Šalvěj topinambur - rostlina, kterou musíte mít ve středomořské zahradě

Hledáte pro svou zahradu na západním pobřeží nápadný stálezelený keř s nízkými nároky na údržbu? Šalvěj jeruzalémská je nepostradatelná rostlina pro středomořské zahrady, která dává hodně a od zahradníka vyžaduje jen velmi málo. Přečtěte si více informací o pěstování a péči o tuto rostlinu.

Co je to rostlina šalvěj topinambur?

Šalvěj jeruzalémská (vědecký název Phlomis fruticosa) je rozložitý stálezelený nebo vytrvalý keř se vzpřímenými stonky. Tyto rostliny z čeledi šalvějovitých (Lamiaceae) obvykle dorůstají do výšky asi 3 nebo 4 stop a šířky asi 5 stop.

Tento druh pochází ze Středomoří, kde se vyskytuje v zemích včetně Řecka a Itálie. V těchto oblastech lze tuto rostlinu nalézt rostoucí v poměrně suchých, kamenitých středomořských křovinách.

Listy šalvěje jeruzalémské mají světlou, téměř stříbřitě zelenou barvu a připomínají listy šalvěje lékařské. Měkké listy jsou zespodu bílé a pokryté jemnými chloupky, dorůstají do maximální délky asi 12,70 cm.

Jedná se o atraktivní, protilehle uspořádané listy s velkou strukturou, které mají tendenci se od středu poněkud stáčet a ukazují bělavý vnější okraj.

Květy šalvěje jeruzalémské

Tato rostlina vytváří množství atraktivních žlutých květů, z nichž každý je dlouhý něco málo přes palec (2,5 cm). Květy jsou na stoncích kapucí a chocholíkem a časem opadávají a zanechávají po sobě zajímavou kulovitou strukturu známou jako verticillaster.

Tyto rostliny kvetou nejhojněji na začátku až uprostřed léta, i když kvetení může probíhat od jara až do podzimu.

Podobné druhy

Phlomis russeliana je známý také jako šalvěj turecká, šalvěj jeruzalémská nebo šalvěj jeruzalémská odolná. Tato rostlina je vzhledově podobná, ale nedorůstá tak velkých rozměrů, obvykle nabývá kopcovitého tvaru a dorůstá do výšky asi 3 stop (0,9 m) a šířky 2 stop (0,6 m).

Tato rostlina, která pochází ze Sýrie a Turecka v jihozápadní Asii, má zelenější šípovité listy směřující dolů. Péče o tuto rostlinu je stejná jako u P. fruticosa a tyto rostliny lze pěstovat v suché až středně vlhké dobře propustné půdě na plném slunci.

Tyto rostliny se pěstují v zónách 5-9 podle USDA a kvetou po celé léto až do začátku podzimu, poté poskytují zimní zajímavost svými atraktivními sušenými květními hlavami.

Mezi další atraktivní rostliny rodu Phlomis, které lze pěstovat, patří šalvěj zlatolistá, C. chrysophylla a P. cashmeriana, a P. italica, což jsou krásné malé keříky s levandulovými až lila růžovými květy.

Phlomis chrysophylla

Jak pěstovat šalvěj jeruzalémskou

Phlomis fruticosa lze poměrně snadno vypěstovat ze semen. Tato semena obvykle vyklíčí asi do 3 týdnů, pokud je vyséváte na jaře.

Další dobrou možností pro množení nových rostlin je odebírání 10,16 cm dlouhých zralých nebo polozralých řízků z aktivního nekvetoucího porostu. Tyto řízky se dobře ujímají za předpokladu, že nejsou příliš vlhké, a doporučuje se je pravidelně několik minut větrat.

Tato rostlina je středně až rychle rostoucí a dobře roste v různých rychle propustných půdách. Umístěte tyto rostliny na plné slunce, abyste dosáhli nejlepšího tvaru růstu a kvetení. Šalvěj jeruzalémská poroste i ve stinnějších podmínkách, ale tam bude pravděpodobně řidší, méně úhledná a méně atraktivní rostlina.

Tyto rostliny jsou přizpůsobeny středomořskému klimatu. Tento typ podnebí se vyznačuje teplými suchými léty a zimním obdobím dešťů, podobně jako podmínky na západním pobřeží Spojených států, a proto je tato rostlina vhodnou volbou pro zahrady na pobřeží Kalifornie a Oregonu.

Šalvěji jeruzalémské se bude dařit jako stálezelené rostlině, pokud ji budete pěstovat v zónách 8-10. Od zóny 7-6 a níže mohou tyto rostliny přežívat jako trvalky, které odnožují z podnoží, ačkoli při teplotách v zóně 5 mohou kořeny odumřít, pokud nejsou chráněny.

