Keře Hebe - skvělá stálezelená rostlina pro vaši zahradu

Hledáte pro svou zahradu elegantní, malý a kulatý stálezelený keř? Pokud ano, tak právě pro vás může být tou pravou rostlinou hebeš. Jo, a krásné, voňavé květy v různých barvách jsou také součástí nabídky. Přečtěte si více informací o pěstování a péči o tyto vynikající stálezelené rostliny.

Co je to keř Hebe?

Pokud jste přemýšleli, jak o této rostlině říct svým přátelům, tak Hebe se vyslovuje HEE-bee. Tyto rostliny z čeledi jitrocelovitých, Plantaginaceae, jsou pojmenovány po bohyni mládí.

V rodu Hebe je známo více než 90 druhů, od zakrslých keřů až po malé stromy o výšce přes 6,10 metru. Kromě toho existuje mnoho různých hybridů, odrůd a kultivarů. Tento článek se zabývá obecnou péčí o tyto rostliny.

Většina druhů tohoto rodu pochází z Nového Zélandu, i když některé druhy se přirozeně vyskytují také v některých částech Jižní Ameriky a na některých ostrovech. V přírodě tyto rostliny rostou v nejrůznějších prostředích, od horských svahů až po nížinná stanoviště. Většina těchto rostlin pochází z dobře zavlažovaného klimatu.

Jednou z největších předností těchto rostlin je jejich fantastické olistění. K dispozici jsou formy s mnoha různými velikostmi, strukturami a odstíny listů, včetně kultivarů s pestrými listy. Barva listů některých forem se mění mezi teplejším a chladnějším ročním obdobím. Obecně platí, že formy s většími listy jsou citlivější na chlad než formy s menšími listy.

Kultivary, odrůdy a druhy

Na výběr je obrovské množství druhů rostlin hebe. Například společnost Hebe Society uvádí více než 250 různých odrůd keřů hebe . Mezi nejznámější patří např:

H. albicans- zakrslý stálezelený keř s bílými květy, který dorůstá výšky asi 0,61 m (60 cm) a šířky 0,91 m (90 cm). Mezi oblíbené kultivary tohoto druhu patří 'Snow Cover' a 'Red Edge'.

H. brachysiphon - Rychle rostoucí stálezelený keř, který dorůstá výšky i šířky přes 6 stop (1,8 m) a vytváří bílé květy v klasech. Vhodný druh pro živé ploty.

H. 'Caledonia' - Tato oblíbená forma má načervenalé větve a nové přírůstky. Jedná se o méně hustý druh s fialovými květy.

H. carnosula - Zakrslý keř, dosahující výšky něco málo přes 0,30 m (30 cm) a trochu širší. Tento druh má bílé květy a zajímavé oválné listy miskovitého tvaru.

H. 'Great Orme' - tento otevřený keř má podlouhlé listy a dorůstá výšky něco přes 1,22 m. V případě, že se jedná o keř s podlouhlými listy, může být jeho výška vyšší. Má krásné růžové květy.

H. ochracea 'James Stirling' - Tato zajímavá forma má zakrslé šupinovité listy, které rostlině dodávají poněkud jehličnatý vzhled. Má celkově měděno-olivově zelenou barvu a dosahuje výšky asi 45,72 cm a je o něco širší.

H. 'Pink Paradise' - Tento malý, pomalu rostoucí keřík dosahuje asi 45,72 cm výšky a šířky. V mládí vytváří růžové květy a světle zelené listy s načervenalými okraji.

H. salicifolia - Tento velký keř dosahuje výšky téměř 2,13 m a od léta až do zimy vytváří světle fialové nebo bílé květy.

H. x andersonii 'Andersonii Variegata' - Tento oblíbený kultivar má fialové květní hlávky, které s věkem zbělají. Vyznačuje se pestrými listy, které mají krémově bílé okraje.

Květy Hebe

Tyto rostliny vytvářejí lahvicovité květy v klasech, latách nebo hroznech. Každý květ je dokonalý (obsahuje samčí i samičí útvary), s dlouhou stopkou.

Barva květů se v závislosti na druhu nebo kultivaru mění od bílé přes růžovou a fialovou až po červenou. Obvyklá doba kvetení je od léta do podzimu, přičemž kvetení trvá obvykle 4-6 týdnů u každé rostliny. Některé odrůdy, jako Andersonii Variegata, H. macrocarpa 'Pink' kvetou až do samého středu zimy, nicméně .

Jak pěstovat rostlinu Hebe

Tyto rostliny dobře zakořeňují z měkkých a polozralých řízků o délce 5,08-7,62 cm. Polozralé řízky jsou lepší variantou pro odrůdy s menšími listy a zakořenění obvykle trvá asi měsíc. Řízky jsou určitě vhodnou volbou, pokud se snažíte zachovat určitý kultivar.

