Jak pěstovat a pečovat o keře plumbago

Plumbago je krásná modře kvetoucí stálezelená rostlina pro teplé a subtropické oblasti. Tyto rostliny s nízkými nároky na údržbu jsou přirozeně odolné vůči škůdcům, takže jsou skvělou volbou pro začínající zahrádkáře, kteří chtějí obohatit krajinu o barvy.

Přečtěte si další informace o pěstování a péči o tento atraktivní a nenáročný keř.

Co je to keř plumbago?

Plumbago auriculata, nebo jen Plumbago, jak je obvykle známo, je stálezelený keř s tendencí k popínavosti z čeledi Plumbaginaceae. Tyto rostliny jsou známé také pod názvy plumbago mysové, plumbago modré, nebeský květ, olověnec nebo olověnec mysový. Spolu s P. auriculata existuje v rodu asi 20 různých druhů plumbaga.

květy plumbága

Tyto velmi rychle rostoucí keře pocházejí z jižní Afriky a obvykle dorůstají do výšky a šířky kolem 3,05 m. V současné době je jejich výskyt velmi rychlý. Tence strukturované listy této rostliny jsou v mládí jasně zelené, s věkem tmavnou a mohou být dlouhé od 2,54 cm do 7,62 cm.

Květy plumbága

Plumbago vytváří masy krásných nebesky modrých květů nebo příležitostně bílé květy na novém dřevě, každý s 5 okvětními lístky. Tyto keře kvetou na novém dřevě na jaře, v létě a na podzim nebo kdykoli během roku v oblastech bez mrazů.

Kalich těchto květů je pokryt lepkavými chloupky, o nichž se předpokládá, že pomáhají šířit semena, když se květy přilepí na srst procházejících zvířat.

Některé zdroje naznačují, že tyto rostliny mohou být během kvetení masožravé, i když lepkavé chloupky mohou být pouze obranou proti hmyzu.

modré plumbago

Další druhy Plumbago

P. zeylanica neboli olověnec bílý nebo chitrak je bíle kvetoucí druh, který se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech po celém světě. Tato rostlina dorůstá do výšky asi 1,52 m a je o něco širší. Tento druh má rád plné slunce a lze jej pěstovat v zónách 10 a 11.

P. indica, je další rostlinou plumbago, která je vhodná pro zahradničení. Tato rostlina je běžně známá jako indický nebo šarlatový olověnec. Tyto rostliny z jihovýchodní Asie vytvářejí krásné červené květy a dobře rostou v subtropickém podnebí.

plumbago rostlina

Jak pěstovat plumbago

Plumbago je rychle rostoucí rostlina, kterou lze poměrně snadno vypěstovat ze semen vysetých na jaře. Další dobrou možností pro množení nových rostlin je pěstování z řízků, i když pravděpodobně nejjednodušší metodou je prosté odebírání a přesazování odnoží.

Tyto rostliny jsou poměrně tolerantní k různým typům půd, ačkoli dávají přednost mírně kyselé, dobře odvodněné písčité půdě, která je úrodná a obsahuje organický materiál.

Plumbaly jsou přizpůsobeny k růstu v oblastech s výrazným obdobím dešťů. Mají střední nároky na vodu a po zakořenění mohou být poměrně odolné vůči suchu.

Jen nezapomeňte prvních několik týdnů po výsadbě rostlinu pravidelně zalévat, abyste jí pomohli překonat stres spojený s výsadbou. Rostliny pěstované v nádobě je obvykle třeba zalévat pravidelněji než rostliny zasazené v zemi.

Keři Plumbago se nejlépe daří na plném slunci, ale snese i polostín, proto tento keř vysazujte na světlé a slunné místo, pokud máte takové k dispozici.

Vyberte místo, které je pokud možno chráněno před větrem, a zasaďte ho někam, kde je dostatek místa, aby se mohl rozrůst do plné velikosti. Plumbago se nejlépe daří, pokud se pěstuje v zónách 8 až 11 USDA.

keř plumbago kapské

Péče a údržba

Plumbago je velmi nenáročná rostlina, která snáší stříhání, takže je skvělou volbou pro formální živý plot.

Časté stříhání může v závislosti na načasování buď podpořit, nebo omezit kvetení, ale často je nezbytné, aby tato rozložitá rostlina vypadala úhledně a kompaktně.

Růst může být poměrně bujný a tato rostlina šplhá po konstrukcích a jiných rostlinách, proto mějte po ruce nůžky. Tato rostlina se rozrůstá přísušky, a pokud ji necháte přirozeně růst, může se dosti rozšířit. Tyto výhonky jednoduše odstraňte, abyste rostlinu udrželi v mezích. Rostliny lze v zimě rovnou seříznout nebo na jaře odstranit porost poškozený mrazem.

Plumbago je rostlina, která dává přednost mírnému klimatu a při vystavení mrazu opadávají listy. Ve velmi chladných oblastech může tato rostlina růst jako trvalka nebo ji dokonce bude nutné pěstovat jako jednoletku.

Obecně platí, že při pěstování těchto rostlin není nutné dodatečné hnojení, ale pokud máte půdu s velkým nedostatkem živin a rostlina nekvete, můžete ji v teplejším období přihnojit organickým hnojivem.

Tyto rostliny bývají přirozeně odolné vůči škůdcům a chorobám, ale snažte se udržovat dobré proudění vzduchu mezi rostlinami tím, že je budete přiměřeně rozdělovat.

Použití

Zahradnické použití

Keř plumbago má v zahradě mnohostranné využití. Tyto rostliny vypadají skvěle, když se pěstují v nádobách a nechají se převisnout přes okraje květináčů. Mezi další častá použití patří pěstování jako základová výsadba, půdní kryt nebo dokonce pěstování jako liána na altánech, na mřížích nebo na plotech.

Využití pro člověka

Kořeny a listy této rostliny se tradičně používají v Jižní Africe jako lék na bolesti hlavy, bradavice a zlomeniny.

Využití ve volné přírodě

Květy této rostliny rádi navštěvují opylovači, například motýli. Naštěstí je plumbago považováno za keř odolný vůči jelenům.

Nejčastější dotazy

Does plumbago need full sun?

Plumbago roste nejlépe na plném slunci nebo na místech s mírným odpoledním stínem. Tyto rostliny však lze pěstovat i v polostínu, ale kvetení může být méně efektní než u rostlin pěstovaných na plném slunci.

When should plumbago be cut back?

Rostlinu plumbago můžete v zimě seříznout, čímž podpoříte její hustý obrůst a kvetení, až se na jaře prodlouží dny.

Is plumbago fast-growing?

Plumbago je rychle rostoucí stálezelený keř nenáročný na údržbu.

How do you keep plumbago blooming?

Pěstování plumbaga ve správných klimatických pásmech, s poměrně bohatou půdou a dostatkem slunečního svitu je nejlepší způsob, jak udržet tuto rostlinu kvetoucí. V oblastech s velmi chudou půdou může pomoci lehké přikrmování.

Závěr

Jako krásnou rostlinu nenáročnou na údržbu, kterou lze v zahradě využít mnoha způsoby, je plumbago těžko překonatelné. Pokud žijete ve správném klimatickém pásmu, zvažte tuto rostlinu pro její stálezelené listy a atraktivní modré květinové akcenty.

Pokud máte rádi modře kvetoucí keře, podívejte se na tyto rostliny s modrými květy.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.