Péče a údržba

Tyto atraktivní keře, které jsou známé svou mrazuvzdorností a odolností vůči suchu, dobře rostou na exponovaných, horkých místech s minimální péčí, stejně jako v přírodě.

Vzhledem k tomu, že se jedná o kompaktní a poměrně skladný keř, je nutné jej pouze mírně zastřihnout a odstranit odumřelé a nevhodné porosty. Mladé rostliny však snesou i poměrně razantní řez a lze je rovnou seříznout na výšku asi 7,62 cm nebo 10,16 cm, aby se stimuloval hustý nový obrost.

Pokud se pěstují v chladnějším podnebí, na začátku vegetační sezóny prořežte případná mrazová poškození. Dobu kvetení těchto rostlin je možné prodloužit odlamováním odkvetlých květů a vyvoláním druhého kola kvetení. Atraktivní možností je však také nechat rostlinu vysemenit.

Při práci s chlupatými listy této rostliny buďte opatrní, protože někteří lidé po kontaktu s nimi hlásí podráždění kůže a hrudníku. Šalvěj jeruzalémská nevyžaduje pravidelné hnojení ani zalévání, přestože rostlinám prospěje občasná zálivka v létě a dodatečná zálivka v zimě.

Tyto rostliny jsou známé tím, že jsou velmi odolné vůči škůdcům a chorobám. Jedinou zmínkou o poškození škůdci se zdá být napadení sviluškou listovou.

Tento 0,64 cm (6 mm) dlouhý hmyz se živí rostlinnou šťávou tím, že rostliny propichuje svými ostrými ústními částmi. Silné napadení může vést k poškození listů, zejména podél žilek, a dokonce k opadu listů. K hubení těchto škůdců lze v případě potřeby použít komerčně dostupné insekticidy proti listovým sklípkanům nebo organické přípravky, jako je neemový olej.

Použití

Použití v zahradnictví

Šalvěj jeruzalémská je dobrou okrajovou rostlinou a je také dostatečně nápadná, aby byla dobrou akcentní rostlinou. Opravdu zazáří v zahradách středomořského a chalupářského stylu.

Jelikož se jedná o mrazuvzdorné rostliny, bude se jim dařit na pobřeží i v sušších vnitrozemských oblastech. Některé menší druhy rodu Phlomis budou atraktivními rostlinami v nádobách na slunném venkovním stanovišti.

Použití pro člověka

Tuto rostlinu někteří používají stejným způsobem jako šalvěj lékařskou (Salvia officinalis),to znamená jako přílohu nebo bylinu používanou zejména do masitých pokrmů a dušených jídel.

Použití ve volné přírodě

Tyto rostliny skvěle lákají do zahrady včely, motýly, kolibříky a další opylovače. Jako bonus jsou také známé tím, že jsou odolné vůči srnčí zvěři a králíkům.

Nejčastější dotazy

What is a Jerusalem sage used for?

Šalvěj jeruzalémská se příležitostně používá k vaření stejně jako šalvěj, ačkoli je známější jako stálezelený nebo vytrvalý okrasný keř, který dobře roste ve středomořském podnebí.

Is Jerusalem sage invasive?

Není známo, že by tyto rostliny byly invazivní, ačkoli se v některých jihozápadních částech Anglie a Kalifornie naturalizovaly. Z tohoto důvodu se zahrádkářům doporučuje, aby zodpovědně přistupovali k udržování těchto rostlin na svém pozemku a vhodně likvidovali rostlinný odpad.

Is Jerusalem sage poisonous?

Uvádí se, že tyto rostliny nejsou jedovaté.

How do you care for Jerusalem sage?

Šalvěj jeruzalémská by se měla pěstovat v zóně 8-10 v dobře propustné půdě a na slunném místě. Je to odolná rostlina, která nepotřebuje častou zálivku, hnojení ani řez.

Do you deadhead Jerusalem sage?

Výběr je na vás. Odumírání těchto rostlin může dobře stimulovat další květ na stejném stonku, který zaujme jeho místo, čímž se počet květů, které může rostlina za sezónu vytvořit, vlastně zdvojnásobí. Staré uschlé květní hlávky jsou však atraktivní samy o sobě.

Závěr

Phlomis fruticosa je skvělá rostlina do středomořských zahrad a obzvláště dobře se jí bude dařit na západním pobřeží. Tato nápadná a mrazuvzdorná stálezelená rostlina toho od zahradníka moc nežádá, ale odmění se vám veselými květy a zajímavým olistěním.

Pokud rádi pěstujete rostliny se žlutými květy, podívejte se na tyto druhy žlutých květů.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.