Kotonestry - skvělý zahradní objekt

Kotvičníky jsou velkou skupinou rostlin, které vykazují velké rozdíly, ale jsou skvělými zahradními objekty pro nejrůznější použití. Tyto rostliny jsou efektní, snadno se pěstují a nevyžadují velkou údržbu.

Přečtěte si úvod do tohoto rodu a obecné informace o jejich péči.

Co je to skalník (Cotoneaster)?

Kotoneastry jsou rod rostlin z čeledi růžovitých (Rosaceae). Většina druhů jsou keře nebo malé stromy bez trnů a mohou být stálezelené nebo opadavé. Tyto rostliny pocházejí ze severní Afriky, Evropy a Asie, přičemž největší rozmanitost druhů se nachází v Číně.

Cotoneaster může být ošemetné slovo. Správně se vyslovuje jako ko-toe-nee-AS-ter, nikoliv coton-easter. Velikost těchto rostlin se liší podle druhu, některé dorůstají výšky až 15,24 metru, jiné méně než 0,61 metru.

Tyto rostliny mají střídavě uspořádané listy s hladkými okraji. Ve vegetačním období bývají listy nahoře tmavě zelené a lesklé, spodní strana má obvykle světlejší odstín.

Kotvičníky, které jsou odolné vůči chladu, bývají opadavé, zatímco stálezelené druhy jsou přizpůsobené teplejšímu prostředí. Mnoho opadavých druhů má nádherné podzimní barvy od oranžové po červenou.

skalník bílý

Vybrané druhy skalníků

K dispozici je obrovské množství druhů a kultivarů skalníků. Níže je představen malý výběr užitečných druhů:

Půdopokryvné rostliny

  • Cotoneaster adpressus - skalník plazivý

Skalník plazivý je nízko rostoucí opadavý druh, který pochází z Číny. Tyto rostliny tvoří fantastický půdní pokryv, který se rozprostírá až do šířky 1,83 m a přitom zůstává nižší než 0,30 m na výšku. Tento druh vytváří bílé až světle růžové květy a nejlépe se pěstuje na plném slunci až v polostínu v zónách 4 až 8.

Nízké keře

  • Cotoneaster horizontalis - skalník rybí kost/skalník skalní

Tato nízko rostoucí skalníková skalka dosahuje výšky asi 0,91 m, ale může se rozrůstat až do 2,44 m v průměru. Jedná se o opadavý druh, který lze pěstovat na plném slunci až v polostínu v zónách mrazuvzdornosti 5 až 7 podle USDA.

Kotvičník rybí kost je pomalu rostoucí, ale všestranná rostlina, která má růžové květy. Lze ji pěstovat jako vyšší půdní pokryv a je velmi vhodná pro hromadné výsadby a zpevňování břehů. Tyto rostliny jsou také fantastickými špalíry a skvěle vypadají, když se pěstují na kamenných zídkách.

Velké keře

  • Cotoneaster lucidus - skalník živý

Kotvičník živý je středně velký až velký opadavý keř, který obvykle dorůstá výšky 1,83 až 3,05 metru. Tento severoasijský druh vytváří narůžovělé květy a je vynikajícím živým plotem nebo zástěnou pro zahrady až do 3. zóny.

  • Cotoneaster salicifolius- skalník vrbolistý

Kotvičník vrbolistý je velký keř ze západní Číny, který může dosahovat výšky až 4,57 m (4,5 m). Tyto rostliny vytvářejí bílé květy a jsou méně odolné vůči chladu než jiné druhy, jsou vhodné do zahrad až do zóny 6. Tento druh tvoří skvělý živý plot, zástěnu nebo větrolam, pokud se pěstuje na plném slunci až v polostínu.

Květy skalníku (Cotoneaster)

Květy kotoneasteru se obvykle vyskytují jednotlivě nebo v trsech známých jako corymbs a nejčastěji se vytvářejí na jaře. Květy jsou malé a každý má 5 okvětních lístků. Barva květů se u tohoto rodu liší podle druhu a může být od bílé až po červenou.

Tyto rostliny po odkvětu vytvářejí nápadnou úrodu bobulí, které mají nejčastěji červenou barvu, ale mohou být i tmavší.

Tyto plody obvykle dozrávají koncem léta a na podzim a často zůstávají na rostlinách dlouho a poskytují zimní zajímavost. Každý plod obsahuje 1 až 5 semen a obvykle se poprvé tvoří ve třetím roce života rostliny.

