Coffeeberry - skvělá rostlina pro ptáky a hnízdění motýlů

Hledáte opravdu snadno pěstovatelný, původní keř pro zóny 7 až 10? Nehledejte nic jiného než Coffeeberry, Frangula californica. Tato nenáročná rostlina je všestranná a nenáročná na údržbu. Poděkují vám i ptáci a motýli!

Co je Coffeeberry?

Kávovník, známý také jako kalifornský řešetlák nebo holubník, byl dříve známý jako Rhamnus californica, ale od té doby byl přiřazen k Frangula californica.

Jedná se o hustý, ale úhledný stálezelený keř nebo malý strom, který obvykle dorůstá výšky kolem 1,8 m, ale v závislosti na poddruhu, kultivaru a podmínkách pěstování může dosáhnout až 12 stop.

Kávovník pochází ze západní části Severní Ameriky od Oregonu, Kalifornie, Nevady, Arizony, Nového Mexika až po Mexiko, z lesů a lesních porostů v nadmořských výškách až do 2740 m n. m..

Tento druh odolný vůči požárům je dlouhověký a předpokládá se, že dosahuje zralého věku až 200 let.

Lesklé, střídavě uspořádané listy jsou obvykle 2,54 až 7,62 cm dlouhé a vyrůstají na načervenalých, hnědých nebo šedých stoncích. Uznává se šest poddruhů této rostliny.

Kalifornský kávovník

Květy kávovníku

Květy Coffeeberry nejsou nijak zvlášť působivé, jsou velké pouhých 0,32 cm (3 mm) a mají zelenobílou barvu. Květy se vyskytují ve shlucích známých jako pupeny, z nichž každý má 5 až 60 květů. Květy Coffeeberry mají 5 okvětních lístků, 5 kališních lístků a nemají výraznou vůni.

Květy očekávejte koncem jara až v létě, což je událost, kterou netrpělivě očekávají místní včely a motýli. Některé poddruhy, například F. californica ssp. tomentella, kvetou již v lednu.

Z malých květů vyrůstají atraktivní šťavnaté plody o průměru asi 13 mm (½ palce). Tyto plody jsou zelené, dozrávají do červena a poté do černa a obsahují po dvou semenech, která připomínají kávová zrna.

keř kávovníku

Kultivary Rhamnus californica

Eve Case

'Eve Case' je oblíbený kultivar, který dosahuje výšky a šířky kolem 8 stop (2,4 m) nebo méně.

Mound San Bruno

'Mound San Bruno' je dobrou volbou pro stínění, protože dosahuje výšky pouhých 6 stop (1,8 m), ale je dvakrát širší.

Leatherleaf

'Leatherleaf' dosahuje výšky a šířky kolem 8 stop (2,4 m) a má atraktivní tmavé listy.

Little Sur

'Little Sur' je zakrslý kultivar, který dosahuje výšky a šířky pouhých 3 až 4 stop (0,9 až 1,2 m), takže je vhodnou volbou pro pěstování v nádobách.

Výhled na moře

'Seaview' je ideální jako nenáročná, vyšší půdopokryvná rostlina, která dosahuje výšky asi 2 až 3 stop (60 až 90 cm) a minimálně stejné šířky.

Jak pěstovat kávovník

Rostliny Coffeeberry se snadno pěstují ze semen, vysazených do hloubky ½ palce (13 mm) nebo méně.

Semena, která dozrávají na podzim, lze vysévat čerstvá a jejich klíčení trvá asi 6 týdnů. Pokud chcete semena vysadit na jaře, bude nutná jejich stratifikace.

Bobule sbírejte před jejich úplným dozráním, protože šťavnaté zralé plody rychle shrábnou ptáci a vy byste mohli propásnout svou šanci. Rostliny dozrají a začnou kvést a produkovat semena ve věku 2 až 5 let.

Coffeeberry lze pěstovat z řízků, ale tento způsob množení není pro tento druh preferován, protože úspěšnost může být nízká.

Tyto rostliny nejsou příliš náročné na půdu, ve které se pěstují, a lze je pěstovat v různých substrátech, i když přednost mají dobře propustné půdy s pH 5 až 8. V případě, že se jedná o rostliny, které se pěstují v různých substrátech, lze je pěstovat v různých půdách.

