Jak pěstovat a pečovat o Potentilla

Potentilla je kompaktní a spolehlivě nápadný keř, který od zahradníka vyžaduje jen velmi málo pozornosti. Je to velmi mrazuvzdorná rostlina s dlouhou dobou kvetení, která dodá vaší zahradě radost.

Přečtěte si, jak tuto všestrannou rostlinu pěstovat a jak o ni pečovat.

Co je to potentilka?

Potentilla je opadavý širokolistý keř z čeledi Rosaceae. Nejoblíbenějším druhem potentilly pro zahrádkáře je rostlina, která byla vědecky známá jako Potentilla fruticosa, ale nyní se správně nazývá Dasiphora fruticosa.

Tento druh nese několik různých běžných názvů, včetně potentilla, keřová cinquefoil, keřová cinquefoil, pětiprstka, žlutá růže, widdy a zlatý hardhack.

Potentilla je kulovitý keř, který v přirozené formě dosahuje výšky asi 1,22 m a mírně širšího vzrůstu, ačkoli bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů, přičemž některé zakrslé druhy dosahují výšky jen asi 45,72 cm.

Křovitá chrpa má obrovské rozšíření a pochází ze severu USA, Kanady, Evropy a přes celou Asii až do Číny. Vyskytují se spíše v bažinách a na skalnatých místech v horském terénu.

Ačkoli je tento druh většinou opadavý keř, v teplejších jižních oblastech může růst jako stálezelený. Tento keř lze poznat podle složených listů, které mají obvykle 5 až 7 lístků, i když se může vyskytnout i 3 až 9 lístků.

Listy jsou na větévkách uspořádány střídavě a neposkytují žádné skutečné podzimní zbarvení. Mají šedavě tmavě zelenou barvu díky přítomnosti jemných chloupků na lístcích, které mají celokrajné okraje. Kůra tohoto keře se může na vzrostlých exemplářích odlupovat v pruzích.

Potentilla žlutá

Kultivary

Existuje obrovské množství různých kultivarů potentilly. Mezi nejznámější patří např:

  • 'Abbottswood' je forma s bílými květy, která dosahuje výšky asi 0,91 m a má modrozelené listy.
  • 'Coronation Triumph' je jedním z větších kultivarů, dosahuje výšky a šířky asi 1,22 m (1,2 m). Tyto rostliny jsou oblíbené pro své bohaté žluté květy.
  • 'Daydawn' je krásný kultivar s narůžovělými květy a poměrně kompaktním vzrůstem.
  • 'Goldfinger' - Potentilla goldfinger je další žlutokvětá forma s velkými květy a tmavšími listy.
  • 'Pink Beauty' - velmi kompaktní kultivar, který dosahuje výšky jen asi 0,61 m a vytváří růžové květy.
  • 'Red Ace' je 0,61 až 0,91 m vysoký kultivar, který vytváří množství oranžových až červených květů.

Potentilla Květy

Květy keře potentilla jsou jistě jeho nejproslulejším znakem. Nejenže jsou květy krásné a vytvářejí se ve velkém množství, ale rostliny mají také dlouhou dobu kvetení.

Kvetení obvykle začíná v polovině léta a trvá až do začátku podzimu. Každý jednotlivý květ má 5 okvětních lístků, vytváří se na koncích stonků a měří něco málo přes centimetr v průměru.

Květy jsou u divokých forem obvykle žluté, ale v závislosti na kultivaru mohou být i bílé, růžové nebo červené. Plody jsou malé, hnědé a celkem nenápadné.

Jak pěstovat keř Potentilla

Rostliny Potentilla lze pěstovat ze semen a zpravidla začnou kvést ve druhém roce. Problém při pěstování ze semen spočívá v tom, že nemusí nutně produkovat rostliny se stejnými vlastnostmi jako mateřská rostlina.

Pokud chcete rozmnožit nové rostliny, které budou věrné svému typu, je nejlepší volbou pěstování z řízků. Zelené dřevité a polozralé řízky o délce 5,08 až 7,62 cm snadno zakoření, pokud jsou udržovány ve vlhku. Zahradník by měl na řízcích odstranit rostoucí špičky a může očekávat, že kořeny se vyvinou během měsíce .

Tyto rostliny jsou velmi přizpůsobivé a lze je pěstovat v nejrůznějších půdách, včetně jílovitých. Stejně jako většina kvetoucích keřů však rozhodně upřednostňují přiměřeně živné, dobře propustné prostředí. Preferují neutrální až mírně kyselé nebo mírně zásadité půdy.

