Jak pěstovat a pečovat o keř oranžového jasmínu

Hledáte do své tropické zahrady nádherně vonící, nápadný stálezelený keř? Oranžový jasmín (Murraya paniculata) má všechny tyto vlastnosti a ještě více. V tomto článku se podíváme na to, jak tento sladce vonící keř pěstovat a jak o něj pečovat.

Co je oranžový jasmín?

Pomerančový jasmín (Murraya paniculata) je známý také jako posměšný pomerančový jasmín, oranžový jasmín, chalcas nebo satinový jasmín. Tento půvabný tropický stálezelený keř z čeledi Rutaceae je vzpřímený a oblý, ale kompaktní.

Tyto rostliny jsou obvykle vícekmenné, ale někdy rostou jako malý stromek a lze je vycvičit tak, aby rostly s krátkým jediným kmenem.

Oranžový jasmín obvykle dorůstá do výšky 8-12 stop (2,4-3,7 m) a šířky 8-15 stop (2,4-46 m), ale v ideálních podmínkách může tato rostlina dorůst až do výšky 23 stop (7 m) ve formě stromu.

Oranžový jasmín pochází z Číny, Tchaj-wanu, Nepálu, Indie, Pákistánu a dalších zemí jihovýchodní Asie a také ze severní Austrálie. Ve svém původním areálu roste tato rostlina v deštných lesích a houštinách.

Tato rostlina má krásné leskle zelené listy, které jsou střídavě uspořádané. Pokud se podíváte pozorně, zjistíte, že tato rostlina má ve skutečnosti složené listy, které se skládají z 9 nebo více lístků, z nichž každý měří 2,54 až 10,16 cm na délku a 1,27 až 5,08 cm na šířku.

Oranžové květy jasmínu

Oranžové květy jasmínu jsou nádherně voňavé a voní po pomerančových květech. Květy bývají nejsilněji cítit večer.

Květy, které se vyskytují v koncových hroznech, mohou být přítomny po celý rok. Každý květ měří asi ⅞ palce (2,2 cm )v průměru a má 5, někdy i 4 krémově bílé okvětní lístky.

Po odkvětu se vytvářejí malé masité červené plody, přičemž každá bobule měří až půl palce (13 mm).

Jak pěstovat keř oranžového jasmínu

Nejlepší způsob pěstování pomerančového jasmínu je ze semen vysetých na jaře. Tuto rostlinu je také možné vypěstovat z polozralých řízků odebraných v létě.

Tyto rostliny lze pěstovat v různých typech půd, ale nejvhodnější je rozhodně dobře propustná, mírně vlhká půda s kyselým až neutrálním pH. Tato rostlina také nejlépe poroste v bohatém substrátu s dostatkem organického materiálu.

Ačkoli se uvádí, že tento druh je velmi tolerantní k suchu, přesto by měl být v sušším podnebí dobře zavlažován. Je třeba také pamatovat na to, že rostliny pěstované v květináčích a nádobách budou vyžadovat častější zálivku, protože půda rychleji vysychá.

Jako lesní rostliny jsou oranžové jasmíny přizpůsobeny růstu v podrostu, kde na ně dopadá částečné nebo tlumené sluneční světlo. Vytvořte si tyto podmínky doma, abyste z rostliny vytěžili co nejvíce.

Tyto rostliny lze pěstovat v zónách USDA 9b -11, ačkoli dávají přednost teplejšímu prostředí a lépe se jim bude dařit v zóně 10 a 11. V těchto zónách budou v mládí rychle růst, ale v dospělosti se jejich růst zpomalí.

Péče a údržba

Tato rostlina má rychlý růst a v mládí může být nutné ji často zastřihávat, pokud chcete dosáhnout úhledného živého plotu nebo zaobleného tvaru. Nejlépe je tuto rostlinu stříhat lehce a po odkvětu.

Pokud je pomerančový jasmín pěstován v půdě chudé na živiny nebo v nádobě, pomůže mu k dobrému růstu přihnojování kvalitním hnojivem pro stálezelené keře.

Tyto keře jsou známé jako poměrně odolné vůči škůdcům, ale mohou být napadeny háďátky, šupinami, plísní sazovou a bělásky.

Použití

Zahradnické využití

Oranžový jasmín má v zahradě mnohostranné využití. Tuto rostlinu lze stříhat na formální živý plot nebo zástěnu. Pro úhledný a atraktivní živý plot rozmístěte rostliny ve vzdálenosti 0,91-1,22 m od sebe.

Tato rostlina bude také pohledným solitérním stromem, pokud ji seříznete a vyškolíte tak, aby rostla s jedním kmenem a vzpřímeným tvarem. Oranžový jasmín je vhodnou pokojovou rostlinou do nádob, pokud je pěstován na poměrně slunném místě v domácnosti.

Použití pro člověka

Tento keř má spoustu tradičních léčebných využití, včetně léčby bolestí žaludku a břicha, bolestí hlavy a průjmu. Tato rostlina se také používá v tradičních pokrmech v Indii a Malajsii.

Využití ve volné přírodě

Malé červené bobule této rostliny lákají ptáky, kteří se živí ovocem a roznášejí semena. Sladce vonící květy lákají včely medonosné.

Nejčastější dotazy

Is orange jasmine poisonous?

Ne, není známo, že by tato rostlina byla jedovatá. Přestože má omezenou potravinářskou hodnotu, části této rostliny se v malém množství používají v některých tradičních asijských pokrmech.

What does orange jasmine smell like?

Květy této rostliny mají nádhernou vůni, podobnou pomerančovým květům. Drcené listy této rostliny mají také citrusovou vůni.

Are orange jasmine roots invasive?

Kořeny této rostliny naštěstí nejsou invazivní a nepoškozují dlažbu ani nezvyšují povrch půdy v okolí rostliny.

How tall does orange jasmine grow?

Tato rostlina dosahuje maximální výšky kolem 23 stop (7 m), ale na zahradě obvykle nedorůstá výšky větší než asi 12 stop (4 m).

Závěr

Pomerančový jasmín je skvělou rostlinou pro zahrady v teplých až tropických oblastech, kde vytvoří atraktivní listy, nápadné květy a sladkou vůni pomerančových květů. Tato rostlina má široké využití, od solitérních výsadeb až po formální živé ploty. Určitě zvažte tento keř pro svůj příští zahradnický projekt!

Více informací o rodu Jasminum a významu květů jasmínu.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.