Rostliny vypěstované z řízků obvykle kvetou již prvním nebo druhým rokem. Rostliny Hebe rostou v různých typech půd včetně chudších, mírně zásaditých substrátů. Ocení však průměrnou, poměrně úrodnou zahradní půdu.

Dobře propustná půda je pro tuto rostlinu nutností. Ve velmi rychle propustných písčitých půdách je vhodné přidat trochu organického materiálu k obohacení substrátu.

Pokud chcete tuto rostlinu pěstovat v nádobě, naneste na dno květináče před přidáním zeminy nebo kompostu vrstvu kamenů nebo polystyrenových kuliček. Pomůže to udržet půdu dobře odvodněnou.

Po zasazení keře hebe aplikujte dobrou vrstvu mulče, například dřevěné nebo kůrové štěpky nebo slámu. Ta udrží půdu vlhkou a zabrání nežádoucímu plevelu, aby pod keřem vyklíčil.

Tyto rostliny jsou poměrně citlivé na teplo, takže pokud žijete v horké oblasti, je nejlepší je pěstovat v polostínu. Naopak v chladnějších oblastech si tyto rostliny užijí dostatek slunečního svitu po celý den.

Rostliny pěstované v plném stínu pravděpodobně přežijí, ale budou mít nohatou formu růstu a vytvoří jen málo květů nebo žádné. V chladnějších oblastech tyto rostliny chraňte před prudkými zimními větry. Tyto rostliny jsou ideální pro zóny mrazuvzdornosti USDA 6-9, i když v chladných oblastech by měly být chráněny před studenými a vysychavými větry a pěstovány na teplejších stanovištích.

Péče a údržba

Hébovníky jsou velmi nenáročné rostliny, které nepotřebují mnoho řezu. Staré květní hlávky lze pro úhlednost odstranit a na jaře lze odstranit všechny části poškozené chladem. Mrazem poškozený porost odstraňte až do míst, kde je na stonku patrný nový růst.

U některých kultivarů se vytvoří nový porost s barvou a tvarem původní rostliny. Ten je třeba odstranit raději dříve než později, protože se může stát dominantním. Ve většině případů je však nejlepší řez provádět po odkvětu a řez byste měli rozložit do několika měsíců, abyste omezili šok pro rostlinu.

Rostliny Hebe nejsou nijak zvlášť odolné vůči suchu a nedostatek vody může rozhodně ovlivnit jejich schopnost kvést. Z tohoto důvodu se doporučuje doplňková zálivka, pokud žijete v sušší oblasti. Zalévání těchto rostlin také pomáhá udržovat starší olistění níže na stoncích, což je užitečné pro zamezení "nohatého" vzhledu.

Tyto keře bývají přirozeně odolné vůči škůdcům a chorobám. Nejsou však zcela imunní a některé exempláře mohou přitahovat mšice. Větší obavy vzbuzují občasné případy septoriové skvrnitosti listů, fytoftorové hniloby kořenů a plísně .

Použití keře Hebe

Zahradnické použití

Keře hebe mohou být velmi užitečné v pobřežních oblastech díky své odolnosti vůči soli. Zakrslé druhy se skvěle hodí do skalek, květináčů a nádob, zatímco nízké odrůdy mohou být skvělým půdním krytem. Jednou z výhod pěstování těchto rostlin v nádobách je, že je lze v případě opravdu chladného počasí přesunout do interiéru.

Použití pro člověka

Druhy hebe mají u novozélandských Maorů řadu tradičních způsobů využití. Využití zahrnuje obřadní a kulinářské až po léčebné aplikace .

Využití pro volně žijící živočichy

Medonosné včely a další opylovači rádi navštěvují květy této rostliny.

Nejčastější dotazy

Do Hebes like sun or shade?

Tyto rostliny preferují plné slunce, ale v teplejších oblastech by byl ideální polostín s chladnějším odpolednem.

When should you cut hebes back?

Tyto rostliny je nejlépe seříznout až po skončení jejich sezónního kvetení. Místo toho, abyste rostliny seřízli najednou, zvažte rozložení práce na několik měsíců.

Where is the best place to plant hebes?

Tyto rostliny je nejlépe umístit na poměrně chráněných místech, mimo dosah prudkých, studených nebo vysušujících větrů.

Do you deadhead hebes?

Po skončení kvetení je lze odřezávat. To může podpořit zvýšené kvetení.

Do hebes attract bees?

Rostliny hebe přitahují v době květu včely a další užitečný opylující hmyz.

Závěr

Přestože keře hebe nejsou možná tak oblíbené, jak by mohly být, mají tyto rostliny co nabídnout. Díky obrovské rozmanitosti těchto rostlin se na trhu najde jedna (nebo více) pro každého. Pokud hledáte elegantní stálezelený keř, je to rostlina, kterou stojí za to pěstovat!

Podívejte se na náš blog, kde najdete další snadno pěstovatelné keře.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.