Jak pěstovat ohnivec a pečovat o něj

Ohnivec je skvělý stálezelený keř pro zóny 9 až 11 USDA, kterého se opylovači nemohou nabažit. Tyto nenáročné rostliny rychle rostou a tvoří skvělé zástěny a pozadí.

Přečtěte si další informace o pěstování a péči o ohnivý keř.

Co je to ohnivý keř?

Ohnivec, Hamelia patens, je známý také jako mexický ohnivec, šarlatový keř, kolibří keř, ohnivec nebo červenka. Tyto keře z čeledi Rubiaceae se vyskytují od Floridy, přes Střední Ameriku na jih až po Argentinu.

V teplých subtropických oblastech, kterým dávají přednost, zůstávají tyto poněkud dřevnaté, oblé keře stálezelené, i když rychle rostou a v chladnějších oblastech je lze pěstovat jako jednoletky. Na jihu mohou tyto kulovité keře dorůst výšky přes 3,66 m a rozpětí 1,83 až 2,44 m. V Evropě se tyto keře vyskytují v rozmezí od 1,8 do 2,4 m. V Evropě se vyskytují v rozmezí od 1,8 do 2,4 m. V oblastech chladnějších než zóna 8 nebo 9 dosahují maximálně méně než poloviční velikosti.

Ve školkách můžete najít několik různých odrůd této rostliny. Odrůda H. p var. patens pochází z Floridy. Ve školkách se vyskytuje i nepůvodní odrůda H. p. var. glabra, která má světlejší květy a hladké listy bez chloupků.

H. p. var. glabra se často prodává jako "zakrslý" nebo "kompaktní" ohnivec. Tyto rostliny jsou sice kratší než původní odrůda a lze je udržovat relativně malé, ale pokud je necháme bez řezu, mohou dosáhnout výšky přes 2,44 m. V případě, že je rostlina necháme vyrůst, můžeme ji nechat vyrůst na zahradě.

Jednoduché listy ohnivce jsou dlouhé od 5,08 cm do 20,32 cm. Jsou to zajímavé listy, které se vyskytují v přeslenech po 3 nebo 4 (až 7) a v mládí jsou často pokryty jemnými červenými chloupky . Dospělé listy jsou atraktivně zbarveny červeným nebo fialovým skvrněním.

rostlina ohnivý keř

Květy ohnivce

Ohnivec vytváří trubkovité oranžové až červené květy téměř po celý rok. Při pěstování jako jednoletka kvetou tyto rostliny přibližně od poloviny léta až do doby, kdy kvetení pozastaví první mráz.

Květy jsou pětičetné a dorůstají délky 1,27 až 2,54 cm (13 až 25 mm) a průměru asi 0,32 cm (3 mm). Protože ohnivec kvete po většinu roku, vytvářejí tyto rostliny prakticky nepřetržitou úrodu drobných tmavě červených až černých plodů, které jsou jedlé.

Jak pěstovat rostlinu ohnivec

Rostliny ohnivce lze pěstovat z čerstvého osiva nebo z řízků z měkkého dřeva. Rostliny jsou rychlerostoucí, během jediné vegetační sezóny snadno narostou do výšky 0,91 m nebo 1,22 m (0,9 až 1,2 m).

Tyto keře lze pěstovat v různých typech dobře propustných půd. Jsou odolné vůči suchu a horku, ale pokud možno by měly být chráněny před silnými větry.

Tyto rostliny pravidelně zalévejte, zejména po výsadbě a do doby, než se rostlina ujme a vytvoří nový růst. Měly by se pěstovat na plném slunci, aby se podpořilo jejich nejlepší kvetení, i když přežijí i v polostínu.

Ideální je pěstovat tyto rostliny v zónách 9 až 11 USDA, i když v chladnějším podnebí je možné je pěstovat jako jednoletky nebo v květináčích pro přezimování v interiéru.

Péče a údržba

Tyto rostliny mají nízké nároky na údržbu a ve skutečnosti je není třeba stříhat, pokud se nesnažíte regulovat jejich velikost.

Pokud tento keř pěstujete na dostatečně velkém prostoru a necháte mu přirozený růstový tvar, může být nutný pouze lehký řez pro udržení čistoty.

Pro ty, kteří mají omezený prostor, je možné tyto rostliny vycvičit jako malý, jedno- nebo vícekmenný stromek, který omezí šíření rostliny. Nezapomeňte ovšem, že velikost se liší u rostlin pěstovaných v teplých, subtropických oblastech a v chladnějších pásmech.

Hnojení není při pěstování ohnivce skutečně nutné, ale použití vrstvy hrubého kompostu jako mulče má řadu výhod, včetně zlepšení zadržování vlhkosti v půdě, potlačení plevelů a dodání dalších živin. Nezapomeňte udržovat korunu bez mulče, abyste zabránili hnilobě.

Tyto rostliny jsou obecně velmi odolné vůči škůdcům a chorobám, zejména pokud jsou pěstovány ve svém původním areálu. Mohou být náchylné na některé hmyzí škůdce, jako jsou šupinovky, roztoči, mšice a housenky.

Použití

Zahradnické využití

Ohnivec je skvělou základovou rostlinou, lze jej použít jako pozadí k obrubě nebo jako zástěnu. Tyto rostliny lze pěstovat i jako neformální živý plot a pro praktičtější zahrádkáře jsou také elegantním malým solitérním stromem.

Jednou z velkých výhod těchto rostlin je množství opylovačů, které přitahují, což z nich dělá skvělou volbu pro zahrady pro volně žijící živočichy a opylovače.

Využití pro člověka

Tyto rostliny jsou známé svým léčivým využitím při léčbě mnoha onemocnění, jako je bolest, horečka, bodnutí hmyzem a popáleniny. Plody této rostliny jsou jedlé i syrové, ale lépe chutnají, když se z nich připraví džemy a želé.

Využití pro volně žijící živočichy

Kolibříky, motýly a můry lákají květy keře ohniváčku bohaté na nektar. Ptáci, kteří se živí ovocem, jako například drozdi, si pochutnávají na chutných drobných plodech. Tyto rostliny jsou obecně odolné vůči jelenům.

Nejčastější dotazy

How tall does firebush get?

V zóně 9 a vyšší, kde tyto rostliny rostou jako stálezelené, mohou dorůstat výšky přes 4,57 m. V chladnějších oblastech, kde rostlina roste jako jednoletka, dosahuje za jedno vegetační období spíše výšky 0,91 až 1,22 m (0,9 až 1,2 m).

How fast does firebush plant grow?

Ohnivec je rychle rostoucí keř, který může během jediného roku dorůst více než 0,91 metru (0,9 m).

Where is the best place to plant a firebush?

Ohnivec nejlépe roste na plném slunci, v půdě s volným odtokem vody v zóně 9 až 11.

Is firebush poisonous to dogs?

Není známo, že by tato rostlina byla jedovatá.

Závěr

Ohniváček je vynikající nenáročná rostlina, která skvěle vypadá a podporuje místní živočichy. Jednou z jejích nejlepších vlastností je snášenlivost vysokých teplot, díky čemuž se této rostlině bude dařit i tam, kde jiné horko prostě nezvládnou. Pokud žijete v zónách 9 až 11, je to rozhodně stálezelený keř, který stojí za to vysadit.

*obrázek: shahla_bluerich/depositphotos


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.