Skimie japonská - skvělý stálezelený keř pro stinná místa

Skimie japonská je fantastický stálezelený keř pro stinná místa s řadou atraktivních prvků. Přečtěte si více informací o tom, jak pěstovat a pečovat o tuto celoročně výkonnou rostlinu.

Co je skimie japonská?

Skimmia japonica neboli skimie japonská je okrasný keř z čeledi Rutaceae. Tyto rostliny mají vše: atraktivní aromatické listy, nápadné voňavé květy a atraktivní vytrvalé plody. Tyto přirozeně úhledné a kulaté stálezelené keře mají hustý vzrůst.

Divoké druhy těchto rostlin dorůstají impozantní (ale nezvladatelné) výšky kolem 6,10 m, ale zahradnické odrůdy byly vyšlechtěny tak, aby byly mnohem menší, obvykle dorůstají výšky 1,22 m a šířky 1,52 m nebo méně, v závislosti na kultivaru.

Tyto dlouhověké, pomalu rostoucí rostliny pocházejí z jihovýchodní Asie, včetně částí Japonska a Číny. Listy skimie jsou dlouhé 6,35 až 12,70 cm a mají úzce eliptický tvar.

Lesklé, sytě zelené listy se vyskytují v úborech na koncích větví a jsou aromatické, pokud jsou rozdrcené.

Květy

Květy skimie japonské jsou hvězdicovité a mají 4 nebo 5 okvětních lístků. Tyto bíložlutavé květy mají průměr asi 0,64 cm (6 mm), i když samčí květy jsou o něco větší. Tyto voňavé květy se vyskytují v koncových latách v jarních měsících dubnu až květnu.

Důležité je, že většina japonských odrůd skimie je dvoudomá, což znamená, že se vyskytují oddělené samčí a samičí rostliny. Obě pohlaví sice krásně kvetou, ale pouze samičí rostliny vytvářejí nápadné červené plody, pro které jsou tyto rostliny tak oblíbené.

Tyto vytrvalé plody se vytvoří pouze tehdy, pokud jsou samičí rostliny oplodněny blízkým samcem, a proto se doporučuje vysadit alespoň jednoho samce na každých 6 samic.

Skimmia japonica

Kultivary a poddruhy skimie

'Rubella' je ideální samčí kultivar, který můžete pěstovat v blízkosti samičích rostlin, protože má krásné červenozelené listy. Tyto rostliny mají kompaktní růstový tvar, dosahují výšky a rozpětí 0,61 až 0,91 m (60 až 90 cm). Mezi další samčí kultivary patří 'Kew Green' a 'Fragrans'.

'Nymans' a 'Veitchii' jsou dobré samičí kultivary, které plodí, pokud jsou pěstovány v blízkosti samčí rostliny.

Skimmia japonica ssp. reevesiana je samosprašný poddruh, který je schopen vytvářet plody bez oplodnění jinou rostlinou. Jedná se o kompaktní rostlinu, která dosahuje výšky a rozpětí méně než 0,91 m (90 cm) a lze ji pěstovat stejným způsobem jako S. japonica.

Jak pěstovat keř Skimmia

Skimie japonské lze pěstovat ze semen, odstraněných z plodů. Těmto semenům prospěje, když je přes zimu vystavíte chladným podmínkám, což způsobí, že se na jaře proberou z klidu a vyklíčí.

Účinným způsobem pěstování těchto rostlin jsou také řízky. V závislosti na době odběru lze použít měkké, polotvrdé nebo tvrdé řízky.

Tyto rostliny lze pěstovat v různých půdách, ale přednost má rozhodně vlhká úrodná půda. Mírně kyselé až neutrální půdy, které jsou dobře odvodněné a obsahují dostatečné množství organického materiálu, podpoří růst těchto rostlin v plném rozsahu.

Chcete-li půdu vylepšit, přimíchejte při výsadbě trochu kompostu nebo hnoje a na povrch půdy pod rostlinu naneste vrstvu mulče hlubokou asi 5,08 cm. Nezapomeňte ponechat prostor bezprostředně kolem stonku bez mulče, abyste zabránili hnilobě.

Tyto rostliny jsou poměrně odolné vůči suchu, ale v mládí nebo do doby, než se po výsadbě uchytí, by se měly pravidelně zalévat. Rostliny je dobré zalévat i v obzvláště horkých a suchých podmínkách, zejména pokud jsou zasazeny do velmi rychle se odvodňující půdy.

Těmto rostlinám se nejlépe daří při pěstování v zónách mrazuvzdornosti USDA 6 až 8 a v zóně 5 ve Velké Británii. Japonský keř skimie pěstujte na vlhkém stinném místě, v polostínu až plném stínu. Rostliny pěstované na plném slunci nebo v chudé půdě trpí žloutnutím a poškozením listů.

Péče a údržba

Jednou z nejlepších vlastností japonské skimie je její snadný růst a nízké nároky na údržbu. Tyto rostliny jsou většinou bez škůdců a chorob. Naštěstí se této rostlině vyhýbají i zajíci a jeleni.

Díky svému přirozeně úhlednému tvaru a pomalému růstu nevyžaduje tato rostlina časté stříhání. Odstraňte občasnou odumřelou nebo neuspořádanou větev, ale jinak nechte tuto rostlinu růst v její přirozené podobě, zejména pokud chcete, aby plodila bobule.

Tyto rostliny obvykle nereagují dobře na tvrdý řez a nedoporučuje se. Pokud jsou tyto rostliny vysazeny v dobré půdě bohaté na živiny, nepotřebují další přikrmování, ale v případě potřeby můžete rostliny na jaře přihnojit.

Použití

Tuto všestrannou rostlinu využijete na stinných místech, kde ji můžete použít jako solitéru, na obruby, základy nebo ji vysadit do stínu pod větší stromy. Těmto rostlinám se skvěle daří v květináčích a nádobách a měly by se každé 2 až 3 roky přesazovat.

Nejčastější dotazy

Is skimmia poisonous?

Ano, atraktivní plody této rostliny bohužel nejsou považovány za bezpečné k jídlu a je známo, že při konzumaci většího množství způsobují zástavu srdce.

Where should I plant Skimmia?

Skimmii vysazujte na místo, které je plně zastíněné nebo na mírném slunci. Těmto rostlinám vyhovuje i částečné zastínění, pokud na místo dopadá ranní slunce.

Is skimmia perennial?

Ne, skimie japonská je ve skutečnosti stálezelený keř, který vytváří živé stonky a je olistěný po celý rok.

Can you grow skimmia in pots?

Rozhodně můžete skimie pěstovat v květináčích nebo nádobách. Použijte dobře propustnou půdu a nádobu umístěte na zcela nebo částečně zastíněné místo. Rostliny pěstované v květináčích mohou vyžadovat častější zálivku, proto otestujte vlhkost půdy a zjistěte, kdy je třeba ji doplnit.

Závěr

Japonská skimie je jednou z těch vzácných stínomilných rostlin, které svými krásnými listy, květy a plody poskytují zajímavost a atraktivitu po celý rok. Její úhledný a čistý tvar a pomalý růst z ní činí skvělou, na údržbu nenáročnou rostlinu pro každého.

Další keře k pěstování najdete v našem seznamu druhů zahradních keřů.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.