Keř abélie lesklá - skvělá volba pro zahrádkáře

Abelie je velmi odolný a otužilý kvetoucí keř, který má dlouhou dobu kvetení a od zahradníka vyžaduje jen velmi málo pozornosti. Pokud hledáte prakticky bezúdržbovou, voňavou rostlinu s mnoha možnostmi využití v krajině, může být právě tato rostlina pro vás ta pravá.

Přečtěte si další informace o pěstování a péči o abélii lesklou.

Co je keř abélie lesklá?

Abeliovník lesklý je hybridní druh keře z čeledi Caprifoliaceae, který se odborně nazývá Linnaea x grandiflora (dříve Abelia x grandiflora). Tyto oblíbené rostliny jsou křížencem dvou východoasijských druhů, L. chinensis a L. uniflora.

Jedná se o širokolistý vícekmenný keř, který má kopcovitou formu růstu. V závislosti na náročnosti zimních teplot může být tato rostlina stálezelená, polozelená, opadavá nebo dokonce odnožující trvalka.

K dispozici je mnoho kultivarů, které jsou různě velké, ale největší lesklokorky dosahují výšky asi 2,44 m. V případě, že se jedná o rostliny s různou výškou, je třeba počítat s tím, že se jedná o rostliny s různou výškou.

Listy se skládají z lesklých zelených listů, které jsou opačně uspořádané. Listy jsou obvykle něco málo přes palec (2,5 cm) dlouhé a tmavě zelené. Nový růst má narůžovělé odstíny a podzimní olistění se zbarvuje do krásného bronzového odstínu.

Dospělé rostliny mají atraktivní odlupující se kůru a načervenalé mladé stonky.

abélie lesklá

Květy abélie lesklé

Tento keř předvádí poměrně bohatou květinovou show a poskytuje dlouhé, nepřetržité období kvetení, které může začít již koncem jara a pokračovat až do začátku zimy.

Voňavé květy měří ½ až 1,91 cm (13 až 19 mm) a mají obvykle bílou barvu. Každý květ má narůžovělý kalich složený z 5 kališních lístků, které přetrvávají i po opadnutí květů.

Kultivary

K dispozici je široká škála kultivarů abélie lesklé. Mezi nejoblíbenější patří např:

  • 'Edward Goucher' - Tato kompaktní forma dorůstá výšky 0,91 až 1,52 m a je oblíbená pro své bronzové podzimní olistění a růžově zbarvené květy.
  • 'Kaleidoscope' - Tento kultivar s mimořádně dlouhou dobou kvetení a pestrými listy, které mění barvu od zlatožluté, přes jasně zelenou až po sytě oranžově červenou, je skvělým exemplářem. Jedná se o malé keříky, které dorůstají výšky asi 0,76 m a jsou o něco širší.
  • 'Little Richard'- Tento kultivar dorůstá výšky asi 0,91 m a vytváří voňavé bílé květy. Listy jsou pestré a tmavě zelené, na podzim se zbarvují do krásného fialového odstínu.
  • 'Rose Creek' - Tento kultivar má krásný růžově zbarvený nový růst a kompaktní, nízký tvar o výšce 0,91 m nebo menší. Vytváří bílé květy dlouhé asi 1,27 cm (13 mm).

Jak pěstovat abélii lesklou

Jelikož se jedná o hybrid, budete muset tuto rostlinu pěstovat z řízků, abyste zachovali její nejžádanější vlastnosti. Naštěstí pro zahrádkáře se kořeny snadno vyvíjejí z měkkých, zelených nebo polozralých řízků odebraných od jara do konce léta.

Tyto rostliny jsou tolerantní k různým typům půd, včetně jílovitých. Stejně jako mnoha jiným keřům se jim však nejlépe daří ve vlhkých, dobře propustných a mírně kyselých půdách.

Jednou z klíčových výhod tohoto keře je jeho známá odolnost vůči suchu. Přesto, pokud je to možné, mají tyto rostliny rády vlhký substrát a lze je mírně zalévat.

Rostlinu Abelia lesklá lze pěstovat na plném slunci až v polostínu, ale rozhodně bude lépe kvést na plném slunci. Tuto rostlinu pěstujte v zónách mrazuvzdornosti 6 až 9 podle amerického ministerstva zemědělství.

abelia grandiflora

Péče a údržba

Keř abélie lesklé je nenáročný na pěstování a bude se mu dařit bez větší pozornosti. Tyto rostliny vypadají krásně, pokud je ponecháte bez řezu, aby se rozvinul jejich typický obloukovitý tvar. Pokud si to však přejete, můžete je upravit. Tyto rostliny kvetou na novém přírůstku, takže stříhání provádějte brzy na jaře, než se vytvoří nový kvetoucí porost.

Ve slušné půdě není hnojení bezpodmínečně nutné, ale tuto rostlinu lze na jaře a v létě přikrmovat pro bujnější růst. Jen pozor na příliš pozdní přihnojování v chladnějších oblastech, kde by mohlo dojít k poškození nových přírůstků dříve, než stihnou otužovat.

Abelia X Grandiflora je obecně odolná vůči škůdcům a chorobám. Některé rostliny však mohou být napadeny mšicemi.

Použití

Zahradnické využití

Abeliovník lesklý je skvělou podnožovou rostlinou, zejména menší kultivary. Tyto keře však mají v krajině mnohostranné využití.

Jsou dostatečně efektní, aby se daly použít jako akcentní rostlina, ale zároveň dostatečně robustní pro utilitárnější použití, jako jsou živé ploty, obruby a zástěny. Menší kultivary jsou také skvělými rostlinami do nádob.

Využití pro volně žijící živočichy

Dlouhotrvající voňavé květy této rostliny jsou velmi atraktivní pro opylovače, jako jsou včely, motýli a kolibříci. Srnčí zvěř však tuto rostlinu spíše nechává na pokoji.

Nejčastější dotazy

How tall do abelias grow?

Abeliovník může občas dosáhnout výšky až 2,44 m, i když většina kultivarů nedorůstá do výšky větší než asi 1,83 m. Abeliovník může mít i vyšší vzrůst než 1,8 m.

Do abelias need full sun?

Ačkoli lze abelii pěstovat v polostínu, lépe se jí daří na plném slunci. Světlé a slunečné podmínky mají za následek hustší a kompaktnější růst a lepší kvetení.

Are abelias perennial?

Abelie jsou trvalky a v závislosti na místě, kde rostou, mohou být stálezelené, polozelené, opadavé nebo dokonce v zimě odumírají až k zemi a na jaře znovu vyraší.

Are abelias invasive?

Abeleje nejsou invazivní a ve skutečnosti se doporučují přednostně před jinými podobnými nepůvodními rostlinami, které mají invazivní tendence.

Závěr

Co může být lepšího než kompaktní, nápadný a voňavý kvetoucí keř, který je odolný a nepotřebuje téměř žádnou údržbu? Abeliovník lesklý splňuje všechny požadavky a doporučuje se pro terénní úpravy v zónách 6 až 9.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.