Jak pečovat o rostliny sněženek a jejich pěstování

Sněženka je původní opadavý keř, který poskytuje zimní zajímavost a nepotřebuje mnoho pozornosti. Pokud hledáte nový keř do své naturalizované nebo původní zahrady, může to být skvělá rostlina právě pro vás. Přečtěte si více informací o tom, jak o sněženku pečovat a jak ji pěstovat.

Co je to keř sněženka?

Sněženka je původní opadavý keř z čeledi zimolezovitých. Tyto rostliny jsou známé také jako sněženka obecná, voskovka, ledové jablko nebo korálovec bílý a jejich vědecký název je Symphoricarpos albus.

Tyto vzpřímené nebo obloukovitě rostoucí keře mají oblý tvar a dorůstají výšky asi 6 stop (1,8 m) a stejné šířky. Většina keřů sněženek však obvykle dorůstá jen do poloviny této velikosti.

Tyto rostliny se vyskytují v údolích a křovinatých oblastech po celé Kanadě a na severu USA, na jihu přes Wyoming a Colorado až po Nové Mexiko a Arizonu. Vyskytují se také na západním pobřeží, kde zasahují až do jižní Kalifornie.

Matné až modrozelené listy dorůstají délky kolem 5,08 cm a jsou uspořádány proti sobě na větvích.

sněženky

Květy sněženky podsněžníku

Keř sněženka vytváří nenápadné, 0,64 cm dlouhé bílé až růžové květy, které kvetou od června do srpna. Je známo, že tyto květy vzrušují opylovače více než lidi a nejatraktivnějším rysem těchto rostlin jsou jistě jejich plody.

Od hojnosti čistě bílých bobulí, které sněženka keřovitá produkuje, je odvozen název těchto rostlin. Tyto bobule mají průměr až 1,27 cm (13 mm) a dozrávají od konce léta do podzimu a vydrží hluboko do zimních měsíců.

Odrůdy sněženek

Několik odrůd bylo vyšlechtěno tak, aby měly hustší a kompaktnější tvar růstu a také větší produkci bobulí. Patří mezi ně např:

  • 'Bright Fantasy' dosahuje výšky kolem 4 stop a vytváří větší, sněhově bílé bobule.
  • 'Charming Fantasy' dosahuje výšky kolem 4 stop a vytváří větší, růžově zbarvené bobule.
  • 'Scarlet Pearl' dosahuje výšky asi 4 stop a vytváří větší, růžové bobule.
keř sněženek

Jak pěstovat sněženkový keř

Je možné sbírat a pěstovat vlastní semena, ale může to být poměrně časově náročný způsob množení.

Semena této rostliny lze sbírat koncem srpna a je třeba je vyjmout z rozmačkaných plodů, očistit a nechat uschnout. Semena je pak třeba uchovávat v teple po dobu asi 3 měsíců a poté v chladu po dobu asi 4 měsíců, než se stanou plodnými.

Rychlejší a jednodušší způsob množení těchto rostlin je pomocí měkkých nebo polotvrdých řízků o délce 5,08 - 7,62 cm (5-7,5 cm) odebraných koncem jara až začátkem podzimu nebo z tvrdých řízků odebraných v zimě.

Tyto keře rostou v různých půdách, včetně poměrně kamenitých substrátů. Vhodné půdy pro tuto rostlinu mohou mít mírně kyselý až mírně zásaditý charakter.

Sněženky pravidelně zalévejte, dokud se neujmou, a poté můžete rostliny nechat přirozeně růst, protože se jedná o poměrně suchovzdorný druh. Pravidelná zálivka může zlepšit zdravotní stav a vzhled rostliny a ve velmi horkých nebo suchých obdobích je dobré rostlinám dopřát trochu vody navíc.

Tuto všestrannou rostlinu lze pěstovat v plném stínu, pokud však chcete, aby sněženky opravdu prospívaly, vysaďte ji na polostinné nebo plně osluněné místo, kde bude plodit více.

Sněženkám se daří v chladném prostředí a lze je pěstovat v zónách mrazuvzdornosti USDA 3 až 7.

Péče a údržba

Sněženky jsou velmi nenáročné, snadno pěstovatelné keře. Tyto rostliny od vás potřebují jen velmi málo a ve vhodném prostředí docela rády rostou bez jakékoli pozornosti.

Pokud chcete obnovit růst řídce vypadajícího sněženkového keře, můžete tuto rostlinu seříznout až k zemi, abyste podpořili hustší a bujnější růstovou formu. Při celkové úpravě této rostliny ji seřízněte na výšku asi 1 stopu (0,3 m) a odstraňte neuspořádaný nebo odumřelý porost.

Tyto rostliny jsou obecně poměrně odolné vůči škůdcům a chorobám, ale stejně jako u většiny keřů dbejte na to, aby rostlina nebyla přelévána a nebyla držena v přemokřené a špatně odvodněné půdě. Rostliny sněženek však mohou být napadeny houbovou chorobou zvanou antraknóza a škůdci, jako jsou mšice, šupinovky a někteří moli.

Použití

Zahradnické použití

Sněženka je skvělou rostlinou pro přírodní zahrady, kde ji lze nechat přirozeně růst v přírodní zahradě. Tyto rostliny lze také použít v atraktivní smíšené obrubě. Tyto rostliny mají tendenci šířit se přísuškem, takže jsou dobrou volbou pro obnovu břehů a erodovaných ploch.

Využití pro člověka

Tyto rostliny bohužel nejsou jedlé, ale mají řadu tradičních využití, včetně léčby bolavých očí a zubů, kožních vyrážek a jako diuretikum a projímadlo.

Využití ve volné přírodě

Květy těchto rostlin s bílými bobulemi často navštěvují opylovači, jako jsou kolibříci a motýli. Jejich plody konzumují různí ptáci a savci, ačkoli nejsou oblíbené a zůstávají dlouho netknuté. Listy okusují jeleni běloocasí, losi a losi.

Nejčastější dotazy

How big do snowberry bushes get?

Sněženka obvykle dorůstá výšky a šířky kolem 3 stop (0,9 m), ale v závislosti na podmínkách růstu a poddruhu může dorůst až dvojnásobné velikosti.

Is the snowberry poisonous?

Plody této rostliny jsou bohužel mírně jedovaté a jejich konzumace není pro člověka bezpečná. Ptáci a zvířata však tyto plody konzumují.

How do you prune a snowberry bush?

Tyto rostliny lze seříznout až k zemi, pokud je chcete v příští vegetační sezóně znovu obohatit o hustší porost. Seříznutí na výšku asi 1 stopy (0,3 m) také podpoří hustší růst a udrží rostlinu v čistém a upraveném vzhledu. Zastřihování by mělo být provedeno, když rostlina dokončí plodnost.

Is snowberry an evergreen?

Sněženka je opadavý keř, což znamená, že na podzim a v zimních měsících shazuje listy a na jaře obrůstá novými.

Závěr

Pokud hledáte solitéru, sněženka pravděpodobně není rostlinou pro vás. Přesto tyto rostliny svými sněhobílými bobulemi vytvářejí atraktivní podívanou. Tyto rostliny vyžadují jen velmi málo péče a jsou jednou z mála dobrých možností původních zimních zajímavých rostlin, které lze pěstovat v chladnějším podnebí.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.