Zářivka lesklá - skvělá zahradní rostlina

Nejen exotické rostliny z dalekých koutů světa jsou krásnými a efektními zahradními exempláři. Zářivka zářivá je skvělou domácí volbou do přírodních zahrad, která nevyžaduje téměř žádnou údržbu, pokud je vysazena na správném místě. Přečtěte si více informací o tomto barevném stálezeleném keři.

Co je Lyonia lucida?

Lyonia lucida, běžně známá jako zářivka lesklá, zářivý list, zářivka, lyonie zářivá, hurrahbush nebo staggerbush, je 3-5 stop vysoký stálezelený keř z čeledi Ericaceae (vřesovcovité).

lomikámen luční (Lyonia lucida)

Tato rostlina pochází z jihovýchodní pobřežní nížiny Spojených států, od Louisiany na západě, přes celou Floridu až po Virginii na východě, kde může ve svém přirozeném prostředí bažin, močálů a podél břehů potoků občas dosahovat výšky až 4 m (13 stop).

Tyto vícekmenné keře mají krásné kožovité listy, které mají leskle zelenou barvu. Jednoduché listy jsou střídavě uspořádané a mají hladké, celokrajné okraje.

Dospělé listy měří 7,62 - 15,24 cm na délku a 2,54 - 7,62 cm na šířku.

Je známo, že mnohé rostliny rodu Lyonia jsou při konzumaci pro člověka a zvířata vysoce toxické a některé mohou při dotyku způsobit podráždění nebo vyrážku. O L. lucida není známo, že by měla tyto toxické vlastnosti, i když existují rozporuplné zprávy, a proto bychom se k této rostlině měli chovat s určitým respektem, abychom zůstali na bezpečné straně.

Lupina lesklá je vysoce odolná vůči jelenům, a přestože je nejedlá, neměla by být vysazována v oblastech s chovem hospodářských zvířat. Tato rostlina je mrazuvzdorná v zónách 7 až 9 USDA.

Květy třpytivého fetterbuše

Květy třpytivého keře mají obvykle narůžovělou barvu, ale mohou být různé, od bílé až po červenou. Květy se nesou ve svazečcích od základů listů.

Tyto voňavé zvonkovité květy se vytvářejí na jaře ve skupinách po 10 až 15 a jsou pravidelně navštěvovány včelami a motýly.

Z malých, 0,64 cm (6 mm) dlouhých květů dozrávají 0,84 cm (8 mm) dlouhé dřevnaté hnědé plody.

Jak pěstovat Lyonia lucida

Svítivku lesklou lze pěstovat z nepřipraveného osiva vysetého na jaře, z řízků nebo dělením kořenů. Tyto rostliny lze pěstovat na plném slunci, i když dávají přednost plnému až polostínu nebo tlumenému světlu.

V přírodě se tyto rostliny obvykle vyskytují v oblastech, kde dochází k sezónním záplavám, a proto by měly být pro dosažení nejlepších výsledků vysazovány v oblastech s podobnými podmínkami.

Tyto rostliny vyžadují kyselou půdu s pH nižším než 6,8 a lze je pěstovat ve špatně odvodněných rašelinných půdách, které obsahují velké množství organického materiálu.

Tato rostlina, která se šíří odnožováním, má na zahradě pomalý až středně rychlý růst. V půdách chudých na živiny nemusí tyto rostliny vůbec kvést, aby šetřily energií. V takovém případě může být užitečné hnojivo s pomalým uvolňováním.

Péče a údržba

Udržet tuto rostlinu v dobrém zdravotním stavu není nejjednodušší, pokud není vysazena na přirozeně sezónně vlhkém místě. Oblasti náchylné k sezónním záplavám nejvíce kopírují podmínky, kterým je tato rostlina přizpůsobena.

Pokud je však vysazena na vhodném místě, vyžaduje minimální údržbu. Tyto rostliny lze v případě potřeby seříznout na požadovanou výšku.

Tyto keře jsou relativně odolné vůči chorobám, ale mohou být náchylné k listovým skvrnitostem. V takovém případě se zaměřte na udržování suchých listů rostliny, odstraňování napadených listů a větví a možná i na zavedení univerzálního hnojiva pro zlepšení zdravotního stavu rostliny, než se začnete zabývat drastičtějšími opatřeními, jako jsou fungicidy.

Použití

Tato rostlina je díky svým přísušným zvyklostem vhodnou volbou pro živý plot, pokud je vysazena ve vhodných podmínkách. Jinak je tento nápadný druh ideální pro naturalizované původní zahrady, zejména v sezónně zaplavovaných oblastech, kde se jiným rostlinám nedaří.

Nejčastější dotazy

Is shining fetterbush poisonous?

O toxicitě tohoto druhu existují rozporuplné zprávy. Rozumnou radou by proto bylo zacházet s tímto druhem, jako by byl toxický. Rozhodně není potravinářskou rostlinou a neměl by být vysazován na místech, kde se chovají hospodářská zvířata.

Is Shining Fetterbush evergreen?

Ano, Lyonia lucida je vytrvalý stálezelený druh keře.

How fast does shining fetterbush grow?

Tyto rostliny rostou pomalým až středním tempem, pokud jsou vysazeny na vhodném místě.

Is Shining fetterbush deer resistant?

Ano, tato rostlina je považována za nejedlou a není požírána srnčí ani jinou spárkatou zvěří.

Závěr

Tento atraktivní původní druh je zřejmě málo známý a v zahradnictví málo využívaný. Vysaďte tento keř do sezónně vlhké části zahrady v přírodním stylu a těšte se z jeho krásných květů a volně žijících živočichů, které přitahuje.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.