Nepatří mezi keře zvláště odolné vůči suchu a dávají přednost mírně vlhké půdě. Po výsadbě rostliny dobře zalévejte, dokud se v zahradě neujmou.

Jako prevenci proti chorobám se doporučuje u těchto keřů zalévat spíše kořenovou zónu než vlhčit listy.

Potentilly pěstujte na plném nebo částečném slunci a v teplejších jižních polohách nezapomeňte na odpolední stín, protože tyto rostliny nejsou příliš tolerantní k vysokým teplotám a vlhkosti. Rostliny pěstované na částečném slunci mají tendenci být nohatější a vytvářet méně květů než rostliny pěstované na plném slunci.

Potentilla je skvělou rostlinou pro zahrádkáře v chladnějších a severněji položených oblastech a lze je spolehlivě pěstovat ve 3. až 6. zóně mrazuvzdornosti USDA. Někteří zahrádkáři mají s tímto keřem dobré úspěchy i v nižší zóně 2 a vyšší zóně 7.

potentilla

Péče a údržba

Potentilla je odolná rostlina nenáročná na údržbu, která vypadá skvěle, když ji necháte růst v její přirozené podobě. Při odstraňování starých výhonů může pomoci řez, který lze provádět od konce zimy do konce jara. Rostliny můžete také upravit lehkým zastřižením po odkvětu. Potentilky obvykle nereagují příliš dobře na silné zastřihávání, takže lehké zastřihávání a selektivní řez je vše, co pro ně chcete udělat .

Tyto keře nejsou nijak zvlášť náročné na výživu a ve slušné půdě obvykle nevyžadují další hnojení. Chcete-li rostlinám dopřát dobrý start, je dobré přimíchat do zásypové zeminy trochu organického kompostu.

Jednou z velkých předností tohoto keře je jeho přirozeně vysoká odolnost vůči škůdcům a chorobám. Nejsou však zcela imunní, proto rostliny rozmístěte tak, abyste jim umožnili proudění vzduchu, a zalévejte spíše kořenovou zónu než listy, abyste předešli možnému napadení listovými skvrnami a plísněmi. Příležitostně byli zaznamenáni také roztoči, které lze v případě potřeby ošetřit vhodným insekticidem .

Použití

Použití v zahradnictví

Potentilla je velmi univerzální, víceúčelový keř pro mírné oblasti. Jsou skvělými rostlinami pro neformální živé ploty a dobře se uplatní i v dalších hromadných výsadbách na okrajích, v základech a na záhonech. Tyto rostliny jsou dostatečně nápadné, aby se z nich staly pěkné solitéry, a dokonce se říká, že jsou z nich nádherné bonsaje.

Použití pro člověka

Uvádí se, že rostliny mají určitou léčivou hodnotu, když se používají jako adstringent. Je známo, že v některých zemědělských oblastech Spojených států se tyto rostliny stávají obtížnými plevely.

Využití pro volně žijící živočichy

Potentilla je známá tím, že je odolná vůči jelenům, ale přitahuje vítané opylovače, jako jsou včely a motýli.

Nejčastější dotazy

What does potentilla look like in winter?

Ve většině oblastí shazuje potentilla v zimních měsících všechny listy a stává se z ní zcela holý, ale ne neatraktivní keř.

Do you cut back potentilla?

Tyto rostliny je lepší nestříhat, protože se často špatně obnovují. Zůstaňte u lehkého prořezávání a zastřihávání a zvažte výměnu rostlin, které špatně rostou.

Does potentilla need full sun?

Potentilce se obecně nejlépe daří na plném slunci, ale může růst a roste dobře i v polostínu. Můžete však očekávat o něco méně hustý růst a horší kvetení. V teplejších klimatických zónách 6 a 7 těmto rostlinám prospěje odpolední zastínění.

Can potentilla be grown in pots?

Tyto rostliny lze pěstovat v nádobách a květináčích. Vezměte na vědomí potenciální velikost kultivaru, abyste mohli vybrat vhodnou velikost nádoby.Tyto rostliny nemají rády suchou půdu, takže mějte na paměti, že bude nutné je pravidelně zalévat, protože rostliny pěstované v nádobách mají tendenci vysychat rychleji než rostliny pěstované v zemi.

Závěr

Potentilla je velmi přizpůsobivý a užitečný keř pro chladnější oblasti. Tyto rostliny mají velmi dobře zvládnutelnou velikost a potřebují jen málo péče a údržby, aby se rok co rok skvěle vyjímaly na vaší zahradě.

Pokud žijete v zóně 3 až 6 a hledáte nápadný keř s dlouhou dobou kvetení, mohla by pro vás být tato rostlina ideální.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.