Šalvěj texaská - skvělá rostlina pro oblasti s nízkými srážkami

Šalvěj texaská je nádherný původní stálezelený keř pro zóny 8 až 11. Tyto rostliny jsou skvělou volbou s nízkými nebo žádnými nároky na údržbu pro oblasti s nízkými srážkami, které dodají krajině stříbrné a šedé odstíny, pokud nejsou pokryty krásnými fialovými květy.

Přečtěte si, jak pěstovat a pečovat o tento keř milující teplo.

Co je to rostlina šalvěj texaská?

Šalvěj texaská je původní stálezelený keř z čeledi Scrophulariaceae. Tyto rostliny mají mnoho běžných názvů, například šalvěj texaská, cenizo, texaský ranger, texaská šalvěj dešťová, šalvěj nachová, stříbřitá, texaská stříbřitá, barometrový keř, divoký šeřík a jasanový keř.

Šalvěj texaská je okrasný stálezelený keř, který může dorůstat výšky až 2,44 m a šířky asi 1,83 m. V případě, že je to jen trochu možné, může se jednat o keř, který je v průměru až 1,8 m vysoký. Většina rostlin je však k vidění jako 0,91 až 1,52 metru (0,9 až 1,5 m) vysoké keře.

Tyto rostliny pocházejí z Texasu a Mexika, kde rostou na skalnatých svazích v oblastech s vápenitými, zásaditými půdami.

Texaské šalvěje mají krásné listy tvořené šedavými až stříbřitě zelenými listy, které tuto barvu získávají díky přítomnosti jemných stříbřitých chloupků. Jednotlivé listy mají jemnou strukturu a dorůstají délky kolem 2,54 cm.

leucophyllum frutescens

Kultivary/odrůdy

  • 'Compacta' je menší forma, která dosahuje výšky asi 1,52 m.
  • 'White Cloud' má bílé květy místo fialových
  • 'Green Cloud' má zelené listy místo obvyklých stříbřitě zelených
  • 'Silverado' se vyznačuje hustým, plným růstem až ke spodní části rostliny

Květy šalvěje texaské

Keře šalvěje texaské předvádějí v letních a podzimních měsících, obvykle těsně před deštěm a po něm, fantastické představení trubkovitých fialových květů. Tyto rostliny mají tendenci kvést hned po dešti, odtud pochází jejich zajímavý název barometrový keř.

Přestože květy nemusí vydržet příliš dlouho, rostliny mohou kvést několikrát za sezónu. Každý jednotlivý květ dorůstá délky asi 2,54 cm a má 5 laloků.

Přirozená barva květů těchto rostlin je fialová, ale k dispozici jsou i růžové a bílé formy. Po skončení kvetení se vytvářejí malé, nenápadné dvoužilové tobolky.

Jak pěstovat keř šalvěje texaské

Šalvěj texaskou lze úspěšně pěstovat ze semen nebo z měkkých až polodřevitých řízků.

Pro dosažení nejlepších výsledků pěstujte tento keř v rychle propustné zásadité půdě. Těmto rostlinám se daří v hrubé štěrkovité půdě, která je udržována v suchu, aby co nejvíce odpovídala jejich přirozenému prostředí.

V oblastech s kyselou půdou lze pH zvýšit úpravou půdy zemědělským vápnem.

Tento keř snáší velmi vysoké teploty a je také velmi odolný vůči suchu . Přesto nezapomínejte na pravidelnou zálivku, dokud rostliny nezapustí zdravé kořeny a dobře rostou.

Založené rostliny nepotřebují žádnou další zálivku a v zimě by se neměly zalévat, ale pokud je budete v horkých a suchých obdobích mírně zalévat, porostou intenzivněji.

Tyto rostliny rostou na plném slunci, ale přežijí i v polostínu. Rostliny pěstované v polostínu mají tendenci být nohatější a kvetou méně bohatě než rostliny pěstované na plném slunci, kterému dávají přednost.

Šalvěj lékařskou lze pěstovat v 8. až 10. zóně USDA a bude se jí dařit i ve vlhčím prostředí, než je její původní oblast výskytu, za předpokladu, že bude pěstována v rychle propustném substrátu.

šalvěj texaská

Péče a údržba

Tyto rostliny vyžadují jen velmi málo údržby, ale prospěje jim občasné zastřižení, které podpoří úhlednější a hustší růst. Nejvhodnější dobou pro zastřihování těchto rostlin je konec zimy až začátek jara, aby se nesnížil počet květů vytvářených později v létě a na podzim.

Rostlinu šalvěj texaská lze poměrně silně prořezávat a dobře reaguje na zmlazovací řezy.

Tento keř nevyžaduje hnojení a přikrmování se obecně nedoporučuje. Netrpí žádnými výraznými problémy se škůdci ani chorobami, ale přemokřené rostliny pěstované v těžkých půdách mohou trpět hnilobou kořenů.

Použití

Zahradnické použití

Šalvějový keř lze pěstovat jako neformální živý plot, který vypadá lépe, pokud je lehce zastřižený, aby měl úhlednou, ale přirozenou podobu. Tyto rostliny vypadají skvěle podél okrajů nebo při pěstování jako nízké zástěny a lze je pěstovat i jako krásné solitéry v nádobách.

Jedná se o skvělou rostlinu pro terénní úpravy v pouštním stylu, které jsou šetrné k vodě, a pro naturalizované zahrady nenáročné na údržbu.

Použití pro člověka

Ze sušených listů rostliny cenizo se připravuje léčivý čaj na léčbu kašle, horečky a ucpaného nosu. O účinnosti tohoto přírodního léku není k dispozici mnoho informací.

Využití v přírodě

Nápadné květy této rostliny lákají opylovače, jako jsou včely, motýli a kolibříci. Uvádí se, že keře Cenizo jsou odolné vůči jelenům.

Často kladené dotazy

How tall does Texas sage get?

Šalvěj texaská je středně velký keř, který obvykle dosahuje výšky asi 1,83 m, ale některé rostliny mohou dosáhnout výšky až 2,44 m.

Is Texas sage a perennial?

Šalvěj texaská je stálezelený vytrvalý keř. Tyto rostliny kvetou rok co rok a ve vhodném prostředí mohou přežít desítky let.

Will Texas sage grow in the shade?

Šalvěj texaská neroste dobře ve stínu a měla by se pěstovat na plném slunci. Tyto rostliny mohou přežít v polostínu, ale budou mít nohatý růst a mohou kvést méně než rostliny pěstované na plném slunci.

Does Texas Sage attract hummingbirds?

Tyto květiny údajně milují kolibříci a další opylovači, jako jsou motýli a včely.

Závěr

Šalvěj texaská je fantastický nápadný původní keř. Tato rostlina je jako doma na horkých a suchých místech, kde ji lze tvarovat nebo nechat růst v její přirozené podobě. Jako rostlina nenáročná na údržbu, která poskytuje celoroční zájem o atraktivní stříbřité listy a bohaté květy, je skvělou volbou pro zahradu v zóně 8 až 10, kde je vhodná pro vodní režim.

Podívejte se na naše webové stránky, kde najdete další druhy keřů k pěstování.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.