Kojotí keř - pěstování a péče

Kojotí keř je rychle rostoucí keř nebo půdní krytina, která pochází ze západního pobřeží Spojených států. Tyto rostliny se velmi snadno pěstují a jsou skvělé pro ozelenění narušených, holých ploch.

Přečtěte si, jak tuto rostlinu pěstovat a jak o ni pečovat.

Co je to keř kojota?

Kojotí keř (Baccharis pilularis) je často známý také pod názvy kojotí keř, kaprálová metla, keřový keř a zakrslý kojotí keř. Tyto rostliny patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) a existuje více než 400 druhů bachyněk, z nichž všechny pocházejí z Ameriky.

Kojotí keř je původní stálezelený keř, jehož růstová forma se liší podle poddruhu, kultivaru a lokality. Na vnitrozemských lokalitách má tato rostlina tendenci růst ve vzpřímenějším tvaru. V blízkosti pobřeží, kde jsou rostliny vystaveny slané mlze a silným větrům, nabývají tyto rostliny nízký rozložitý tvar.

Rostliny kojotího štětce jsou dosti proměnlivé ve velikosti, některé poddruhy dorůstají výšky až 12 stop (3,6 m), jiné dosahují sotva 25,40 cm (0,25 m). Vzpřímené formy nerostou do šířky, zatímco rozprostřené kultivary se u pobřeží rozprostírají až do šířky 12 stop (3,6 m).

Šácholan kapraďovitý pochází ze západního pobřeží Spojených států a Mexika od Oregonu po Baja California, kde roste v nadmořských výškách až kolem 610 m (2000 stop). Zde tyto rostliny rostou na různých stanovištích včetně dubových lesů a pobřežních srázů.

Listy této rostliny se skládají z hladkých a pryskyřičnatých (lepkavých), jednoduchých střídavě uspořádaných listů na lesklých, tmavě hnědých stoncích. Rostliny vyrůstají ze silného kůlového kořene.

Poddruhy a odrůdy

B. pilularis consanguinea je vzpřímený poddruh, který dorůstá výšky až 12 stop (3,6 m), obvykle však asi poloviny. Tato vnitrozemská forma roste jako vzpřímený keř a je ideální pro použití jako živý plot.

B. pilularis pilularis je pobřežní forma, která dorůstá výšky méně než 0,30 m, ale jako půdní kryt se rozrůstá až na 12 stop (3,6 m). Listy tohoto poddruhu jsou menší než u B. p. consanguinea.

'Santa Ana' je zakrslý kultivar B. p. pilularis, který má stříbřité listy a rozrůstá se asi do 6 stop (1,8 m). Tyto rostliny vytvářejí bílé květy a mají tendenci růst v kopečkovitém tvaru.

'Pigeon Point' je další kultivar B. p. pilularis, který se s oblibou používá jako půdní pokryv v pobřežních oblastech. Tyto rostliny se rozrůstají do výšky asi 12 stop (3,6 m) a mají tmavě zelené listy.

Květiny Kojotího keře

Keře Coyote bush vytvářejí květy, které mají u samičích rostlin průměr až 0,64 cm (6 mm), u samčích rostlin jsou menší. Tyto květy se vytvářejí na diskovitých květenstvích.

Samčí květy jsou žlutavé, zatímco samičí květy jsou bělavé a produkují semena rozptýlená větrem, díky nimž mohou na vašich dvorech vyrůst nové semenáčky keře kojota . Z tohoto důvodu jsou samčí rostliny žádanější.

Doba kvetení této rostliny trvá obvykle od července do října a plody dozrávají od září do prosince.

Jak pěstovat keř kojota

Kojotí keř lze pěstovat ze semen. Sbírejte plody ze samičích rostlin a sušte je na slunci nebo v teplé, vzdušné místnosti. Po zaschnutí byste měli z plodů třením mezi dlaněmi odstranit papulu (chomáč chloupků obklopující semeno).

Tato semena zasaďte na jaře nebo na podzim do písčitého substrátu a asi po týdnu až dvou by měla vyklíčit.

Keříky kojoty lze pěstovat v různých typech půdy, včetně písčité, hlinité a jílovité. Tyto rostliny snášejí také kyselé nebo zásadité půdy s hodnotami pH mezi 5 a 8.

Zalévejte střídmě, a jakmile se tato rostlina uchytí, můžete ji nechat přirozeně růst. Lehká zálivka jednou týdně však rostlinám neuškodí.

Tyto rostliny nesnášejí zastínění a při zastínění většími keři a stromy hynou. Kojotický keř můžete vysadit i do polostínu, ale přednost má plné slunce.

Těmto rostlinám se bude dařit, pokud budou vysazeny v zónách mrazuvzdornosti USDA 7-10. Zejména pokud se pěstují na západním pobřeží, odkud pocházejí.

Péče a údržba

Kojotí keř se pěstuje velmi snadno, až někteří tuto rostlinu považují za plevel. Pokud jste pěstovali pouze samčí rostliny, neměli byste semenáčky vyrývat. Jako okrasný keř nebo půdopokryvná rostlina roste středně rychle a je odolná vůči suchu.

Dokud se rostliny nerozrostou, nezapomeňte je každý týden zalévat. Poté již nebude týdenní zalévání nutné, i když udržování rostlin v hydrataci zlepší jejich protipožární schopnosti.

Tyto rostliny snášejí poměrně silný řez a nízko rostoucí formy lze dokonce kosit a znovu se zazelenají a zhoustnou. Jsou přirozeně odolné vůči škůdcům a chorobám.

Použití

Zahradnické použití

Rostliny s kojotím kartáčem jsou poměrně všestranné. Nejsou dostatečně nápadné a atraktivní pro solitérní výsadbu, ale jsou skvělou volbou pro zazelenění a oživení nových holých zahrad.

Tyto rostliny můžete v závislosti na poddruhu pěstovat jako půdní kryt odolný vůči soli a suchu nebo jako rychle rostoucí živý plot. Kojotí štětka je prý cenná i jako protipožární rostlina, pokud se zalévá.

Využití pro člověka

Záznamy ukazují, že rostlina kojetínský štět byla tradičně používána ke zmírnění vyrážky způsobené jedovatým dubem. Větve z této rostliny se také používaly ke konstrukci násad šípů a k odstraňování ostnů z trnitých plodů.

Využití pro volně žijící živočichy

Tato rostlina láká na podzim, kdy kvete jen málo jiných rostlin, opylovače, jako jsou motýli, vosy a včely. Baccharis křovitý poskytuje skvělý úkryt drobným savcům a ptákům a jeho výhodou je odolnost vůči jelenům.

Nejčastější dotazy

Is coyote brush native to California?

Tyto rostliny pocházejí z Kalifornie a dalších oblastí západního pobřeží od Oregonu po Baja California.

Is coyote bush deer resistant?

Ano, kojotí bršlice nemají pro zvěř velkou hodnotu, takže se nemusíte obávat, že by tyto rostliny poškodila srnčí zvěř.

Is coyote bush fire resistant?

Kojotí keř se může po požárech dobře zotavit, ale to nemusí nutně znamenat, že rostlina neshoří.

Závěr

Existují úhlednější a atraktivnější rostliny, než je kojotí keř. Tato rostlina skutečně září jako původní druh přitahující divokou zvěř, který nevyžaduje velkou údržbu a rychle roste, aby pokryl půdu a ozelenil plochu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.