Jak pečovat o kalinu koženolistou

Rostlina kožovník je známá také jako kalina kožovitá. Tento středně velký keř pochází z Číny, i když v dnešní době ho najdeme všude po světě.

Čtěte dál o této rostlině a zjistěte, jak snadná je údržba tohoto nádherného keře:

Základní fakta o kalině rhytidofilní (Viburnum rhytidophyllum)

  • Botanický název této rostliny je Viburnum rhytidophyllum. Tento opadavý keř patří do čeledi rostlin Adoxaceae.
  • Podle USDA se jí bude nejlépe dařit v zóně 5 až 8. Přestože se naturalizoval v mnoha částech Severní Ameriky, v některých státech, jako je Tennessee, Alabama, Georgia nebo Jižní Karolína, je tento keř považován za invazní druh. V těchto oblastech je proto zakázáno jej vysazovat.
  • Kromě toho může rychle dorůst až do výšky 3,05 metru, takže je v těchto oblastech, kde je tento keř zakázán, ještě hrozivější.
  • Tento keř vytváří bílé květy, které vítají opylovače brzy na jaře, a na začátku podzimu má také bobule. Tyto plody jsou červené, ale nakonec změní svou barvu na leskle černou.
  • Mnoho ptáků miluje chuť bobulí, proto budou plody konzumovat a všude rozhazovat semena, takže je obtížné kontrolovat, kolik keřů kožovníku se v přírodě objeví.
  • Navíc se tato rostlina dokáže i sama vysévat; proto může rychle rozšířit svůj areál a obsadit různé oblasti.

Jak pečovat o kalinu koženolistou

Nezapomeňte, že tento keř je často považován za invazní druh. Vždy si nejprve ověřte, zda je ve vašem státě povoleno keř kalina kožolistá vysazovat.

Pokud ve vaší oblasti není výsadba tohoto druhu povolena, rozhodně byste měli zvážit, zda byste neměli věnovat velkou pozornost pravidlům vaší vlády. V opačném případě byste se mohli dostat do skutečných problémů nebo byste mohli vážně poškodit přírodní oblasti ve vaší zóně.

Požadavky na světlo

Kalina koženolistá vyžaduje, aby byla plně vystavena přímému slunečnímu světlu. Upřednostňuje až 6 hodin světla denně. Některé keře přežijí i na částečně zastíněném místě, ale záleží na zemědělské zóně, ve které se nacházejí.

Pokud je léto suché a příliš horké, pak by bylo nejlepší keř chránit umístěním na částečně zastíněné místo. Naopak pokud jsou zimy příliš silné a větrné, je vhodné umístit keř na chráněné místo.

Potřeba vody

Kožovník není příliš náročný, pokud jde o jeho potřebu vody. Pokud je jejich půda vlhká, daří se jim skvěle.

Pokud se vyskytují delší období nebo období sucha, je vhodné je pravidelně a důkladně zalévat. Například každý druhý den bude pro tuto rostlinu skvělý. Na druhou stranu, pokud je období dešťů nebo pokud má oblast tendenci k záplavám, pak by bylo nejlepší ji chránit umístěním pod částečně zastíněnou plochu.

Půdní preference

zahradní rýč

Kožovník není vybíravý, pokud jde o půdu, ve které roste. K tomu, aby se jim dařilo, však vyžadují dobře propustnou půdu. Co se týče konzistence půdy, bude se jim dařit v kyselé půdě, snesou i zásaditou nebo jílovitou půdu.

Škůdci a nemoci

Viburnum rhytidophyllum je známá svou přizpůsobivostí a ochotou růst zdravě i v těch nejnáročnějších terénech. Díky tomu nemají žádné problémy s hmyzem ani chorobami, které by je postihovaly.

Přesto jsou jeho listy často náchylné k odbarvení, a častěji, pokud jsou zimy tuhé, listy jednoduše úplně opadají.

Řez

Tento keř dává přednost dlouhým vzpřímeným stonkům před růstem do šířky. Tento dřišťál má tendenci se honosit velkými stonky s velkými a mnohočetnými listy. Vytváří nádherný stín; i když je rozhodně pomalý.

Zkuste některé stonky seříznout. Můžete si tak být jisti, že v mžiku přibude nový porost.

Kromě toho, jakmile tento keř odkvete a všechny květy opadají, začne Viburnum rhytidophyllum tvořit nové pupeny pro svůj růstový cyklus v následujícím roce. V ideálním případě je nejlepší tento keř zastřihnout, jakmile květy zcela zmizí. Tímto způsobem se ujistíte, že váš strom roste tak, jak si přejete.

Nakonec, pokud keř vypadá staře nebo mu nepřálo počasí, můžete ho zkusit seříznout až k zemi. Tímto způsobem keř přesměruje veškerou svou energii na svůj opětovný růst.

Nejčastější dotazy

Zde je několik častých otázek týkajících se keře kožovníku.

How should you use leatherleaf shrubs in the garden?

Pokud žijete v oblasti, kde tento keř není považován za invazivní druh, proč si ho nevysadíte na zahradě? Jeho jedinečný vzhled jistě upoutá pozornost každého, ale také přivítá na zahradě nové opylovače. můžete ho umístit jako okrajový nebo živý plot, nebo můžete vytvořit zajímavý a jedinečný efekt tím, že ho zasadíte vedle menších keřů, které kvetou dříve nebo později než kožovník.

How many leatherleaf viburnum shrubs should I plant?

Pokud chcete, aby vaše zahrada vypadala skvěle, zvažte výsadbu keřů ve skupinách po 2,4 nebo 6 kusech. Zahrada tak získá neuvěřitelný vizuální efekt, protože tento keř je opravdu jedinečný.

Is it safe to consume the leatherleaf berries?

Ne, není to tak. Při konzumaci může způsobit zažívací potíže. Nejlepší je nechat je ptákům.

Závěr

Kožovník je nápadný keř, který má každý rád! Pokud je na zahradě obtížné místo a zdá se, že ostatním keřům se právě tato oblast nelíbí, je pravděpodobné, že kalina kožovitá (Viburnum rhytidophyllum) bude na tomto místě prospívat!

Také jeho krémově bílé květy nikdy nepřestanou ohromovat ty, kteří je obdivují. A barvy, vůně a tvary květů často lákají opylovače. Kromě toho jsou ptáci známí tím, že požírají bobule, které tento keř produkuje; pokud tedy vysadíte tento druh, poskytnete potravu i jiným druhům!

Péče o tento keř je velmi snadná, ale měli byste ji provádět pouze v případě, že žijete v oblasti, kde tato rostlina není považována za invazní druh.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.