Jak pěstovat rostlinu Cotoneaster

Cotoneastery lze pěstovat ze semen, která se sbírají ze zralých plodů na podzim. Semena vyžadují období teplé a chladné stratifikace, aby se prolomila dormance a stala se plodnými.

Alternativně lze tyto rostliny pěstovat z řízků a naštěstí pro zahradníky mají všechny kotvičníky tendenci snadno zakořeňovat. Mnoho pěstitelů má také úspěch s množením nových rostlin roubováním a vrstvením.

Cotoneastery rostou nejlépe v dobře propustné, poměrně hluboké a úrodné půdě. U keřovitých druhů pomůže jednou až dvakrát ročně nanesení vrstvy mulče potlačit plevel a udržet vláhu u kořenů. Při aplikaci mulče dbejte na to, aby koruna rostliny byla čistá a nedocházelo k hnilobě.

Tyto rostliny je třeba v horkých a suchých obdobích pravidelně zalévat a obecně platí, že rostliny pěstované v nádobách budou potřebovat častější zálivku.

Většina druhů skalníků dává přednost plnému slunci až polostínu a jejich odolnost vůči chladu se liší podle druhu, i když pokud žijete v zóně 4 až 10, měli byste být schopni najít vhodný druh pro svou zahradu.

Péče a údržba

Cotoneastery dobře reagují na prořezávání, i když obvykle nepotřebují velkou pozornost. Rostliny můžete občas upravit a staré, řídké větve je nejlépe seříznout až ke kmeni.

Tyto rostliny jsou obecně poměrně odolné vůči škůdcům, i když to závisí na vaší oblasti a podmínkách pěstování. Dávejte pozor na napadení krajkami, červenými pavouky a dřevomorkami. Podobně odolné jsou i vůči chorobám, přičemž byly zaznamenány některé případy ohnivosti.

Použití

Zahradnické využití

Vzhledem k tomu, že je k dispozici tolik různých druhů a kultivarů skalníků, existuje možnost téměř jakéhokoli využití v zahradě, na které si vzpomenete.

Lze je špalírovat, pěstovat podél okrajů a základů, používat do záhonů a hromadných výsadeb nebo pěstovat na svazích jako půdní kryt a stabilizátor půdy.

Menší druhy lze pěstovat i v květináčích a nádobách, zatímco větší druhy se často používají k vytváření živých plotů, zástěn a větrolamů.

Využití pro člověka

Plody kotvičníku jsou mírně jedovaté a při konzumaci většího množství mohou být nebezpečné, protože způsobují příznaky jako dýchací potíže a křeče. Neměly by se jíst.

Využití pro volně žijící živočichy

Květy kotvičníků jsou velmi atraktivní pro opylovače, jako jsou včely a motýli, a jejich bohatými plody se živí mnoho druhů ptáků. Kotvičníky jsou také známé tím, že jsou odolné vůči jelenům.

Nejčastější dotazy

Is cotoneaster invasive?

Řada druhů skalníků (Cotoneaster) se bohužel stala invazivními poté, co při výsadbě mimo svůj původní areál unikly ze zahrad. Doporučujeme zahrádkářům, aby se informovali o invazních druzích, které zasahují do jejich oblasti, a vyhnuli se jejich použití na zahradě.

Is cotoneaster fast-growing?

Rychlost růstu každé rostliny se liší v závislosti na vlastnostech jejího druhu a podmínkách pěstování. Existují pomalu a rychleji rostoucí druhy kotvičníků.

Are cotoneaster berries poisonous to dogs?

Je známo, že plody skalníku jsou mírně jedovaté a neměly by se jíst ani jimi krmit vaši domácí mazlíčci.

Does cotoneaster like shade?

Většina kotoneasterů roste nejlépe na plném slunci až v polostínu. Rostliny na stinných místech pravděpodobně porostou špatně, získají hubený a nohatý tvar a vytvoří menší množství květů a plodů.

Závěr

Vzhledem k tomu, že je k dispozici tolik různých druhů kotvičníků a velké množství jejich růstových forem, určitě se najde 1, která bude vyhovovat vašim potřebám na zahradě. Jen si před vysazením jakéhokoli druhu na zahradě nezapomeňte ověřit jeho potenciální velikost, růstovou formu a mrazuvzdornost.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.