Pěstování karissy - skvělé půdopokryvné rostliny

Carissa je skvělá rostlina pro živé ploty nebo půdopokryvné rostliny pro pobřežní oblasti na Floridě, v Kalifornii a na dalších teplých místech po celém světě. Tato stálezelená rostlina roste rychle, nevyžaduje velkou péči a vytváří sytě zelené listy, atraktivní voňavé květy a jedlé plody.

Přečtěte si další informace o pěstování a péči o tyto málo využívané rostliny.

Co je to keř Carissa?

Natálka, nebo také num-num velké, jak se jí také říká, je trnitý okrasný keř z čeledi Apocynaceae (psíkovité).

Carissa macrocarpa je stálezelená dřevina s hustým a zaobleným tvarem růstu a mnoha větvemi. Tato rostlina dosahuje maximální výšky asi 3,96 m a téměř stejné šířky. Byly vyšlechtěny zakrslé, rozložitější selekce, které dosahují výšky pouhých 0,30 metru nebo dvou (0,3-0,6 m).

Tato rostlina pochází z písčitých pobřežních lesů a houštin. Přirozeně se vyskytuje na jihovýchodě Afriky v pobřežních oblastech Jihoafrické republiky a Mosambiku.

Listy se skládají z poněkud lesklých, protilehle uspořádaných listů, které jsou oválné až okrouhlé a měří 5,08 až 10,16 cm (5-10 cm) na délku. Mají sytě zelenou barvu, dole jsou o něco světlejší, pevnou kožovitou strukturu a špičatou špičku.

Jedná se o trnité rostliny, které mají charakteristické dvojité trny ve tvaru písmene Y, a přestože stonky a větve mohou vypadat zeleně a měkce, ve skutečnosti jsou pevné a dřevnaté. Při řezání listů, stonků nebo plodů této rostliny se objevuje mléčně bílá látka (latex).

Květy Carissa

Keř natě slivoně vytváří krásné bílé květy, které mají 5 okvětních lístků a jsou mírně, ale velmi příjemně vonné jako květy citrusů. Tyto květy dosahují průměru téměř 3,81 cm (38 mm) a vytvářejí se po celý rok, ale nejlépe se jim daří na jaře a v horku uprostřed léta.

Červené až purpurové plody, které připomínají švestky, dodávají tomuto druhu na atraktivitě. Velmi často jsou plody i květy viditelné současně. Přestože tyto rostliny nejsou nijak zvlášť nápadné, květy a plody vytvářejí krásný kontrast s tmavě zelenými listy.

Další druhy a odrůdy rodu Carissa

Carissa macrocarpa byla dříve známá jako C. grandiflora a možná je tak stále inzerována nebo popisována v různých publikacích a katalozích. S těmito rostlinami bylo vykonáno mnoho práce, aby byly vyvinuty lepší plodící selekce. Protože tento způsob ztratil na oblibě a mnoho zahradníků začalo dávat přednost menším, kompaktnějším keřům, bylo vyšlechtěno několik skvělých zakrslých kultivarů.

Mezi skvělé možnosti patří:

  • 'Green Carpet' - tato nízká, rozrůstající se odrůda je ideální formou pro stálezelený půdní pokryv. Je to skvělá volba pro pobřežní oblasti. Tyto rostliny dosahují výšky asi 38,10 cm (37,5 cm) a zároveň se rozprostírají do výšky asi 1,22 m (1,2 m).
  • 'Boxwood Beauty' - jedná se rovněž o zakrslou rozrůstající se formu, ale má více kopcovitý tvar růstu, takže se skvěle hodí pro výsadbu do nádob a na obruby a základy. Tato forma má mnohem méně trnů než divoký typ. Dorůstá výšky 0,61 m nebo 0,91 m (0,6-0,9 m).
  • 'Nana' - Tato zakrslá forma nemá trny a je oblíbeným bonsajovým exemplářem. Dorůstá do výšky a šířky pouhých 45,72 cm (45 cm).

Jak pěstovat švestku Natal

Nové rostliny slivoně natě nejlépe vypěstujete ze semen, která klíčí asi 2 týdny. Velká plochá semena lze sbírat ze zralých plodů a pěstovat je na podzim nebo na jaře ve vaničkách.

Tyto rostliny lze také úspěšně množit z řízků. Nejlepší výsledky vykazují polozralé řízky odebrané v létě.

Tyto rostliny dobře rostou v různých půdách, i když jednoznačně preferují dobře propustné substráty. Pokud máte velmi chudou písčitou půdu, zvažte přimíchání organického materiálu na místo výsadby.

