Pěstování rostliny Summersweet

Není příliš mnoho voňavých nápadných domácích rostlin, které by kvetly na stinném místě koncem léta. Summersweet však právě toto splňuje, a pokud žijete v zónách 3 až 9, je to rozhodně rostlina, kterou byste měli do své zahrady zvážit.

Co je to letnička?

Letnička, která je známá také pod názvy letnička clethra, sladký pepř, pobřežní pepřinec, pobřežní sladký pepřinec, olšolistá clethra nebo olšolistý pepřinec, je vzpřímený opadavý keř z čeledi Clethraceae.

Rostliny letního pepřovníku obvykle dorůstají výšky 4-9 stop (1,2-2,7 m) a šířky kolem 6 stop (1,8 m), pokud se však nechají přirůst, mohou se rozšířit do mohutného trsu. Tyto keře pocházejí z východních oblastí Spojených států, kde se vyskytují v lesích a houštinách, často v bažinatých oblastech a podél potoků.

Střídavě uspořádané listy jsou leskle zelené a mají vroubkované okraje. Tyto listy obvykle dorůstají délky něco málo přes 5,08 cm a mají tendenci na jaře poměrně pozdě dorůstat. Na podzim se listy zbarvují do atraktivního zlatožlutého odstínu a vydrží na nich až měsíc, než je shodí. Kůra těchto rostlin je poměrně atraktivní a mění se v odstínech od šedé po oranžovou nebo červenou.

Summersweet

Květy letničkovitých

Summersweet vytváří 7,62 až 15,24 cm dlouhý hrozen, který se skládá z velmi drobných květů, jichž může být na jednom květním stvolu několik desítek. Divoké formy těchto květů mají bílou barvu, v současnosti jsou k dispozici i růžové kultivary.

Květy mají při rozkvětu v polovině až na konci léta silnou, nasládlou a kořenitou vůni. Květy této rostliny vydrží až 6 týdnů a poté dozrávají v tmavě hnědé plody, které vydrží až do zimy a poskytují zajímavost v chladném období.

Kultivary

Zatímco divoký typ rostliny clethra alnifolia má poměrně vzpřímený tvar růstu a bílé květy, v současné době je k dispozici několik kultivarů s různými tvary a barvami květů.

  • 'Hummingbird' je velmi nápadná a kompaktní forma s bílými květy, která dosahuje výšky asi 4 stop a šířky 5 stop.
  • 'Pinkspire' a 'Ruby Spice' jsou krásné růžově kvetoucí formy. 'Ruby Spice' má tmavší růžové květy a obě formy dosahují výšky přibližně 1,8 m.
  • 'September beauty' je bíle kvetoucí odrůda, která kvete asi o měsíc později než ostatní odrůdy a dodává zahradě jas v pozdním období.
clethra alnifolia rubínová kořenitá

Jak pěstovat keř Summersweet

Tyto keře lze úspěšně pěstovat ze semen, avšak jejich dozrávání nějakou dobu trvá a je třeba je sbírat v polovině zimy. Tato semena by měla být vyseta povrchově a vyklíčí za 2-4 týdny. Letnička se také velmi snadno pěstuje ze stonkových řízků odebraných v létě nebo z kořenových řízků odebraných v zimě.

Rostlina summersweet dává přednost dobře propustné, kyselé půdě, která by neměla vysychat. Ačkoli tyto rostliny mohou být po dobrém zakořenění do jisté míry odolné vůči suchu, jsou přizpůsobeny růstu ve vlhkém prostředí, takže na to pamatujte při zalévání rostliny clethra.

Letnička keřovitá je velmi přizpůsobivá světelným podmínkám a lze ji pěstovat na jakémkoli stanovišti, i když se doporučují stanoviště v polostínu nebo ve stínu v zónách mrazuvzdornosti USDA 3-9.

Péče a údržba

Summersweet je rostlina nenáročná na údržbu, která se pomalu šíří přísušky, ale lze ji snadno ošetřovat odřezáváním těchto přísušků dříve, než se rozvinou. Tyto rostliny snášejí řez, i když ho nutně nepotřebují. Pokud si však přejete rostlinu upravit nebo zmladit, doporučená doba prořezávání je konec zimy až začátek jara, protože tyto rostliny kvetou na novém přírůstku a pěkně se rozrostou, aby dobře kvetly.

Letnička není náročná na výživu, ale může jí prospět lehké přihnojení těsně po řezu. Tyto rostliny jsou obecně odolné vůči škůdcům a chorobám, i když je známo, že v sušších a teplejších oblastech jsou náchylné k poškození pavouky.

V letech s pozdními srážkami může tyto rostliny postihnout také pseudocerkosporová skvrnitost listů. Protože se jedná o opadavé rostliny, není nutné ošetření, protože listy opadají. Vhodné je však dodržovat hygienu a dávat pozor, aby se infekce nerozšířila na další rostliny v zahradě, a odstraňovat opadané listy.

Použití

Zahradnické použití

Keř Summersweet lze pěstovat jako atraktivní původní okrajovou rostlinu nebo nízký živý plot. Rostlina dobře snáší zasolení, takže je skvělou volbou pro zahrady na pobřeží, které nejsou vystaveny solné mlze . Jedná se o skvělou volbu pro pozdně letní barvy.

Použití pro člověka

Tyto rostliny lze použít k protierozní ochraně podél potoků a vodních toků a také k výsadbě pod elektrickým vedením, kde brání růstu vyšších rostlin, pokud se nechají šířit přísuškem.

Využití pro volně žijící živočichy

Květy sladkého pepřovníku lákají kolibříky, včely a motýly a plody této rostliny konzumují ptáci, kteří roznášejí semena. Srnčí zvěř se této rostlině obecně vyhýbá, pokud nemá k dispozici jen málo jiných rostlin.

Nejčastější dotazy

How big does summersweet get?

Tyto rostliny obvykle dorůstají do výšky asi 9 stop (2,7 m) a šířky 6 stop (1,8 m), i když se pomalu šíří přísuškem, aby se rozšířily, pokud je necháte bez péče.

Is summersweet an evergreen?

Letnička je opadavý keř, což znamená, že na podzim shazuje listy. Naštěstí jsou tyto rostliny v zimě zajímavé díky svým vytrvalým hnědým plodům a atraktivní kůře.

Do Hummingbirds like clethra?

Ano, květy letničkových rostlin jsou atraktivní pro kolibříky i mnoho dalších druhů opylovačů, včetně včel a motýlů.

Will deer eat clethra?

Srnčí zvěř se těmto rostlinám vyhýbá, pokud v okolí není nic jiného, čím by se mohla živit.

Závěr

Letnička sice není stálezelená rostlina, ale v polohách a ročních obdobích, kdy ostatní rostliny již dokvetly, poskytuje do zahradní krajiny cenný barevný nádech. Výhodou je i jejich přijatelná velikost a sladká vůně.

Další keře k pěstování najdete v našem seznamu kvetoucích keřů.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.