Jak pěstovat a pečovat o vrby kočičí

Vrba kočičí je nejznámější svými větvemi pokrytými kočičkami, které se vytvářejí koncem zimy nebo začátkem jara. Tyto pohledné rostliny mohou být na zahradě velmi užitečné, zejména v problematických oblastech s nasycenou půdou. Přečtěte si, jak tento atraktivní opadavý keř nebo strom pěstovat a jak o něj pečovat.

Co je to rostlina vrba kočičí?

Vrba kočičí, Salix caprea, je velký keř nebo malý opadavý strom z čeledi Salicaceae. Tento druh je také běžně známý jako kozí vrba, francouzská kočičí vrba, evropská kočičí vrba nebo velkoplodá vrba.

Tyto keře pocházejí ze střední a západní Asie a Evropy, kde rostou ve vlhkém prostředí, například podél břehů řek a v blízkosti mokřadů. Mají atraktivní zaoblený tvar růstu a mohou dorůstat výšky kolem 33 stop (10 m) a šířky přes 15 stop (4,5 m).

Tato rostlina má listy dlouhé 2,54 - 12,70 cm (2,5-12,5 cm) a na vrbu poměrně široké. Větší listy mohou dosahovat průměru asi 7,62 cm (7,5 cm). Tyto rostliny nejsou obvykle známé svým podzimním zbarvením, ale někdy se krátce žlutě vybarví.

Květy vrby kočičí

Kočičí vrby jsou dvoudomé rostliny, což znamená, že oddělené rostliny mají různá pohlaví. Samčí i samičí rostliny vytvářejí atraktivní, 2,54-7,62 cm dlouhé chmýřovité květní úbory zvané kočičky. Samčí rostliny jsou však z obou pohlaví výstavnější a mezi zahrádkáři nejoblíbenější.

Kočičky se skládají z mnoha drobných květů bez okvětních lístků. Kočičky vytvářené samičími rostlinami jsou zelené, zatímco samčí kočičky jsou šedorůžové a při tvorbě pylu získávají žlutou barvu.

Tyto keře jsou velmi atraktivní, když kvetou koncem zimy až začátkem jara, a obvykle patří mezi nejčasnější rostliny v zahradě, které se probouzejí z klidu.

Podobné druhy

Salix caprea není jedinou vrbou kočičí, i když je mezi zahrádkáři nejoblíbenějším druhem. Mezi další užitečné druhy patří např:

vrba kočičí americká - Salix discolor

Tento původní druh, který je známý také pod názvem vrba glaucous, najdeme volně rostoucí v severních státech USA, přes Kanadu až na Aljašku. Jedná se o opadavý druh, který dorůstá do výšky asi 6,10 m. Vrbový list se vyskytuje ve většině případů na území České republiky.

Vrba růžovozlatá - Salix gracilistyla

Tento druh vytváří narůžovělé kočičky. Existuje oblíbená forma známá jako "Melanostachys", která vytváří atraktivní černé květy. Pochází z Číny, Koreje a Japonska v Asii.

Jak pěstovat kočičí vrby

Pokud jsou semena ze samičích rostlin oplodněna, lze je úspěšně pěstovat. Klíčem k úspěchu je vysadit semena čerstvě po odkvětu koncem jara až v polovině léta. Pokud jsou zasazena pod tenkou vrstvou substrátu a udržována ve vlhku, rychle klíčí.

Nejjednodušší způsob množení nových rostlin Salix je pomocí řízků. Řízky odebírejte koncem podzimu a přes zimu je pěstujte v květináčích. Ty, které na jaře vykazují aktivní růst, pak můžete vysadit. Řízky o délce 20,32 cm až 0,30 m obvykle snadno zakoření, pokud jsou zasazeny do půdy a ponechají obnaženou pouze horní část 5,08 cm až 12,70 cm.

Rostliny vrby kočičí nejlépe rostou v neutrální, písčité půdě s dostatečným množstvím přimíchaného organického materiálu. Průměrná zahradní půda je pro tyto rostliny vhodná, ale měla by být stále vlhká, protože tyto rostliny nejsou odolné vůči suchu.

Tyto keře jsou přizpůsobeny k růstu v prostředí s dostatkem vody v kořenové zóně, a pokud nejsou pěstovány v přirozeně vlhkém prostředí, vyžadují pravidelnou zálivku. Lze je pěstovat v zónách mrazuvzdornosti USDA 4-8 a nejlépe porostou, pokud budou vysazeny na plném slunci, i když se jim bude dařit i v polostínu.

Péče a údržba

Vrbice kočičí jsou přirozeně velké keře nebo malé stromy, které snadno přerostou přidělený prostor v zahradě, pokud se jim to dovolí. Doporučuje se pravidelný řez, který udrží tyto rostliny v přijatelné velikosti a podpoří atraktivní mladý růst a lepší kvetení.

Tyto rostliny dobře reagují na řez a v případě potřeby je lze silně seříznout, aby se zmladily. Tento řez lze provádět každý rok nebo jej ponechat po dobu 3 až 4 sezón, v závislosti na rychlosti růstu rostliny a na tom, kolik máte prostoru.

Bohužel jsou vrby kočičí poměrně náchylné k několika škůdcům, včetně dřevokazného hmyzu, šupinatců, mšic a chroustů. Mohou být také postiženy houbovými chorobami, jako je listová skvrnitost a plísně.

Použití

Zahradnické využití

Kočičí vrby jsou velmi užitečné rostliny pro bažinaté oblasti podél potoků a kolem rybníků, kde jiné rostliny nerostou kvůli vysoké půdní vlhkosti. Samčí rostliny jsou obzvláště atraktivními exempláři a poskytují zajímavost již velmi brzy v sezóně.

Lze je pěstovat i v průměrně vlhkých zahradních podmínkách, kde při každoročním silném zastřihávání vytvářejí užitečný živý plot. Tyto stromy jsou oblíbené také jako bonsajové exempláře.

Využití pro člověka

Mladé větve s čerstvě otevřenými kočičkami jsou velmi oblíbené v květinových vazbách a lze je vnucovat do váz. Části těchto rostlin se díky přítomnosti sloučeniny známé jako salicin používají v lékařství jako lék proti bolesti.

Využití pro volně žijící živočichy

Listy této rostliny se s oblibou živí srnčí zvěř a zvěř, která si je prohlíží, proto na to myslete, pokud mají přístup na vaši zahradu. Tyto rostliny navštěvuje mnoho motýlů a můr a samčí kočičky jsou cenným zdrojem pylu pro včely.

Nejčastější dotazy

How do you propagate salix?

Tyto rostliny lze roubovat, pěstovat z čerstvých semen nebo množit řízky.

Is the pussy willow evergreen?

Tato rostlina je opadavý druh, což znamená, že v chladných zimních měsících je holá. Atraktivní chlupaté kočičky se vytvářejí na začátku sezóny ještě před rozvinutím listů, což vytváří jedinečný a efektní vzhled.

Is pussy willow deer resistant?

Na těchto rostlinách se ráda živí srnčí zvěř a další zvířata, například kozy. Jsou tolerantní vůči okusování, ale rozhodně nepatří mezi rostliny odolné vůči jelenům.

Závěr

Kočičí vrby jsou velmi atraktivní rostliny, které jsou jednou z mála možností pro podmáčené oblasti v zónách 4-8. Vyžadují však specifické podmínky pěstování a pravidelnou údržbu v podobě řezu. Bohužel jsou také náchylné k několika škůdcům a chorobám.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.