Kdy a jak stříhat hortenzie

Zajímá vás, kdy a jak stříhat hortenzie? Ať už jste tyto nádherné keře začali pěstovat teprve nedávno, nebo se jim věnujete již mnoho let, je nezbytné porozumět zákoutím péče o ně.

Odpověď na otázku, kdy a jak rostliny seřezávat, však není vždy jednoznačná. To proto, že to, jak, kdy (a dokonce i zda) potřebuje váš keř hortenzie prořezat, je dáno jeho druhy.

V tomto článku vám vše rozebereme.

Kdy je třeba hortenzie prořezávat?

Existují dva typy těchto nádherných rostlin - ty, které kvetou na starém porostu, a ty, které kvetou na novém porostu. Existují také nové odrůdy, kterým se říká "odkvétající" - mohou kvést jak na novém, tak na starém dřevě.

Proč je to důležité? V závislosti na tom, jaký typ keře máte, je možné, že nebudete muset stříhat vůbec (nebo budete muset změnit roční období, ve kterém keře stříháte).

Keře, které kvetou na loňském porostu nebo na starém dřevě, je třeba prořezávat koncem léta. Patří mezi ně hortenzie dubolistá (H. quercifolia), hortenzie pnoucí (H. petiolaris), hortenzie horská (H. serrata) a hortenzie francouzská (H. macrophylla).

Rostliny, které kvetou na novém přírůstku nebo novém dřevě, je třeba seříznout brzy na jaře nebo koncem zimy. Patří k nim hortenzie panikulární (H. paniculata) a hortenzie hladká (H. arborescens).

Pak existují druhy keřů, které není třeba stříhat vůbec - odnožující hortenzie, známé také jako remontantní, potřebují jen občasné odlistění nebo zastřižení poškozených, nemocných, odumřelých nebo zkřížených větví.

keře hortenzie

Jak stříhat hortenzie

Stříhání těchto keřů je jednoduché, ale opět bude váš postup záviset na konkrétním druhu hortenzie, kterou pěstujete.

Rostliny, které kvetou na starém dřevě

Keře, které kvetou na starém dřevě, budou vytvářet poupata pro květy v následujícím roce, jakmile se dny zkrátí a teploty koncem léta a na podzim ochladí. Obecně platí, že k udržení velikosti, tvaru a zdraví rostliny stačí provést lehký řez. V tomto období se vyhněte silnému řezu - pouze zkraťte všechny zlomené nebo nemocné větve.

Nestříhejte po 1. srpnu a vyhněte se prořezávání na jaře, v zimě nebo na podzim, protože byste mohli odříznout vyvíjející se pupeny. Místo toho větve jen lehce olistěte a zastřihněte v době, kdy na jaře raší listy. Tím podpoříte vznik mnoha nových (ale menších) květů namísto menšího počtu velkých květů.

Rostliny, které kvetou na novém dřevě

U rostlin, které kvetou na novém dřevě, vězte, že květní pupeny se vytvoří na stávajícím letorostu. Z tohoto důvodu byste je měli stříhat brzy na jaře, hned jak se začnou objevovat listy. Větve seřízněte o polovinu až třetinu a řez proveďte nad uzlem.

Odstraňte slabé, vřetenovité nebo nemocné větve. Pokud pěstujete hladké hortenzie, snažte se držet co nejmenšího řezu - podpoříte tím tvorbu zdravějších a pevnějších květů. Pokud budete prořezávat agresivně, získáte větší květenství, které však může vyžadovat dodatečnou oporu, aby se zabránilo vyvrácení.

stříhání hortenzií

Kdy stříhat hortenzie až k zemi?

Jsou lidé, kteří pěstují hladké hortenzie pro vytvoření živého plotu. Často je stříhají až k zemi, aby nepůsobily rušivě. Jak však bylo zmíněno dříve, tento druh drastického řezu způsobí, že se zvětší velikost květů, ale ne v souladu s tím velikost stonku - to může způsobit třepení.

Ve většině případů byste neměli provádět žádný řez, který je mnohem větší než pouhé odstranění odumřelého porostu. Intenzivnějšímu řezu se však můžete vyhnout, pokud jsou rostliny staré alespoň pět let. Během léta můžete odstranit třetinu starších stonků až k zemi, což by je mělo oživit a podpořit nový růst.

Takto silnému řezu se obvykle vyhněte, pokud neřežete odumřelé nebo křížící se stonky. Rostliny, které kvetou na novém dřevě, lze sice každý podzim seříznout až k zemi a na jaře se objeví s novými květy, ale pokud se toto chování provádí opakovaně, může způsobit, že rostlina pomalu slábne.

Kdy stříhat hortenzie

Ke stříhání keřů potřebujete pouze dobré naostřené nůžky nebo obkročmé nůžky. Obvodové nůžky fungují výjimečně dobře, protože se čepele překrývají a vytvářejí řez, který snižuje pravděpodobnost onemocnění.

Při rozhodování o tom, kdy rostliny zastřihnout, si dobře promyslete, jaký typ keře pěstujete a o jaký celkový estetický dojem usilujete. Některým typům hortenzií prospívá razantní řez, zatímco jiným stačí čas od času jen malý sestřih.

Při výsadbě také zvažte vzrostlou velikost keřů - umístěte je na místo, které nepřerostou a nebudou potřebovat silný řez, aby se udržely v mezích svých možností. Většina druhů keřů sice snese občasný řez, ale většině z nich intenzivní řez neprospívá.

Pravidelné zastřihávání není ve většině případů nutné - stačí jednou ročně odstranit odumřelé dřevo a zastřihnout (a nezapomeňte na odumírání hlav!) a vaše rostliny budou i nadále dobře růst.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.