Vavřín japonský - skvělý stálezelený keř

Japonský vavřín je úhledný a užitečný stálezelený keř pro zóny 7 až 9. Tyto rostliny jsou nejoblíbenější pro své neuvěřitelně lesklé listy, a pokud se vám líbí "pestrý" vzhled, pak je to jedna z rostlin, kterou byste si měli rozhodně prohlédnout.

Přečtěte si další informace o tom, jak pěstovat a pečovat o tuto stínomilnou stálezelenou rostlinu.

Co je to japonský vavřín?

Vavřín japonský (Aucuba japonica) je širokolistý stálezelený keř z čeledi Garryaceae. Tyto rostliny se často označují jednoduše jako aucuba, i když jsou známé také jako aucuba japonská, vavřín skvrnitý nebo rostliny zlatého prachu.

Aucuba má přirozeně hustý a zaoblený tvar růstu a výjimečně může dosahovat výšky kolem 4,57 m, i když obvyklejší je výška 1,83 až 2,13 m (1,8 až 2,1 m).

Tyto rostliny jsou obvykle přibližně stejně široké jako vysoké. Ve volné přírodě roste vavřín japonský v houštinách a vlhkých lesních oblastech v Japonsku a dalších zemích východní Asie.

Tyto rostliny mají lesklé, voskovité listy, které jsou opačně uspořádané. Tyto listy mají hladké nebo zubaté okraje a mohou být až 17,78 cm dlouhé. Nejoblíbenějšími formami v zahradnictví jsou odrůdy s pestrými listy, které jsou fantasticky žlutě a zeleně skvrnité.

japonský vavřín

Odrůdy/kultivary

'Variegata' je klasická a oblíbená pestrá forma japonského vavřínu. Tyto rostliny jsou běžně známé jako zlatý prach. Jedná se o samičí kultivar, který má tendenci vykazovat nejlepší barvu listů v polostínu.

'Picturata' je pestrá forma s převážně žlutými listy se zelenými okraji.

'Nana' je zakulacená trpasličí forma, která má zelené listy a vytváří plody, pokud je pěstována v blízkosti samčí rostliny a je od ní oplodněna. K dispozici jsou také panašované odrůdy této zakrslé formy.

'Pacman' je nízko rostoucí zakrslá odrůda se zkroucenými a lesklými celozelenými listy se zubatými okraji.

Květy japonského vavřínu

Ačkoli jsou tyto rostliny atraktivní, nejsou příliš známé pro své poměrně malé hnědé až fialové a bílé květy. Tyto květy mají 4 okvětní lístky a vytvářejí se brzy na jaře.

Zatímco květy nemusí být nápadné, plody produkované samičími rostlinami mohou být poměrně pestrým a atraktivním prvkem.

Aucuby jsou dvoudomé rostliny, což znamená, že samičí rostlina musí být oplodněna samčí rostlinou, aby vytvořila plody a nasadila semena. Pokud máte samčí a samičí rostlinu v těsné blízkosti, může se vám poštěstit, že vaše samičí rostlina vytvoří atraktivní, jasně červené plody o délce asi 1,27 cm (13 mm).

Jak pěstovat japonský vavřín

Aucuby lze pěstovat jak ze semen, tak z řízků. Pěstování těchto rostlin ze semen není obtížné, i když je pomalé. Dužinu zralých plodů je třeba ze semen vyjmout a zasadit je čerstvé. Klíčení semen může trvat až 18 měsíců.

Mnohem rychlejší metodou množení nových rostlin japonského vavřínu jsou řízky. Polozralé řízky odebrané v pozdních letních měsících snadno zakoření během 6 až 8 týdnů a lze je vysadit na jaře následujícího roku. Tyto rostliny začnou vyzrávat přibližně po 3 až 4 letech.

Tyto rostliny by měly být pěstovány v plném až polostínu a chráněny před silnými studenými větry.

Aucuby rostou nejlépe v poměrně bohaté, dobře propustné půdě. Přestože jsou dospělé rostliny do jisté míry odolné vůči suchu, mladé a nově vysazené exempláře je třeba pravidelně zalévat a udržovat je ve vlhku, dokud se neuchytí. Nanesení lehké vrstvy mulče kolem základny rostlin pomůže udržet vlhkost v půdě a sníží konkurenci plevelů.

