Co je to thryallis?

Téměř každé zahradě by se hodil nápadný okrasný keř s dlouhou dobou kvetení, zejména takový, který má rozmanité využití při úpravách krajiny. Pokud žijete ve vhodném podnebí, může být thryallis (Galphimia gracilis) skvělým doplňkem vaší zahrady.

Přečtěte si další informace o této krásné kvetoucí rostlině.

Co je to rostlina thryallis?

Thryallis, vyslovováno thry-al-is, je středně velký keř pocházející z Mexika a Střední Ameriky.

Tato rostlina nese mnoho běžných názvů a lidově se jí říká také zlatý thryallis, zlatobýl, štíhlý zlatobýl, zlatá sprcha, zlatý déšť nebo zlatý déšť. Patří do čeledi Malpighiaceae, která zahrnuje více než 1300 druhů, jež pocházejí převážně z tropů Střední Ameriky.

Ohledně správného názvu této rostliny panují nejasnosti a technicky vzato je thryallis, který se běžně vyskytuje v zahradnictví, nejspíše G. gracilis, i když se často nazývá Galphimia glauca.

Samotné lidové jméno thryallis je zastaralým rodovým označením této rostliny, které přetrvalo i po jeho opravě na současný název Galphimia. To vše pochopitelně způsobuje určité zmatky, proto se v tomto článku budeme držet názvu thryallis.

Ve volné přírodě se tento druh vyskytuje na nejrůznějších stanovištích, což z něj díky jeho nespecializovaným nárokům na péči činí skvělou rostlinu pro krajináře.

Thryallis má atraktivní modrošedozelené listy a krásné žluté květy s načervenalými středy. Mladé stonky mají krásný červenohnědý odstín. Rostliny jsou měkké a v mírném vánku se půvabně pohupují.

Je to přirozeně vytrvalý stálezelený druh, i když při výsadbě v chladnějších oblastech je opadavý. Tato rostlina dorůstá v ideálních podmínkách výšky asi 1,83 až 2,74 m (1,8-3 m) a téměř stejné šířky, ale lze ji udržovat i ve výšce 0,91 až 1,22 m (0,9-1,2 m).

rostlina thryallis

Květy Thryallis

Silný řezna začátku jara podpoří kvetení této rostliny v chladnějším podnebí. Květy mají v průměru necelý palec (2 cm) a pět okvětních lístků a pět kališních lístků, které mají jasně žlutou barvu, a deset různě dlouhých prašníků a tři tyčinky, všechny v zářivě červeném odstínu.

Thryallis vytváří nesčetné množství květů, které jsou otevřeny současně na jediném květenství, odborně označovaném jako koncový hrozen. Květy mají celkově veselou jasně žlutou barvu s červenými tyčinkami a pestíkem.

Tato rostlina kvete od konce léta do podzimu v chladnějším podnebí, avšak v tropičtějších oblastech může thryallis kvést celoročně. Květy jsou sladce vonné, ale ne ohromující, i když kvetou masově.

Pěkné květy thryallis lákají ptáky, jako jsou kolibříci, včely, motýli a další opylovači, ale naštěstí si tuto rostlinu neoblíbila větší zvěř, jako jsou jeleni a zajíci.

Jak pěstovat keř thryallis

Thryallis lze pěstovat ze semen vysetých na jaře nebo z řízků odebraných v létě za použití zakořeňovacího hormonu v prášku. Rostliny Thryallis jsou středně až rychle rostoucí keře. Tato rostlina může v první sezóně dorůst až 1,22 m a měla by být pěstována na slunném a chráněném místě.

Tato rostlina snese i určité zastínění, ale snížený sluneční svit ovlivní tvorbu květů a výsledkem bude tenčí, vřetenovitá rostlina. Tyto rostliny nejsou příliš odolné a nesnášejí silné větry, takže při výběru místa pro výsadbu je třeba s tím počítat.

Thryallis není nijak zvlášť žíznivá rostlina a je považována za poměrně odolnou vůči suchu, ačkoli mladé a přesazené rostliny by měly být udržovány ve vlhku a vaše rostlina ocení dodatečnou zálivku za velmi horkého a suchého počasí. Nedostatek vody, stejně jako nedostatek světla, může mít za následek snížení kvetení. Nadměrné zalévání se nedoporučuje, protože může způsobit hnilobu kořenů.

