Pěstování rostlin rodu Ruscus

Hledáte zajímavou, kompaktní stálezelenou rostlinu na stinné místo? Druhy rodu Ruscus, jako je například masák, jsou skvělými stálezelenými rostlinami s nízkými nároky na údržbu, které se hodí na místa, kde by jiné rostliny mohly mít problémy s růstem.

Přečtěte si další informace o pěstování a péči o tyto neobvyklé rostliny.

Co je to rostlina Ruscus?

Rostliny Ruscus patří do čeledi Asparagaceae. Tyto rostliny pocházejí ze severozápadní části Afriky, Evropy a západní Asie. Tyto rostliny jsou podobné keřům, ale postrádají dřevnatý vzrůst a lze je označit za stálezelené trvalky.

ruscus květ

Dva druhy Ruscus jsou oblíbenými zahradními rostlinami, a to masák řezenský (R. aculeatus) a masák beztrnný (R. hypoglossum), který je známý také jako myší trn nebo koňský jazyk.

Zajímavé je, že to, co se na těchto rostlinách jeví jako listy, jsou ve skutečnosti fyloklasy (známé také jako kladody). Tyto struktury jsou modifikované stonky, které vykonávají práci listů a plní funkci fotosyntézy. Tyto rostliny však mají také drobné listy.

Řezaník lékařský dorůstá výšky asi 0,91 m a šířky 0,91 m, zatímco myší trn je menší rostlina dosahující výšky asi 45,72 cm (46 cm).

Máselnice pochází z jižní Evropy, jihozápadní Asie a severozápadní Afriky. Myší trnka má menší rozšíření a pochází ze střední Evropy na jih až po severní Turecko.

Odrůdy rodu Ruscus

  • 'Elizabeth Lawrence' je zakrslá odrůda trnky řezenské, která dorůstá výšky asi 2 stopy a šířky 2 stopy. Jedná se o vzpřímenou formu, která je schopna vytvořit velké množství plodů bez oplodnění jinými rostlinami. Tyto zářivé plody poskytují na zahradě nápadné zimní barvy.
  • 'Wheelers Variety' je další vzpřímená forma Ruscus aculeatus, která vytváří velké červené plody. Tato forma dorůstá větších rozměrů a dosahuje výšky 4 stop (1,2 m).

Květy Ruscus

Ruscus masák kvete na jaře (duben až květen) a vytváří drobné zelenobílé květy o velikosti 0,16 cm (1,5 mm).

Na samičích rostlinách tyto květy dozrávají v lesklé červené bobule. Zajímavé je, že květy a plody rostlin Ruscus se rodí uprostřed horních ploch listenu.

Rostliny Ruscus jsou obvykle dvoudomé, což znamená, že druhy mají oddělené samčí a samičí rostliny. R. aculeatus však může být příležitostně samosprašný a některé druhy vytvoří spoustu plodů i bez oplodnění jinou rostlinou.

Jak pěstovat rostlinu Ruscus

Rostliny Ruscus lze pěstovat ze semen, řízků nebo dělením. Přestože tyto rostliny rostou ze semen pomalu, lze je vysévat na podzim.

Tyto rostliny můžete pěstovat také z řízků. Pro dosažení nejlepších výsledků odebírejte jednopupenové oddenkové řízky a vysazujte je koncem zimy. Dbejte na to, aby tyto řízky pokud možno nebyly vystaveny mrazu.

Pravděpodobně nejjednodušší a nejúčinnější způsob, jak vypěstovat malé množství nových rostlin, je dělení. Rostliny rozdělte u kořenů v mimovegetačním období, nejlépe koncem jara.

Protože rostliny Ruscus jsou (obvykle) dvoudomé, je nejlepší pěstovat samčí i samičí rostliny společně, pokud chcete, aby vaše rostliny poskytly dobrou úrodu nápadných červených bobulí. Obecně se doporučuje poměr jedné samčí rostliny na přibližně 6 samičích rostlin.

Rostliny Ruscus lze pěstovat v nejrůznějších dobře propustných půdách. Nesnáší pouze půdy přesycené. Tyto rostliny mají jen střední nároky na vodu a snesou i sucho, ale lehká zálivka jim neuškodí.

Ideální koncentrací světla pro pěstování rostlin Ruscus se zdá být mírný stín, snesou však i částečný až plný stín.

Tyto rostliny rostou nejlépe v zónách mrazuvzdornosti USDA 7 až 9.

Péče a údržba

Rostliny Ruscus jsou na zahradě poměrně odolné. Zvládnou horko, sucho i sůl.

Tyto rostliny vyžadují minimální údržbu. Vzhled ruscusů udržíte tak, že na jaře zkrátíte odumřelé výhony až k zemi.

Tyto rostliny jsou přirozeně odolné vůči škůdcům a chorobám.

Použití

Zahradnické použití

Rostliny Ruscus se nejlépe pěstují jako nízké živé ploty nebo podél stinných okrajů a základů. Jsou to zajímavé a neobvyklé rostliny, kterým se bude dařit na suchých a stinných místech dvora, kde by jiné rostliny mohly mít problémy s přežitím.

Myší trn je jako malý, rozložitý druh ideální jako půdopokryvná rostlina pro tyto druhy stinných částí zahrady.

Využití pro člověka

Název těchto rostlin pochází z tradičního zvyku používat větve k zametání a čištění. Používaly se doslova jako řeznická košťata.

Rostlina ruscus má také starobylou historii léčebného využití, kdy se používala při léčbě ledvinových kamenů a jako projímadlo a diuretikum.

Využití ve volné přírodě

Ptáci si na těchto bobulích pochutnávají a semena hojně roznášejí. Uvádí se, že tato rostlina je odolná vůči jelenům.

Nejčastější dotazy

Is Ruscus poisonous?

Zdá se, že o toxicitě této rostliny není k dispozici mnoho informací. Některé zprávy naznačují, že konzumace této rostliny může způsobit nevolnost, zvracení, pálení žáhy a průjem.Bez rady lékaře je pravděpodobně bezpečnější se konzumaci této rostliny vyhnout.

Where does Ruscus grow?

Ruscus pochází z některých částí severní Afriky, Evropy a Asie. Tyto rostliny rostou na stinných místech a ve skalnatém pobřežním prostředí.

What does a butcher’s broom do for the body?

Tato rostlina může být užitečná při léčbě hemoroidů, problémů s krevním oběhem a zánětů.

Is Ruscus edible?

Něžné mladé výhonky této rostliny se jedly, ačkoli jejich chuť je prý dost nepříjemná. Bez rady lékaře je pravděpodobně bezpečnější se konzumaci této rostliny vyhnout.

Závěr

Ruscus možná není skvělou solitérou ani nikoho neoslní nápadnými květy, ale rozhodně se jedná o zajímavou a neobvyklou rostlinu pro stinná místa v zahradě. Zvažte pěstování této rostliny jako odolné stálezelené půdopokryvné rostliny, živého plotu nebo okrajové rostliny.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.