Aucuba japonica je středně mrazuvzdorná rostlina, která nejlépe roste v 7. až 9. zóně mrazuvzdornosti USDA, i když rostliny v 6. zóně mohou přežít, pokud jsou pěstovány na chráněném místě.

Použití silné vrstvy mulče kolem kořenů rostlin pěstovaných v chladnějších oblastech pomůže zabránit poškození kořenů zmrzlou půdou. Obecně platí, že mulč by se nikdy neměl nanášet až k bázi rostliny, protože by mohl podpořit hnilobu.

aucuba japonica

Péče a údržba

Pomalu rostoucí stálezelené keře mají své výhody i nevýhody. Pozitivní je, že tyto rostliny vyžadují jen velmi málo údržby a lze je nechat přirozeně růst do úhledného zaobleného tvaru.

Těmto rostlinám prospěje občasný řez, přičemž hustší růstovou formu můžete poměrně účinně podpořit seříznutím porostu z předchozího roku přibližně o třetinu.

Přestože tyto rostliny mohou dosahovat výšky přes 3,05 m, občasným řezem je snadno udržíte na výšce 0,91 m nebo 1,22 m. V případě, že se jedná o rostliny s výškou přesahující 3,05 m, můžete je snadno udržet na výšce 0,9 m nebo 1,22 m. Tyto rostliny by se měly řezat v zimě, pokud neočekáváte, že samičí rostlina bude plodit, v takovém případě je lepší počkat do poloviny jara a ukončení plodů. Řez je nejlepší provádět opatrně pomocí zahradnických nůžek, aby nedošlo k přerušení velkých atraktivních listů.

V půdách, které nejsou přirozeně bohaté, zlepší růst a vitalitu rostlin aplikace hnojiva na jaře. Vyhněte se hnojení v pozdních letních měsících, zejména v chladnějších oblastech, abyste nepodpořili pozdní nový růst, který by mohl být poškozen při prvních mrazech.

Japonský vavřín je obecně odolný vůči škůdcům, ale může být poněkud náchylný k padlí. Nejčastějšími problémy, se kterými se tyto rostliny potýkají, jsou hniloba kořenů způsobená pěstováním v přemokřené půdě a úžeh způsobený příliš velkým množstvím přímého slunečního záření. Vystavení silným a studeným větrům může také poškodit listy těchto krásných stálezelených rostlin.

Použití

Zahradnické využití

Vavřín plamatý má v krajině široké využití. Tyto rostliny se často pěstují podél stinných okrajů nebo se nechávají přirozeně růst pod stromy, kde poskytují vzácnou barvu přirozeně tmavým místům.

V teplejších pásmech se těmto rostlinám dobře daří v nádobách, ačkoli stejně dobře se jim může dařit i při pěstování v interiéru v chladném prostředí. Tyto rostliny jsou dokonce dostatečně atraktivní, aby se daly pěstovat jako solitéry nebo akcentní rostliny.

Použití pro člověka

Barevné plody této rostliny nejsou považovány za jedlé.

Využití pro volně žijící živočichy

Přestože ptáci plody těchto rostlin nejedí, srnčí zvěř si na listech pochutná.

Nejčastější dotazy

Is Japanese laurel evergreen?

Vavřín japonský je stálezelený keř, jeho listy však mohou za velmi chladného počasí nebo v důsledku úpalu zčernat.

Is Japanese laurel poisonous?

Části této rostliny i její plody jsou považovány za mírně jedovaté. Plody prý chutnají hrozně, takže požití nebezpečné dávky je nepravděpodobné.

How tall does Japanese laurel grow?

Ačkoli aucuba může dosahovat výšky až 4,57 m, většina rostlin dosahuje v závislosti na odrůdě výšky jen asi 1,83 m nebo méně.

Is Japanese laurel fast-growing?

Japonský vavřín je pomalu rostoucí rostlina, která ročně dorůstá méně než 0,30 m (0,3 m).

Závěr

Světlá a krásná stálezelená rostlina, kterou lze nechat přirozeně růst na stinných místech, by mohla být skvělým přínosem pro téměř každou zahradu v zónách 7 až 9. Za předpokladu, že na její růst příliš nespěcháte, je japonský vavřín rozhodně rostlinou, která stojí za zvážení pro váš příští zahradnický projekt.

Podívejte se na náš blog, kde najdete další keře k pěstování.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.