Co je to banánový keř?

Je něco lepšího než sladká vůně květin v teplém letním dni? Banánový keř nevypadá jako běžný banánovník, ale své jméno získal podle ovocně vonících květů, které vytváří. Jaké potěšení! Přečtěte si více informací o tomto krásném kvetoucím keři.

Co je to banánovníkový keř?

Banánový keř, běžně známý také jako magnólie portského vína, je okrasný stálezelený keř nebo malý strom z čeledi magnolie (Magnoliaceae). Vědecky je tato rostlina klasifikována jako Magnolia figo, ale dříve byla známá jako Michelia figo, což je název, který mohou některé školky a zdroje stále používat. Předpokládá se, že tyto rostliny jsou zahradního původu a mají dlouhou historii pěstování v Číně.

Tyto rostliny mají vzpřímený růstový tvar a obvykle jsou vícekmenné, ale při pečlivém řezu je lze vyškolit jako malý, jednokmenný stromek. Často se uvádí, že se jedná o keře o výšce kolem 1,8 m, ale pokud mají dostatek času a dobré podmínky pro růst, mohou tyto rostliny dosáhnout výšky až 20 stop a rozpětí až 13 stop.

Banánovníky mají krásné tmavě zelené listy, které jsou na spodní straně pokryté jemnými chloupky. Střídavě uspořádané listy mají celokrajné (hladké) okraje a jsou 5,08 cm - 10,16 cm (5-10 cm) dlouhé a 5,08 cm .54 cm -2 (2,5-5 cm) široké.

Mladé větvičky a pupeny jsou rovněž hustě pokryty jemnými vlnatými chloupky, které vytvářejí hnědavé nebo žlutavé zbarvení. Dospělá kůra nabývá šedohnědé barvy.

Magnolia figo

Květy banánovníkového keře

Květy této rostliny jsou rozhodně jejím nejatraktivnějším znakem. Tyto krémově žluté květy o průměru 1,27 až 2,54 cm (1,3-2,5 cm) mají šest bordó lemovaných okvětních lístků.

Kultivar 'Port Wine' má bordó až růžové květy, zatímco 'Purple Queen' má květy fialové.

V dubnu až červenci můžete očekávat výskyt těchto nápadných a voňavých květů. Atraktivní květy jsou však choulostivé, snadno opadávají jejich okvětní lístky.

Vůně květů se nejlépe přirovnává k banánovému nebo ovocnému bonbonu a je cítit na poměrně velkou vzdálenost. Z květů vyrůstají poměrně nenápadné, drobné červené plody, které mají průměr asi půl centimetru (13 mm) nebo méně.

Jak pěstovat banánovníkový keř

Banánové keře je nejlepší pěstovat z polozralých řízků, protože semena mají obvykle nízkou klíčivost.

Banánovníky lze pěstovat v různých typech půd, včetně poměrně těžkých, jílovitých substrátů. Rozhodně je však vhodnější dobře propustná, mírně kyselá až neutrální půda s dostatečným množstvím organického materiálu.

Půdu kolem kořenů této rostliny udržujte vlhkou, zejména pokud je mladá nebo nedávno vysazená - v takovém případě je třeba rostlinu denně zalévat. Po zakořenění vyžadují tyto rostliny méně častou zálivku, nejsou však příliš odolné vůči suchu a měly by se zalévat podle potřeby, zejména v obzvláště horkých a suchých obdobích.

Těmto keřům se nejlépe daří při pěstování v zónách 8-10 USDA a v zóně 9 UK. Banánovníky se úspěšně pěstují i v zóně USDA 7, i když vyžadují více péče a v zimních měsících je poněkud poškodí chlad. Tento druh zpravidla nesnáší mráz a měl by být chráněn před studenými zimními větry nebo pěstován na chráněných místech.

Tuto rostlinu pěstujte na plném slunci až v polostínu. Mějte však na paměti, že rostliny pěstované na plném slunci budou mít hustší a kompaktnější tvar než rostliny pěstované ve stínu, které mají tendenci růst do výšky.

Tyto rostliny obecně rostou pomalým až středním tempem, proto mějte trpělivost, vyplatí se počkat. Pokud potřebujete narychlo rostlinnou hmotu pro živý plot nebo zástěnu, zvažte jiné možnosti.

Péče a údržba

Tyto rostliny dobře snášejí řez, který je nejlepší provádět na jaře. Květy banánovníku se naštěstí nerozvíjejí na nových přírůstcích, a proto lze rostlinu stříhat, aniž by se snížil její kvetoucí potenciál.

Protože tyto rostliny mají rády poměrně bohaté pěstební prostředí, hnojení v případě potřeby rozhodně zlepší jejich zdravotní stav a rychlost růstu. Mějte však na paměti, že obecně není moudré přihnojovat rostliny příliš pozdě ve vegetačním období, a proto je pro to ideální jarní období.

Banánovníky jsou poměrně odolné vůči škůdcům a chorobám. Někteří pěstitelé zaznamenali napadení škůdcem známým jako nepravá šupinovka oleandrová (Pseudaulacaspis cockerelli). Napadené rostliny se poznají podle žloutnoucích skvrn na horní straně listů, které mohou vést až k odumření listů. K ošetření tohoto stavu se doporučuje používat zahradnické oleje.

Použití

Tyto rostliny tvoří skvělé zástěny, živé ploty a solitéry, které jsou vhodné i do velkých nádob. Rostlinu banánovníku lze poměrně snadno přesvědčit, aby se z ní stal banánovníkový keř-strom, a to opatrným řezem, který vytvoří jediný kmen.

Snad nejkrásnější vlastností této rostliny jsou její voňavé květy, které z ní činí ideální volbu pro parfémové zahrady. Dbejte na to, abyste tento druh nepřemnožili. Někdy je dobrého příliš mnoho a příliš silná a ohromující vůně banánů nemusí být to nejlepší, co byste měli mít několik týdnů v roce za oknem své ložnice!

Nejčastější dotazy

How big do banana shrubs grow?

Tyto rostliny rostou pomalu až středně rychle, v některých případech dosahují výšky kolem 15 stop (4,6 m) a více.

Is the banana shrub fast-growing?

Ne, tato rostlina má bohužel poměrně pomalý růst.

Is the banana shrub deer resistant?

Ano, srnčí zvěř se touto rostlinou neživí.

How does the banana flower smell?

Banánovníky mají své jméno podle vůně banánových bonbónů, které jejich květy voní.

Závěr

Banánový keř má všechno. Pokud žijete v dostatečně teplém podnebí a nespěcháte příliš na to, aby tento pomalu rostoucí strom nabýval na mohutnosti, je to rostlina, kterou by měl každý zvážit pro své další uvedení do zahrady.

Pokud máte rádi keře, podívejte se na tento seznam, kde najdete další rostliny k pěstování!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.