Pěstování keře eugénie

Rostliny, které vypadají skvěle jako formální a neformální živé ploty, není vždy snadné najít. Eugénie je rostlina tak všestranná, že ji lze pěstovat jako strom, bonsaj nebo dokonale tvarovaný topiaristický keř. Jediným háčkem jsou subtropické nároky této rostliny.

Pokud žijete v zóně 10 nebo vyšší, mohla by to být vaše nová oblíbená rostlina, proto čtěte dál a dozvíte se více.

Co je to keř Eugénie?

Existuje mnoho druhů v rodu Eugenia a mnoho dalších v rodu Syzygium, které se dříve nazývaly eugenie. V tomto článku se zaměříme na pravděpodobně nejlepší a pro zahradnictví nejužitečnější z nich, Syzygium paniculatum.

Tyto rostliny z čeledi Myrtaceae mají několik různých běžných názvů a mohou být nazývány eugenie, třešeň kartáčová, australská vodní hruška, purpurová lilie pilovitá nebo purpurová třešeň. Aby to bylo ještě o něco zmatenější, tyto stálezelené stromy nebo velké keře se ještě často nazývají svým starým vědeckým názvem Eugenia myrtifolia.

purpurová lilie pilovitá

Eugenie obvykle rostou jako velké vícekmenné stálezelené keře nebo stromy s velmi hustým vzrůstem. Při včasném školení lze tyto rostliny pěstovat také jako jednokmenné stromy.

Některé výjimečné exempláře dorůstají výšky přes 30,48 m, ale většina rostlin mimo své přirozené prostředí dorůstá maximálně do méně než poloviny této výšky. V zahradě je lze pravidelným zastřiháváním udržet na výšce kolem 1,83 m. V případě, že se jedná o stromy, které jsou na zahradě, je možné je udržet na výšce kolem 1,8 m.

Tyto rostliny pocházejí z jihovýchodní Austrálie, kde rostou v pobřežních lesích, často vystavených působení soli nesené vlhkým oceánským vzduchem.

Keře Eugénie mají malé, oválné, jednoduché listy s hladkými okraji. Mladý porost má atraktivní měděný až červený odstín, v dospělosti se stává leskle zeleným.

Květy eugénie

Eugenie kvetou na jaře a vytvářejí zajímavé krémově bílé květy. Z těchto květů dozrávají nápadné a atraktivní růžové nebo červené bobule o délce asi 13 mm (½ palce).

Tyto masité bobule obsahují jedno semeno a jsou velmi oblíbené u ptáků a volně žijících zvířat, a to jak velkých, tak malých.

magenta cherry

Jak pěstovat rostlinu Eugénie

Eugenie jsou středně až rychle rostoucí rostliny, které lze pěstovat ze semen, řízků nebo vrstvením na vzduchu.

Tyto rostliny rostou nejlépe v hluboké, bohaté půdě s dobrým obsahem organických látek. Nejdůležitějším požadavkem však je, aby půda byla dobře odvodněná, protože těmto rostlinám se nedaří v zamokřeném prostředí.

Nanesením tenké vrstvy organického mulče na povrch půdy pod rostlinami zlepšíte zadržování vlhkosti a potlačíte růst plevelů, jen nezapomeňte mulčovat až ke stonkům a korunám rostlin, abyste zabránili hnilobě.

Přestože jsou tyto rostliny poměrně odolné vůči suchu, dobře porostou i při pravidelném zalévání, pokud se mezi jednotlivými zálivkami nechá půda plně odkapat. Doporučuje se také zajistit dodatečnou zálivku během velmi horkých a suchých období. Mladé rostliny zalévejte každý týden, dokud se nerozrostou a dobře nerostou.

Eugénie lze pěstovat ve velké nádobě nebo i v interiéru na velmi slunném místě. Rostliny pěstované v nádobách obecně vyžadují častější zálivku než rostliny pěstované na zahradě.

