Jak pěstovat a pečovat o rostlinu krevety

Krevetník je stálezelený keř s jedinečným vzhledem a rozmanitým využitím. Této rostlině se skvěle daří v interiéru i exteriéru a kvete téměř po celý rok. Přečtěte si více informací o pěstování a péči o krevetovník.

Co je to rostlina krevetka?

Krevetník (Justicia brandegeeana) je známý také jako mexický krevetník nebo falešný chmel. Tyto rostliny se často prodávají také pod názvem Justicia brandegeana nebo Beloperone guttata.

Tato rostlina je malý širokolistý stálezelený keř s přirozeně řídkým a převislým vzrůstem, ale lze ji seříznout, aby z ní byl úhledný, vzpřímený a robustně vypadající okrasný keř.

Tyto rostliny dosahují v příznivých podmínkách výšky asi 1,52 m, ale obvykle můžete očekávat, že váš krevetový keř vyroste do výšky asi 3 stop a do šířky 2-3 stopy.

Tento druh pochází z Mexika, ale díky příznivému klimatu se naturalizoval na Floridě. V přírodě tato rostlina roste na stinných, tropických místech.

Listy této rostliny o délce 2,54-7,62 cm jsou oválné a zelené, i když mohou nabývat poněkud pestrého vzhledu. To, jak výrazně budou listy pestré, závisí především na tom, jak moc jsou rostliny vystaveny slunečnímu záření.

Listy a stonky této rostliny jsou pokryty jemnými chloupky.

Květy krevetovitých rostlin

Květy krevetovníku se vyskytují v odvážných, převislých a obloukovitých klasech dlouhých až 15,24 cm (15 cm) a více. Toto květenství vytváří bílé květy s kaštanovými skvrnami, které jsou pokryty růžovými až bronzovými listeny.

Ačkoli to tak z popisu nevypadá, tyto květy skutečně trochu připomínají krevety a odtud pochází i neobvyklé jméno rostliny.

Tato rostlina kvete téměř po celý rok, pouze v zimě je asi 2 měsíce bez květů.

Kultivary

K dispozici je několik kultivarů krevety. Patří mezi ně např:

'Yellow queen' je kultivar, který se vyznačuje jasně žlutými (spíše než narůžovělými) lístky, a 'Jambalaya', což je zakrslý kultivar.

Jak pěstovat krevetu

Krevety lze pěstovat ze semen nebo z měkkých či polodřevitých řízků dlouhých 5,08 až 7,62 cm (5-7,5 cm) vysazených na jaře. Tyto rostliny by měly být pěstovány ve vlhké, dobře propustné půdě bohaté na organické látky.

V letních měsících tuto rostlinu pravidelně zalévejte, řekněme 2 až 3krát týdně, podle toho, jak horké a suché je počasí. Nezalévejte příliš vydatně, protože tyto rostliny nemají rády "mokré nohy".

Tyto rostliny jsou poměrně tolerantní, ale je důležité zajistit správnou rovnováhu, protože při přemokření nebo nedostatečném zalévání může dojít k opadu listů. V zimních měsících, kdy se tempo růstu rostliny zpomaluje, je potřeba velmi málo vody.

Krevetový keř by se měl pěstovat na plném slunci nebo v polostínu. Rostliny pěstované na celodenním slunci však mohou trpět bělením, proto je nejlepší volbou slunné místo s trochou odpoledního stínu.

Zóny 9-11 jsou nejvhodnější pro pěstování krevetovitých rostlin, protože tento druh nemá rád teploty nižší než přibližně 7,22 °C. Tyto rostliny byly pěstovány v zóně 8, ale je velká pravděpodobnost, že se rostlina bude chovat jako trvalka, v zimě odumře až na zem a na jaře znovu vyraší.

Pokud žijete v chladnější oblasti, můžete tuto rostlinu pěstovat i nadále, pokud ji budete pěstovat jako pokojovou rostlinu nebo v nádobě, kterou lze v chladném období přenést dovnitř.

péče o rostliny krevety

Péče a údržba

Krevetovník je druh nenáročný na údržbu, ale pokud dáváte přednost vzpřímenějšímu, hustému vzrůstu, prospěje mu řez. Rostliny seřezávejte na jaře, než začnou kvést.

Tyto rostliny jsou obecně poměrně odolné vůči škůdcům, ale pozor na běloklasost, pavoukovce a houbové skvrnitosti listů.

Na pokojových rostlinách se mohou běžně vyskytovat bejlomorky. Tito drobní škůdci se živí šťávou vašich rostlin jak v dospělém (létajícím), tak v larválním (lezoucím) stádiu života. Napadené rostliny mohou trpět žloutnutím a odumíráním listů.

Jakmile se tito škůdci usadí, je bohužel obtížné je potlačit, ale máte několik možností. Odstraňte odumřelé a odumírající listy a napadené, ale zdravé listy omyjte vodou a hadříkem. Neemový olej je užitečnou, ale ne zcela účinnou možností organické ochrany.

Dalším běžným škůdcem, který způsobuje poškození listů, jsou pavouci. Tyto drobné pavoukovce lze potlačit silným zaléváním listů rostliny nebo použitím neemového oleje.

Pokud je to možné, vždy před nákupem rostliny zkontrolujte, zda nejsou napadeny škůdci a chorobami, protože si tak můžete ušetřit starosti s likvidací napadených rostlin.

Použití

Červená krevetka se skvěle hodí do nádob a je oblíbená jako pokojová rostlina na slunná místa. Tyto rostliny se skvěle hodí také do přírodní zahrady, kde jejich květy budou navštěvovat opylovači, jako jsou kolibříci a motýli.

Nejčastější dotazy

Is a shrimp plant poisonous?

Rostlina krevetka není považována za jedovatou, ale není ani skutečně jedlá. Rozhodně nechutnají jako krevety. Omlouváme se za zklamání!

Is a shrimp plant an annual or perennial?

Obvykle ani tyto rostliny nezůstanou stálezelené po celý rok, pokud jsou vysazeny ve správných zónách mrazuvzdornosti. V zóně 8 nebo 9 někdy chladné počasí zahubí nadzemní části rostliny, což způsobí, že rostlina odumře a na jaře znovu vyraší.

Do Shrimp plants like full sun?

Ano i ne. Tyto rostliny lze sice pěstovat na plném slunci, ale můžete očekávat, že dojde k vybělení, které způsobí bílé skvrny na listech.

When should I prune my shrimp plant?

Rostliny seřízněte na jaře, než začnou kvést.

Are shrimp plants invasive?

Tato rostlina se bohužel naturalizovala na Floridě a v Texasu, tedy mimo svůj původní areál. Při likvidaci zahradních rostlin a zahradního odpadu buďte vždy zodpovědní, abyste zabránili šíření semen.

Závěr

Krevetník je velmi atraktivní a zajímavá rostlina pro teplé až tropické zahrady. Zvyk této rostliny kvést téměř po celý rok jistě rozveselí vaši zahradu nebo slunný okenní parapet v domácnosti. Díky svým malým rozměrům a snadné péči je to skvělá rostlina pro začátečníky, kterou lze pěstovat v interiéru, nebo venku.

Prohlédněte si další obrázky rostlin keřů s jejich názvy.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.