Kerrie japonská - Pěstování kerrie japonské

Kerrie japonská je krásný keř, který kvete koncem jara a někdy i začátkem léta. Tato rostlina upoutá pozornost každého, protože se vyznačuje dvojitými žlutými květy s jasně zelenými stonky a listy.

Tato nápadná rostlina bude vypadat skvěle v každé zahradě, zejména v kombinaci s dalšími barevnými rostlinami.

Pokud se chcete o tomto krásném keři dozvědět více, pokračujte ve čtení.

Základní fakta o kerrii japonské

  • Tato rostlina je často označována jako Kerria japonica, japonská kulovitá květina , Kerria japonica pleniflora, japonská růže, japonský keř měsíčku lékařského nebo velikonoční růže. Patří do čeledi růžovitých (Rosaceae).
  • Podle amerického ministerstva zemědělství se jim nejlépe daří v zónách 4 až 9.
  • Tento opadavý keř vytváří spoustu nádherných květů, které mají zářivě žluté okvětní lístky.
  • Jak již název napovídá, tato rostlina pochází z Japonska a horských oblastí Číny , přesto ji dnes najdete všude na světě.
  • Tento opadavý keř má jednoduché nebo dvojité květy, které se hojně objevují v teplejších měsících.
Kerria japonica

Jak pěstovat a pečovat o japonskou růži

Pěstování japonské kerrie není tak obtížné, jak by se mohlo zdát. Zde najdete vše, co je třeba mít při pěstování tohoto krásného keře na paměti:

Nároky na světlo

V ideálním případě by bylo nejlepší umístit tento keř na částečně zastíněné místo. Takto bude po celé jaro více kvést. Čím více stínu budou mít, tím živější budou jejich okvětní lístky.

Pokud není možné mít zastíněnou plochu, bude se této rostlině výborně dařit na plném a přímém slunci. Mějte na paměti, že barva okvětních lístků rychle vybledne, protože nebudou příliš intenzivně vystaveny slunečnímu záření.

Potřeba vody

Kerrie japonská je známá tím, že je žíznivá rostlina. To znamená, že ke svému prospívání bude vyžadovat pravidelnou zálivku. Zahradníci však musí dávat pozor, aby rostlinu nepřelévali, protože by mohli poškodit její kořeny.

Pokud je teplé počasí, zalévejte tuto rostlinu každý druhý den. Pokud je počasí chladné, můžete ji zalévat jednou až dvakrát týdně.

Obecně platí, že do půdy vložte prst nebo dva. Pokud je stále příliš vlhká, japonskou kerrii nezalévejte. Naopak pokud je téměř nebo zcela vyschlá, pak je vhodné keř důkladně zalít.

Půdní preference

Tento keř není vybíravý, pokud jde o typ půdy, na které roste. Japonský měsíček lékařský by se proto mohl dobře uplatnit i v chudých půdách, ale nejlépe se mu bude dařit, když bude mít v půdě dostatek organického materiálu, například rozloženého listí nebo kompostu.

Škůdci a choroby

Tato rostlina je náchylná jak k padlí listů, tak k větvičkovitosti kerria, což je houbové onemocnění, které by mohlo velmi rychle poškodit celou rostlinu.

Pokud se tyto problémy objeví, objeví se na celém listí načervenalé skvrny, které ovlivní zbarvení listů, a ty pak jednoduše odumřou.

Zahrádkáři mohou použít organické hnojivo, aby zabránili tomu, že rostlina onemocní touto chorobou, zejména během vlhkého léta, které je známé tím, že zvyšuje riziko výskytu těchto hub.

Řezání

V ideálním případě byste měli japonskou růži prořezat, jakmile přestane kvést během pozdního jara nebo začátkem léta. Navíc by bylo nejlepší ořezat odumřelé větve, jakmile je uvidíte. Umožníte tak rostlině růst zdravěji a omlazovat se.

Pokud je tato rostlina na malé ploše a nechcete, aby se bujně rozrůstala, musíte odstranit odnože, jakmile se objeví. Tak budete mít jistotu, že případné šíření máte pod kontrolou.

Rozmnožování kerrie japonské

K množení musí dojít na začátku nebo v polovině léta, kdy jsou všechny květy zcela odumřelé. Měli byste si vybrat větev a odříznout její terminální konec těsně pod listovým uzlem, kde se začínají objevovat listy.

Při tomto postupu by měly být odstraněny i zbývající listy, které jsou stále připevněny k větvi.