Tyto rostliny dávají přednost dobře propustným písčitým půdám, které jsou mírně kyselé až neutrální (pH 5,6-7,5), a lze je v případě potřeby hnojit, pokud jsou pečlivě dodržovány pokyny k použití.

Thryallis lze pěstovat i v mrazivých oblastech, rostliny však v těchto podmínkách procházejí zimním klidem a po prvních mrazech zcela odumírají až k zemi, než na jaře znovu vyraší.

Při pěstování v těchto chladnějších klimatických oblastech nedosáhnou thryallis kvůli omezenému vegetačnímu období stejných rozměrů jako v tropických oblastech a ve velmi chladných oblastech může být nutné thryallis v květináči přezimovat v místnosti.

Péče a údržba

Thryallis lze rozhodně označit za druh nenáročný na údržbu. Tuto rostlinu můžete nechat volně růst jako nápadný oválný keř nebo ji můžete stříhat či zastřihovat. U této rostliny je dokonce možné použít topiary, protože má kompaktní růstovou formu.

Ať už budete thryallis stříhat jakkoli, je důležité si uvědomit, že květy rostou na koncích větví, a proto příliš silný a častý řez zabrání rostlině v plném kvetení.

Škůdci a choroby

Thryallis je odolná rostlina, která obecně není náchylná k napadení škůdci nebo chorobami. Rostlinu mohou příležitostně napadat pavouci, ale thryallis není nijak zvlášť náchylná k napadení těmito běžnými škůdci.

Pavoukovci jsou drobní tvorové, kteří nejsou lidským okem snadno viditelní, ale lze je identifikovat podle světle zbarvených teček a jemných pavučinek, které zůstávají na spodní straně listů. Tyto tvory lze nejsnáze potlačit použitím chemického miticidu nebo organické varianty, jako je například neemový olej. Jak již bylo uvedeno, thryallis nevyžaduje žádnou specializovanou péči, pokud není výrazně přeléván nebo nedostatečně zaléván nebo vystaven extrémně nízkým teplotám.

Běžné použití thryallisu

Použití v krajině

Thryallis se skvěle hodí k obohacení zahrady o barvu a tělo. Krásné žluté květy opravdu poslouží k rozjasnění prostoru a dodají vašemu okolí veselí.

Vzhledem k tomu, že tato rostlina dává přednost slunným a chráněným podmínkám, lze ji v krajinářství použít jako barevnou stínící rostlinu pro soukromí, velkoplošný půdní kryt, rostlinu v pozadí pro menší ohniska nebo kuriozity, živý plot, jako akcentní rostlinu nebo ji lze pěstovat i ve velkém květináči jako výstavní rostlinu.

Tradiční použití

Zajímavostí je, že thryallis má ve střední Americe dlouhou historii využití pro léčebné účely. Přípravky z rostliny se běžně používají jako homeopatický lék na dýchací potíže, jako je astma a senná rýma, a na nervové stavy, jako je úzkost a deprese.

Bezpečnost těchto postupů je však málo prozkoumána a člověk by nikdy neměl používat přírodní prostředky bez konzultace s odborným lékařem.

Nejčastější dotazy

How tall does Thryallis grow?

Thryallis může v ideálních podmínkách ve volné přírodě dosahovat výšky až 12 stop, i když v zahradním prostředí je běžnější výška 4-9 stop.

Do butterflies like Thryallis?

Ano, motýly lákají bohaté žluté květy Thryallis.

Is Thryallis native to Florida?

Ne, ačkoli je Thryallis na Floridě oblíbenou krajinářskou a zahradní rostlinou, ve skutečnosti pochází ze Střední Ameriky.

Is Thryallis deer resistant?

Ano, listy Thryallis nejsou pro jeleny chutné.

Is Thryallis poisonous?

Není známo, že by byl Thryallis jedovatý. Vzhledem ke svým farmakologickým vlastnostem by však tato rostlina neměla být požívána bez konzultace s příslušným lékařem.

Závěrem lze říci, že Thryallis je velmi užitečný a atraktivní druh pro zahradu. Mohla by pro vás být skvělou novou rostlinou za předpokladu, že žijete v oblasti s teplým podnebím.

&aimful


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.