Carissa macrocarpa pochází z poměrně dobře zavlažovaného a vlhkého podnebí, takže v suchém podnebí by se měly pro nejlepší růst pravidelně zalévat. V tomto případě se bude hodit volně drenážní substrát, který zabrání "mokrým nohám" rostlin.

Těmto rostlinám se bude nejlépe dařit na plném slunci až v polostínu. Rostliny pěstované na stinných místech přežijí, ale vyvine se u nich tenká, nohatá forma růstu.

Tato rostlina je citlivá na mráz a je považována za mrazuvzdornou do zóny 9 a 11 USDA. Je to skvělá rostlina pro pobřežní oblasti, protože snáší slané půdy a postřiky a dobře roste ve větrných oblastech.

Některé rostliny byly chladným počasím zahubeny až na zem a poté úspěšně znovu vyrašily, ale je lepší tyto rostliny nevystavovat mrazu. Skvělou možností pro zahrádkáře v chladnějším podnebí je pěstovat některou z trpasličích forem v nádobě a v chladném období roku pak rostlinu přenést do interiéru.

Péče a údržba

Jedná se o středně až rychle rostoucí keře v závislosti na místě pěstování. Mají přirozeně zaoblený tvar, ale dobře snášejí řez. Zakrslé formy se mohou při nepravidelném řezu vrátit k většímu divokému typu.

Při stříhání je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože trny jsou velmi ostré. Pokud je potřeba udělat hodně práce, vezměte si na sebe kombinézu a pro jistotu i silné rukavice.

Pro zlepšení růstu v oblastech s chudou půdou může být užitečné dobře vyvážené tekuté hnojivo. To se doporučuje zejména v oblastech se zásaditou půdou. Rostliny Carissa macrocarpa pěstované v nádobách by měly být v chladném počasí přeneseny do interiéru, pokud jsou pěstovány v chladném podnebí.

Slíva natní je obecně velmi odolná vůči škůdcům. Škůdci, jako jsou pavoukovci, třásněnky a bělásci, však mohou napadat mladé rostliny. Mezi potenciální problémy s chorobami patří skvrnitost listů, plíseň a hniloba kořenů.

Použití

Zahradnické použití

Slivoně natní je trnitý keř, který je skvělým bezpečnostním živým plotem nebo zástěnou, pokud je vysazen ve vzdálenosti 0,91-1,83 m (0,9-1,8 m). Existují menší odrůdy, které dobře rostou v nádobách, a tato rostlina je také fantastickým předmětem pro bonsaje.

Nízké formy, jako je 'Green Carpet', jsou skvělým půdopokryvným materiálem. Bez ohledu na použití dbejte na to, abyste tuto rostlinu umístili na málo frekventovaná místa, aby nedošlo k náhodnému kontaktu s jejími ostrými trny.

Použití pro člověka

Červené plody Carissa macrocarpa jsou jedlé a často chutné, chutí trochu připomínají brusinky. Plody jsou naplněny mléčně bílou hmotou, podobnou té, která se nachází ve fících. Chuť se však u jednotlivých rostlin liší.

Jsou bohaté na vitaminy a minerální látky a lze je jíst syrové nebo z nich připravovat džemy a želé. K jídlu jsou bezpečné pouze zralé plody, zeleným plodům je třeba se vyhýbat.

Využití pro volně žijící živočichy

Tato rostlina láká ptáky živící se plody a opylovače, jako jsou motýli.

Nejčastější dotazy

Can you eat carissa fruit?

Plody slivoně natě jsou jedlé a ve zralosti docela chutné. Tyto výživné plody lze jíst syrové nebo je vařit a vytvářet z nich zavařeniny, například džemy. Zelené, nezralé plody mohou být jedovaté a neměly by se jíst.

Is carissa macrocarpa a succulent?

Zelené větve rostliny carissa mohou působit poněkud sukulentním dojmem, ve skutečnosti se však jedná o pevný a dřevnatý stálezelený keř.

Is carissa macrocarpa poisonous?

Carissa macrocarpa je jedovatá rostlina a stejně jako u mnoha jiných rostlin je mléčně bílý latex dobrým varovným signálem toxicity. Zralé červené plody jsou však k jídlu bezpečné.

How big does carissa grow?

Konečná velikost švestky Natal závisí především na kultivaru. V divokém typu mohou tyto rostliny růst jako velký keř nebo malý strom a dosahovat výšky kolem 3,96 metru.

Závěr

Slivoně natalská je nádherný a snadno pěstovatelný okrasný stálezelený keř, vhodný zejména pro teplé subtropické oblasti v zónách 9 až 11. Slivoně natalské jsou vhodné pro pěstování v zimních měsících. Lahodné plody jsou jen "třešničkou na dortu", ale nezapomeňte si dát pozor na trny!


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.