V ideálním případě byste měli na odříznutou větev nasadit zakořeňovací hormony a teprve poté ji budete moci zasadit do květináče vhodné velikosti se směsí písku, kompostu, perlitu a pokud možno rašelinového mechu.

Řez by se měl pravidelně mlžit a měl by být umístěn na místě, kam nedopadá přímé sluneční světlo. Kořeny rostliny by se měly začít vyvíjet během následujících šesti týdnů, i když v závislosti na počasí může tato doba trvat déle.

Jakmile se kořeny začnou vyvíjet, můžete japonskou kerrii přesadit do květináče větších rozměrů. V opačném případě ji můžete umístit přímo do zahrady, pokud to počasí dovolí.

japonská růže

Druhy keřů kerrie japonské

Jedná se o některé z odrůd japonských růží:

Plentiflora

Jedna z mála dvoukvětých rostlin na tomto seznamu dosahuje šířky pouze 5,08 cm, přesto může dorůst výšky až 3,05 metru. Připomínají pomněnky a často je můžeme vidět na chodnících, kde předbíhají jiné druhy rostlin.

Tato květina se podobá jiné krásné květině, chryzantémě.

Picta

Tato odrůda si dává na čas, což je neuvěřitelné, vezmeme-li v úvahu, že vyroste pouze do výšky 0,61 m. Tím se řadí mezi nejkratší odrůdy japonských růží.

Albescens

Tento typ kerrie japonské lze snadno identifikovat, protože má jemně krémově žluté květy. Mohou dosahovat výšky až 1,52 m a šířky kolem 5,08 cm. Další zajímavostí je, že její listy se s příchodem podzimu zbarví do světle žluté barvy.

Guinea zlatá

Další drobná květina, protože květy dosáhnou šířky pouze 5,08 cm. Tato japonská kerrie může dorůst až do výšky 2,44 metru. Tyto květy mají krásnou vůni.

Simplex

Tato jedinečná rostlina kvete rok co rok, takže je ideálním keřem pro líné zahrádkáře, kteří se přesto chtějí na zahradě těšit z pestrých barev.

Nejčastější dotazy

Why are Japanese kerrias referred to as Easter roses?

Tomuto typu rostlin se obvykle říká velikonoční růže, protože mají tendenci kvést po celé Velikonoce. Podobají se také některým druhům růží, odtud pochází odkaz na ně v názvu.

Will Japanese roses grow tall?

Ano, mohou dorůstat velké výšky. Ve skutečnosti mohou snadno dosáhnout výšky až 3,05 metru, pokud je necháme na pokoji bez stříhání. Z hlavních větví se navíc oddělují menší větve, které se přesměrovávají do všech stran, a proto si někteří zahrádkáři budou muset výsadbu tohoto konkrétního druhu květiny rozmyslet, nebo budou muset rostlinu alespoň několikrát ročně prořezat.

Are Kerria Japonica pleniflora toxic?

Ano, tato rostlina má jedovaté listy, protože obsahují kyanovodík, který je velmi škodlivý pro člověka i škůdce. Při požití by mohly způsobit vážné poškození plic nebo smrt u zranitelných jedinců.

How do you use the Japanese rose in the landscape?

Mnoho zahradníků umisťuje tuto rostlinu pod zastíněné místo. To je skvělá věc, zejména pokud máte nevyužitý prostor a nemůžete najít jiný druh keře, který byste mohli přímo vysadit. případně lze z této rostliny vytvořit krásný a košatý živý plot. Musíte však mít na paměti, že japonská růže má dlouhé větve, které jsou velmi atraktivní. Ujistěte se, že je využijete ve svůj prospěch tím, že je umístíte vedle jiných keřů, které mají jiné vlastnosti.

Where does the name Kerria come from?

Kerrie japonská byla pojmenována po skotském rostlináři a sběrateli rostlin Williamu Kerrovi. Během roku 1805 podnikl rozsáhlou cestu po Číně a do Velké Británie se vrátil s různými krásnými exempláři z této asijské země.

Závěr

Kerrie japonská, jedna z nejkrásnějších kvetoucích rostlin na světě, je nejen nenáročná na údržbu, ale také poskytuje vynikající výhled, který zahradníky vítá na jejich pozemku.

Tato rostlina má četné žluté květy, které připomínají růže a kvetou po celé jaro, takže každý prostor vypadá desetkrát lépe.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.