Rostliny Spicebush - Pěstování a péče

Kořenovník je voňavý domácí keř nebo malý strom, který je zajímavý pro více ročních období. Tyto opadavé rostliny dělají na podzim velkou parádu, mají voňavé květy, lákají krásné opylovače a mají mnoho využití v kuchyni.

Přečtěte si další informace o tom, jak tyto užitečné domácí rostliny pěstovat a jak o ně pečovat.

Co je to kořenící keř?

Tyto rostliny z čeledi Lauraceae jsou známé také pod názvy koření severní, benjamínek nebo divoké koření. Název této rostliny pochází z aromatičnosti listů a plodů a z praxe, kdy se plody suší a práškují na koření.

Koření je opadavý keř nebo malý stromek široce zaobleného tvaru, který vyrůstá z jednoho nebo mnoha stonků. V zahradě dosahují tyto rostliny obvykle maximální velikosti asi 3,66 m na výšku a šířku, i když v přirozeném prostředí mohou být vyšší. Tyto rostliny pocházejí z východní části Spojených států, kde rostou jako podrostové rostliny ve vlhkých lesích.

Kořenovník má hladkou šedou kůru a střídavě uspořádané leskle zelené listy, které dosahují délky asi 15,24 cm a průměru něco přes 5,08 cm s hladkými okraji.

Tyto listy, které jsou eliptické a na obou koncích zašpičatělé, se vybarvují poměrně brzy na podzim, kdy je mnoho jiných opadavých rostlin ještě zelených. Krásný zlatožlutý odstín, který tyto listy na podzim získávají, je nápadný.

květ kořenovníku

Květy ostrožky

Aromatické a voňavé květy kořenáče jsou velmi drobné a objevují se v hroznech brzy zjara. Tyto květy, které mají světle zelenkavý odstín žluté, se objevují ještě před olistěním rostlin .

Po odkvětu se vytvářejí malé červené bobule, které dozrávají koncem léta až na podzim. Tyto bobule se tvoří pouze na samičích rostlinách a jsou rovněž aromatické. Protože rostliny koření jsou dvoudomé, musí být v blízkosti alespoň jedna samčí rostlina, aby oplodnila samičí a vytvořila plody.

Jak pěstovat rostlinu koření

Kořenovník lze úspěšně pěstovat z řízků z měkkého dřeva nebo ze semen. Pokud plánujete sběr a zpracování vlastních semen, musíte je sbírat pouze ze zralých plodů, jinak nebudou životaschopná.

Začněte tím, že ze zralých plodů odstraníte semena a očistíte je od dužiny. Po získání můžete semena vysadit po 1měsíční stratifikaci v teple a následné 3měsíční stratifikaci ve vlhku za studena.

Kořeninové rostliny nemají zvláštní nároky na zálivku, ale mají rády vlhké podmínky a nejčastěji rostou v mokřadním prostředí. Obecně platí, že po výsadbě a do doby, než se rostliny ujmou, je třeba je dobře zalévat.

Tyto rostliny snášejí vlhké a jílovité půdy, ale dávají přednost písčité, mírně kyselé půdě s pH 4,5 až 6. Ačkoli mohou dobře růst i ve stínu, v takových polohách nabývají otevřenější a nohatější růstové formy. Slunné místo podpoří hustší rostlinu, která lépe kvete a plodí.

Péče a údržba

Rostliny kořenovníku jsou velmi nenáročné na údržbu a jejich pěstování i péči je snadné, pokud je vysadíte do 4. až 9. zóny USDA, kde se jim nejlépe daří. Tyto rostliny rychle rostou, ale pravděpodobně je nejlepší je nechat přirozeně růst a nemají žádné zvláštní nároky na řez.

Protože je kořenící keř rostlinou, která dává přednost bohaté půdě, může mu prospět hnojení, pokud ho pěstujete v půdě s nedostatkem živin.

Tyto rostliny jsou obecně odolné vůči chorobám, ale bohužel mohou být napadeny chorobou vadnutí vavřínu, která byla zavlečena z Asie počátkem roku 2000. V současné době bohužel neexistuje žádná účinná léčba této choroby a postižené rostliny by měly být zničeny.

Jednou z radostí pěstování kořenovníku je potěšení z krásných motýlů vlaštovičníků, kteří je navštěvují. Přestože způsobují drobné škody na olistění rostlin, nejsou považovány za významného škůdce.

Použití

Zahradnické využití

Kořenovník je skvělá rostlina do bažinatých oblastí, kde jsou jiné možnosti omezené. Tyto rostliny jsou velmi užitečné v životním prostředí a jsou ideální pro dešťové zahrady, zahrady pro volně žijící živočichy, motýlí zahrady.

Využití pro člověka

Rozemleté plody této rostliny se používaly jako alternativa koření na maso. Uvádí se také řada tradičních léčebných využití. Čaje z listů a plodů se používají k léčbě řady onemocnění a stavů, mimo jiné bolesti, horečky a únavy.

Využití ve volné přírodě

Tyto rostliny odolné vůči jelenům jsou velmi oblíbené u ostatní zvěře. Plody konzumují ptáci, zatímco listy využívají larvy motýlů vlaštovičníku kořenového, vlaštovičníku tygrovaného východního a hedvábníka promethea, což jsou krásní tvorové.

Nejčastější dotazy

How big does a spicebush get?

Tyto rostliny mívají podobnou výšku a rozpětí a obvykle dosahují maximální výšky kolem 3,66 m, i když některé exempláře mohou dorůstat i přes 4,57 m.

Can you eat spicebush berries?

Plody kořenáče jsou jedlé, ale obvykle se používají spíše sušené a mleté jako koření než syrové.

Does spicebush grow in shade?

Přestože tyto rostliny nejlépe rostou a vytvářejí nejvíce plodů a květů na slunném stanovišti, rostou i ve stínu.

Is spicebush a tree or a shrub?

Kořenářka může růst jako keř nebo malý stromek, záleží na jejím stáří, podmínkách růstu a způsobu řezu.

Závěr

Kořenovník je skvělou a užitečnou volbou původních rostlin do přírodních zahrad. Díky svým nenáročným nárokům na údržbu je ideální volbou do vlhkých oblastí v zónách 4-9, kde se jiné rostliny špatně pěstují.

Další keře k pěstování najdete v těchto typech keřů.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.