Tyto rostliny pěstujte na plném slunci až v polostínu na místě, které není vystaveno převládajícím silným větrům. Lze je pěstovat venku v zónách mrazuvzdornosti USDA 9b až 11.

Eugenia myrtifolia

Péče a údržba

Ve vhodných klimatických podmínkách jsou eugénie snadno pěstovatelné rostliny s nízkými nároky na údržbu. To, jakou údržbu budou vyžadovat, závisí na způsobu jejich využití v krajině.

Jednou z nejužitečnějších vlastností této rostliny je její schopnost snášet časté a silné stříhání, i když to samozřejmě může mít vliv na její schopnost plodit a kvést.

Tyto rostliny lze pevně zastřihovat, aby vypadaly velmi úhledně, a velmi dobře se hodí pro topiaristiku v květináčích na terasy a terasy nebo pro formální živé ploty.

V jakékoli jiné než přirozeně bohaté a úrodné půdě pomůže pravidelné přihnojování vyváženým hnojivem zvýšit růstovou sílu rostlin i produkci květů a plodů. Ať už si vyberete jakékoliv hnojivo, nezapomeňte dodržovat přiložené pokyny k použití.

Tyto rostliny jsou odolné vůči škůdcům, ale mohou být napadeny chorobou způsobenou houbou známou jako Neofusicoccum parvum. Tato choroba může bohužel vést k úplnému úhynu rostlin a na Floridě se zhruba od roku 2005 stala poměrně běžnou.

Použití

Zahradnické využití

Eugenie je ve správných zónách opravdu užitečná a všestranná rostlina. Tvoří vynikající živé ploty, které dobře fungují jak jako pevně zastřižené formální živé ploty, tak jako neformální přírodní zástěny pro zastínění, soukromí nebo zakrytí neatraktivních prvků. Pro pěstování skvělého živého plotu z eugénie je ideální vzdálenost mezi rostlinami přibližně 1,22 m.

Díky své snášenlivosti k řezu jsou vynikající volbou pro topiaristiku a lze je také pěstovat jako špalíry, bonsaje nebo je jednoduše nechat přirozeně vyrůst do podoby velkého keře či malého stromu pro potěšení volně žijících živočichů.

Tyto rostliny jsou citlivé na přesazování, proto nezapomeňte vzít v úvahu velikost těchto rostlin, než je vysadíte příliš blízko budovy nebo silnice. Atraktivní plody mohou při volbě nevhodného místa pro výsadbu způsobit potřísnění zdí nebo dlažby.

plody eugenie

Využití pro člověka

Kromě mnoha estetických a praktických využití v krajině tyto rostliny produkují jedlé plody, které sice nemají výraznou chuť, ale lze je jíst syrové nebo z nich připravovat džemy.

Využití pro volně žijící živočichy

Ptáci a zvířata milují plody, které tyto rostliny produkují.

Nejčastější dotazy

Will eugenia grow in shade?

Tyto rostliny mají rády trochu světla a neměly by se pěstovat v hlubokém stínu. Naopak částečný stín je zcela v pořádku.

Is eugenia an indoor plant?

Eugénie lze pěstovat v interiéru na světlém a slunném místě. V oblastech chladnějších než přibližně zóna 9b lze tyto rostliny přezimovat v místnosti, pokud jsou dostatečně malé na to, aby se daly přenášet.

Can you eat eugenia berries?

Ačkoli to neplatí pro všechny eugenie, plody Syzygium paniculatum jsou jistě jedlé, ať už syrové nebo vařené. Nemají však nijak zvlášť výraznou chuť.

Is eugenia a good hedge?

Eugenie tvoří vynikající živý plot a rozhodně patří k nejlepším volbám pro formální i neformální živé ploty v zónách 10 a 11.

Závěr

Téměř pro každou zahradu v zóně 10 a 11 se najde skvělé využití pro keř eugénie. Jen při výběru místa pro výsadbu dbejte na to, do jaké velikosti mohou tyto rostliny vyrůst, pokud je ponecháte bez kontroly. Šťastné a veselé zahradničení!

*obrázky poskytl autor


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.