Tyto rostliny jsou dobře přizpůsobeny suššímu prostředí a jsou odolné vůči suchu. Proto mají minimální nároky na vodu a v letních měsících by se měly zalévat jen mírně. Nově vysazené exempláře by se měly zalévat každý týden, dokud se neujmou.

Tyto rostliny pěstujte na plném slunci až v polostínu, v závislosti na kultivaru, a v zónách mrazuvzdornosti 7 až 10 podle USDA. Rostliny Coffeeberry pěstované na plném slunci budou mít hustší a kompaktnější růst než rostliny v polostínu.

Péče a údržba

O péči a údržbě rostliny kávovníku není třeba příliš hovořit vzhledem k její přirozené mrazuvzdornosti a odolnosti vůči škůdcům a chorobám. Tyto rostliny rostou středně rychle a lze je stříhat, aby si udržely požadovaný tvar a velikost.

Mulčování kolem báze stonku zlepší zadržování vlhkosti v půdě, což je důležité pro mladé a nově vysazené kávovníky. Dbejte však na to, abyste kávovník nepřemokřili, a mulčujte tak, aby se nedotýkal báze stonku.

Použití

Zahradnické využití

Coffeeberry je skvělou volbou pro přírodní zahrady, které přitahují divokou zvěř a šetří vodu. Lze ji pěstovat jako neformální živý plot, zástěnu, podrost nebo rostlinu v pozadí a dobře se jí daří i v nádobách. Je to také ideální rostlina pro stabilizaci svahů na erozně ohrožených stanovištích.

Lidské použití

Tradičně se kávovník používal při léčbě řady onemocnění včetně chřipky, dermatitidy, zácpy, ledvinových potíží a bolesti zubů.

Použití ve volné přírodě

Ptáci, jako je holub hřivnáč, mají rádi plody a hojně roznášejí semena. Květy lákají kolibříky a místní včely. Tato rostlina je také larválním hostitelem velkolepého motýla bledulky tygrované.

Plody této rostliny se v přírodě živí jeleni, černí medvědi a kojoti. Listů této rostliny si jeleni většinou nevšímají, s výjimkou období sucha.

Nejčastější dotazy

Is coffeeberry edible?

To záleží na tom, která část rostliny je konzumována. Uvádí se, že plody této rostliny jsou docela jedlé, pokud se konzumují s mírou, a semena jsou dobrou náhražkou kávy. Listům a kůře bychom se však pravděpodobně měli vyhnout kvůli jejich purgativním a projímavým účinkům.

Can coffeeberry be grown as a hedge?

Ano, tato rostlina se dobře hodí k řezu a tvoří dobrý neformální živý plot. Bonusem je přirozená odolnost rostliny proti ohni, pokud je dobře zavlažována.

How tall does coffeeberry grow?

Tyto rostliny dosahují maximální výšky kolem 15 stop (4,6 m). Kultivary vyšlechtěné pro zahradu jsou obvykle menší a nejníže rostoucí forma 'Sea view improved' dosahuje výšky jen asi 45,72 cm.

Is coffeeberry deer resistant?

Listům kávovníku se srnčí zvěř obecně vyhýbá, pokud jsou k dispozici jiné přirozené zdroje potravy. V době sucha však může jelení zvěř tuto rostlinu znehodnotit. Jeleni si však pochutnají na plodech této rostliny, pokud jsou k dispozici.

Závěr

I když se nejedná o nejbarevnější, nejvoňavější nebo nejrafinovanější zahradní druh, příjemný vzhled a tvar této rostliny v kombinaci s její mrazuvzdorností a nízkými nároky na údržbu činí z Coffeeberry jednoznačného vítěze pro zahrady v zónách 7 až 10 USDA.

Rozmanitost volně žijících živočichů, které tato rostlina podporuje, a její nízké nároky na vodu jsou také velkou výhodou pro zahradníky, kteří dbají na ochranu životního prostředí.

Podívejte se na náš blog, kde najdete další různé druhy keřů, které můžete pěstovat.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.