěstuje z polodřevitých řízků, protože semena vyžadují dlouhou stratifikaci, než se stanou plodnými.

Pokud chcete tuto rostlinu pěstovat konkrétně ze semen, je důležité si uvědomit, že čerstvá semena při výsadbě nevyklíčí. Semena musí být vystavena teplým a následně chladným podmínkám, aby byla přerušena dormance, což je proces, který trvá nejméně 8 měsíců a simuluje období od léta do zimy.

Nejjednodušší způsob, jak získat nové rostliny korálovce, je využít zvyku této rostliny šířit se pomocí rozchodníků. Tyto rostliny vysílají oddenky (rhizomy a stolony) a nové rostliny zakořeňují několik metrů daleko, ale jsou stále připojeny k mateřské rostlině.

Toto připojení lze odříznout a novou rostlinu přesadit na nové místo. Tyto mladé klony je nejlepší přesazovat v chladnějších měsících před zimou.

Tento keř lze pěstovat v různých typech půd, včetně poměrně kamenitých substrátů, ale vyžaduje neutrální pH. Pro dosažení nejlepších výsledků zasaďte korálovec do vlhké, dobře propustné a na živiny bohaté půdy.

Tyto rostliny mají nízké až střední nároky na vodu a lze je pěstovat na plném až částečném slunci, ale snesou i plný stín. Jelikož je rostlina odolná vůči chladu do -40 °C, jsou pro její pěstování nejvhodnější místa v zónách mrazuvzdornosti USDA 3-7.

Péče a údržba

Rostlina korálovec nevyžaduje časté stříhání, ale v případě potřeby ji lze seříznout na požadovanou výšku. Pravděpodobně to bude nutné provést pouze jednou za několik let.

Po odkvětu tento keř prořezávejte, ale počítejte s tím, že tím samozřejmě snížíte počet plodů, které vytváří.

Řídké a nohaté exempláře lze seříznout až k zemi, aby znovu vyrostly s hustší formou růstu. Zní to sice trochu drasticky, ale zároveň se tím zvýší produkce bobulí vaší rostliny, takže je to oboustranně výhodné.

Keř korálovce má ve zvyku se rozšiřovat, a pokud tomu chcete zabránit, doporučujeme odstraňovat odnože.

Pokud je tato rostlina pěstována v dobré, na živiny bohaté půdě, není hnojení nezbytně nutné. V chudších půdách dodání tekutého nebo granulovaného hnojiva mladým rostoucím rostlinám zvýší rychlost jejich růstu a produkci bobulí, pokud budete dodržovat návod k použití přípravku.

Keře korálovce jsou obvykle poměrně odolné vůči škůdcům a chorobám. Některé zdroje uvádějí tento druh jako odolný vůči jelenům, ale pokud má tato zvěř přístup na váš dvůr a vy se nechcete dělit o svou zeleň, měli byste pro jistotu zvážit, zda tuto rostlinu nějak nechránit.

Pokud se v okolí vyskytují králíci, možná budete muset také dávat pozor na poškození vašich rostlin a odpovídajícím způsobem je chránit.

Použití

Zahradnické použití

Korálovec je skvělým keřem pro původní lesní zahrady, kde se mu bude dobře dařit, pokud bude pěstován pod stromy. Další využití je jako základová rostlina a podél zastíněných okrajů.

Využití pro člověka

Jakkoli chutně plody této rostliny vypadají, neměly by se jíst, protože jsou považovány za mírně jedovaté.

Využití pro volně žijící živočichy

Protože je tato rostlina jen mírně odolná vůči jelenům, je oblíbená u divoké zvěře a přitahuje drobné savce a různé ptáky. Ptáci si pochutnávají na pupenech a bobulích této rostliny, zatímco květy navštíví řada hmyzích opylovačů.

Nejčastější dotazy

Can you eat coralberry?

Plody této rostliny jsou považovány za mírně jedovaté/jedovaté. Říká se, že byste jich museli sníst poměrně hodně, aby měly neblahý účinek, ale doporučuji zůstat na bezpečné straně a spíše obdivovat tuto rostlinu pro její atraktivní plody a ne je mlsat.

Are coralberries invasive?

Korálovec pochází ze Spojených států a není tam považován za invazní druh.

How do you prune a coralberry?

Keře korálovce není třeba příliš často prořezávat. Tyto rostliny prořezávejte po odkvětu, abyste je udrželi v preferované výšce. Tvrdý řez lze provést u nohatých jedinců, abyste vytvořili plnější rostlinu, která bude produkovat více bobulí.

Závěr

Keř korálovce sice není stálezelený, ale jeho bohaté růžové až fialové bobule rozhodně oživí zimní krajinu, zejména v drsných chladných zimách v nižších zónách mrazuvzdornosti USDA. Tento keř vysazujte pro jeho nenáročnou údržbu a atraktivitu pro původní volně žijící živočichy.

Další běžné keře k pěstování najdete v tomto seznamu oblíbených keřů a keříků.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.