Texaský horský vavřín - skvělá volba pro pěstování v zásaditých půdách

Ačkoli pomalu rostoucí, je texaský vavřín horský fantastickým původním stálezeleným keřem nebo malým stromem, který je mrazuvzdorný a je skvělou volbou pro pěstování v zásaditých půdách, kde jiné rostliny nemusí dobře růst.

Přečtěte si další informace o pěstování a péči o tuto rostlinu.

Co je rostlina Texaský horský vavřín?

Texaský horský vavřín, který je také někdy známý jako mechový bob, je vědecky známý jako Dermatophyllum secundiflorum a dříve byl známý jako Sophora secundiflora a Calia secundiflora. Tato rostlina je stálezelený vícekmenný keř nebo malý strom z čeledi Fabaceae (hrachovité).

Tento strom může při dostatku času a vhodných růstových podmínkách dosáhnout výšky nejméně 9,14 m a šířky 3,05 m, ale většina rostlin dozrává přibližně v poloviční nebo menší velikosti.

Jak již název napovídá, tyto rostliny pocházejí z Texasu, Nového Mexika a Mexika, kde rostou na svazích a v rovinách, často na kamenitých vápencových půdách.

Střídavě uspořádané listy jsou složené a skládají se ze 7 až 13 tmavě zelených, kožovitých a lesklých lístků. Kůra těchto rostlin je obvykle hladce strukturovaná.

Květy texaského horského vavřínu

Tyto rostliny vytvářejí nápadné 7,62 až 17,78 cm dlouhé převislé hrozny modrých až fialových vonných květů připomínajících hrášek. Kvetou brzy na jaře a květy mají sladkou vůni, která se nejlépe popisuje jako podobná umělé hroznové příchuti používané v limonádách a bonbonech.

Po odkvětu květy dozrávají v 10,16 až 20,32 cm dlouhé lusky naplněné jedovatými, ale atraktivními oranžovočervenými semeny. Tyto semeníky vytvářejí samy o sobě zajímavý a efektní efekt.

Jak pěstovat texaský horský vavřín

Nové rostliny lze množit ze semen, ta je však nutné asi na 48 hodin namočit, aby změkla a odstranila lepkavý obal. Tato semena lze vysévat čerstvá a rostliny začnou kvést po 3 až 4 letech růstu.

Tyto rostliny lze vypěstovat z malých polozralých řízků o délce 5,08 až 7,62 cm, zasazených do rychle propustného substrátu. Řízky by měly být odebírány z mladších rostlin, které ještě aktivně dorůstají do velikosti, spíše než aby směřovaly nový růst k tvorbě květů a semen.

Tyto řízky zakoření přibližně do 2 měsíců, pokud jsou ošetřeny práškovým zakořeňovacím hormonem. Před jarní výsadbou by měly být přes zimu uchovávány v bezmrazých prostorách.

Pěstujte tyto rostliny v rychle se odvodňující půdě. Jsou dobře přizpůsobeny růstu v zásaditých, vápenitých půdách s pH 7. Jsou to houževnaté rostliny, které přežijí vystavení vysokým teplotám a silným větrům i mírné sucho.

Texaský vavřín horský by se měl pěstovat na plném až částečném slunci v zónách 7 až 10 USDA. Ve velmi horkých oblastech těmto rostlinám prospěje odpolední zastínění.

Péče a údržba

Tato rostlina má velmi nízké nároky na údržbu. Lze ji školkovat jako jednokmenný malý stromek, ale často roste jako vícekmenný keř nebo malý stromek. Přestože jsou tyto rostliny poměrně odolné vůči suchu, je třeba je první rok nebo dva, než se uchytí, zalévat.

I když jsou keře a stromy texaského horského vavřínu obecně velmi odolné vůči škůdcům a chorobám, mají jednu "Achillovu patu". Housenky můry Genista, pokud jsou přítomny, mohou způsobit rychlou defoliaci těchto rostlin, kdy během několika dní zbaví rostliny listů. To lze však potlačit použitím insekticidů obsahujících Bacillus thurengiensis (Bt).

Použití

Použití v zahradnictví

Tuto rostlinu lze pěstovat jako malý solitérní stromek, stromek na terase, špalír, nebo ji lze dokonce pěstovat v nádobách či jako bonsajový exemplář. Vzhledem k jedovatosti semen by se tyto rostliny neměly pěstovat v okolí škol nebo jiných míst, kde si hrají děti.

Použití pro člověka

Tato rostlina má v minulosti tradiční využití, včetně léčby bolestí uší a také pro výrobu ozdob, jako jsou náhrdelníky z pěkných červených semen. Tato semena jsou však známá jako vysoce toxická, ale používala se jako halucinogen a narkotikum.

Využití ve volné přírodě

Květy této rostliny lákají bezobratlé opylovače, jako jsou včely a motýli. Naštěstí jsou tyto rostliny známy jako kvetoucí keře velmi odolné vůči jelenům.

Často kladené dotazy

Are Texas mountain laurels messy?

Jelikož se jedná o stálezelený druh stromu nebo keře, který netvoří plody ani bobule, není pravděpodobné, že by tyto rostliny byly obzvláště nepořádné.

How tall does a Texas mountain laurel grow?

Je známo, že tyto rostliny dorůstají ve volné přírodě výšky přes 15,24 m, ale většina zahradních exemplářů dorůstá výšky kolem 4,57 m.

Can Texas mountain laurel grow in full sun?

Vavřínu texaskému se daří, pokud se pěstuje na plném slunci. Ve zvláště horkých oblastech těmto rostlinám prospěje odpolední stín nebo je lze pěstovat v polostínu.

Are Texas mountain laurel poisonous?

Ano, semena této rostliny jsou obzvláště jedovatá a říká se, že požití pouhého jednoho semene stačí k tomu, aby u člověka způsobilo smrt.

Závěr

Pro zahrádkáře v zónách 7 až 10 USDA s kamenitou, zásaditou půdou je texaský vavřín skvělou volbou stálezeleného keře nebo malého stromku s nízkými nároky na údržbu. Krásné nápadné květy, atraktivní semenné lusky a lahodně vonící květy jsou silnými prodejními argumenty tohoto nádherného původního druhu.

*obrázek od Pixabay


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.