Podokarpus - skvělá rostlina pro živé ploty

Podocarpus macrophyllus je rostlina s mnoha názvy a mnoha způsoby využití. Tyto rostliny jsou oblíbené zejména pro živé ploty, zejména na americkém jihovýchodě a na západním pobřeží.

Přečtěte si, jak pěstovat tyto nádherné stálezelené keře a stromy a jak o ně pečovat.

Co je to podokarpus?

Podokarpusy jsou listnaté jehličnany z čeledi podokarpovitých (Podocarpaceae). Podocarpus macrophyllus je velmi oblíbený druh, který má mnoho běžných názvů, například tis švestkový, tis čínský, tis japonský, tis jižní, borovice tisová, borovice buddhistická nebo borovice kapradinová.

tis švestka borovice

Borovice tisovec je stálezelený strom, který může dosahovat úctyhodné výšky až 18 m, ale velmi často se pěstuje jako keř a udržuje se na výšce kolem 6 stop. Tyto keře mají přirozeně vzpřímený a úzký tvar, což z nich činí ideální volbu pro stísněné prostory.

Tento podokarpus pochází z východní Číny a Japonska, kde roste v lesích a houštinách.

Voňavé listy této rostliny jsou 5,08 - 12,70 cm dlouhé, podlouhlé a úzké. Nový přírůstek je atraktivní světle zelený nebo u některých výběrů dokonce růžový až bronzový, ve zralosti se stává tmavě zeleným. Tyto rostliny mají hladkou, světle hnědou až šedohnědou kůru, která se s věkem odlupuje.

Existuje poddruh známý jako Maki, což je menší, pomaleji rostoucí rostlina, a odrůda známá jako MoodRing, která vytváří krásný červenobronzový nový růst.

Podocarpus Květy

Jako jehličnany nevytvářejí borovice slivoně pravidelné květy, ale vytvářejí neobvyklé a atraktivní struktury šišek. Podlouhlé žluté pylové šištice jsou atraktivní, ale nepříliš nápadné.

Borovice tisovité vytvářejí také plodům podobné struktury, které se skládají z modrých, fialových nebo červených šípků, na nichž jsou připevněna 1 nebo 2 nazelenalá semena o délce asi 0,64 cm (6 mm).

Tyto struktury fungují jako plody, lákají ptáky, kteří se jimi živí a semena roznášejí. Vytvářejí se v létě a na podzim.

podocarpus

Jak pěstovat podokarpus

Tento podokarpus lze pěstovat ze semen nebo množit řízky. Špičaté řízky o délce asi 12,70 cm (12,5 cm) obvykle zakoření po 10-12 týdnech.

Nejlépe rostou v dobře propustných, živných a mírně kyselých půdách. Protože jsou poměrně odolné vůči soli, dobře rostou v blízkosti pobřeží.

Půda by měla být vlhká, ale ne mokrá, protože tyto rostliny nesnášejí přesycený substrát. Přestože jsou v dospělosti považovány za rostliny odolné vůči suchu, mladé podokarpusy by měly být pravidelně zalévány, dokud dobře nezakoření a nezapustí kořeny na místě výsadby. Mezi zaléváním nechte půdu dobře odkapat, abyste zabránili hnilobě kořenů.

Pro pěstování podokarpusů je ideální polostín až plné slunce v zónách 8-10 USDA, v chladnějších oblastech je lze pěstovat i v interiéru na světlých, slunných místech. Tyto stromy porostou i na místech bez přímého slunečního záření, ale vyvinou otevřenější růstovou formu.

Péče a údržba

Podokarpusy jsou pomalu rostoucí keře nenáročné na údržbu. Lze je stříhat kdykoliv během roku, i když v období před prvními mrazíky je raději nestříhejte, protože nový růst, který podpoříte, by neměl šanci včas otužovat a mohl by být poškozen chladem.

Obecně se doporučuje stříhat ručně, i když tyto rostliny se dobře hodí k zastřihávání a jsou z nich dobré topičské exempláře a formální živé ploty.

V přirozeně úrodné půdě to sice není nutné, ale tam, kde je to potřeba, podpoříte bujnější růst vyváženým univerzálním hnojivem.

Tento podokarpus je poměrně odolný vůči škůdcům a chorobám, i když může být mírně postižen několika různými škůdci a podmínkami. Bylo zaznamenáno poškození šupinatým hmyzem, roztoči, houbovou skvrnitostí listů, plísní sazovou a háďátky. Podocarpus je přirozeně odolný vůči jelenům.

Použití

Zahradnické použití

Keř Podocarpus je skvělou formální i neformální rostlinou do živých plotů, zástěn nebo okrajů. Tyto rostliny lze pěstovat v nádobách, pokud mají dostatek světla, a rostliny pěstované v nádobách lze přezimovat i v interiéru v oblastech chladnějších než přibližně 8. zóna.

Tyto rostliny jsou atraktivními exempláři a lze je tvarovat i jako topiary. Díky úzkému, vzpřímenému tvaru růstu a neinvazivním kořenům jsou ideální volbou tam, kde je omezený prostor v zemi. Tis švestkový je mezi milovníky bonsají oblíbeným druhem.

Použití pro člověka

Zatímco dužnaté šípky tisu švestkového jsou známé jako jedlé, samotná semena jsou jedovatá a neměla by se jíst.

Využití pro volně žijící živočichy

Ptáci se živí oplodím a roznášejí semena těchto rostlin.

Nejčastější dotazy

Is podocarpus fast-growing?

Podokarpusy jsou pomalu rostoucí rostliny.

How tall and wide do podocarpus grow?

Časem mohou tyto pomalu rostoucí rostliny dosáhnout výšky přes 18 m a šířky přes 4,5 m. V případě, že se jedná o rostliny, které jsou v přírodě velmi rozšířené, mohou být i velmi vzácné. Na zahradě je lze snadno udržovat v mnohem menších rozměrech.

When should you trim podocarpus?

Keře podokarpusů lze stříhat kdykoli během roku. Obecně však platí, že je lepší vyhnout se stříhání v týdnech před prvními mrazy v roce, protože nový růst může být křehký.

Závěr

Takto užitečná rostlina má místo téměř v každé zahradě v zónách 8-10. Vzhledem k tomu, že tato krásná rostlina roste pomalu, vyžaduje od zahradníka trochu trpělivosti, ale odměna za to rozhodně stojí. Pokud hledáte elegantní a stylovou stálezelenou rostlinu, která nepotřebuje velkou údržbu, směle si letos zasaďte podokarpus.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.