Leonotis - skvělá sukulentní rostlina

Pokud hledáte odvážný a nápadný keř, Leonotis je dobrým začátkem. Tyto výrazné africké rostliny rychle rostou a mají zajímavé, pestře zbarvené květy, které lákají motýly a kolibříky.

Co je to leonotis?

Leonotis leonurus neboli lví ocas je stálezelený keř z čeledi mátovitých (Lamiaceae). Tyto rostliny jsou také běžně známé jako lví ucho a divoká dagga. Vtipné je, že vědecký název této rostliny znamená lví ucho.

Leonotis je poloopadavý keř, záleží na podnebí, kde ho pěstujete. Tyto rostliny dorůstají v teplejším podnebí výšky asi 2,44 m a stejné šířky, ale v chladnějším pásmu mohou být omezeny na 1,52 m. V zimním období je jejich výška a šířka menší než 1,5 m. V zimním období je jejich výška a šířka menší než 1,5 m.

Rostlina lví ocas pochází z jižní Afriky, kde roste na různých stanovištích.

Listy lvího ocasu jsou obvykle asi 12,70 cm dlouhé a mají drsnou strukturu. Tyto opačně uspořádané listy mají slabě vroubkované okraje a po rozdrcení mají výraznou bylinnou vůni.

Spodní lodyhy těchto rostlin jsou světlé a dřevnaté, ale lehké a křehké, horní větévky jsou zelenější a na průřezu čtvercového tvaru.

leonotis leonurus

Květy leonotis

Květy leonotisu jsou neobvyklé a nápadné oranžové květy. Každý květ je dvoulaločný trubkovitý květ, dorůstající délky až 5,08 cm. Tyto nadýchané květy vyrůstají hojně z ostnité kulovité květní hlavičky na horních stoncích.

Leonotis má v teplejších oblastech prodlouženou dobu kvetení již od jara až do podzimu, ale pokud se pěstuje jako jednoletka v chladnějších oblastech, počítejte s tím, že tato rostlina po jarním založení v interiéru vykvete až na podzim.

Semena této rostliny jsou uložena v neobvykle vypadajících semenících, které připomínají papírová vosí hnízda.

Další druhy rodu Leonotis

Leonotis nepetifolia, který je často známý jako vánoční svícen,je obvykle menší druh, který se příležitostně používá i jako okrasná rostlina. Tento druh z tropické Afriky má širší listy a větší květní hlávku, ale s menšími a méně nápadnými květy.

Tyto rostliny mohou být bohužel značně invazivní a v tropických oblastech světa jsou dnes běžnými plevely.

Jak pěstovat rostlinu leonotis

V teplejších oblastech zůstává tato rostlina stálezelená, zatímco mráz způsobuje opadávání listů. V oblastech náchylných na mrazy je možné tuto rostlinu pěstovat jako jednoletku, pokud ji založíte ze semen v interiéru a po posledních mrazech ji přenesete ven.

Leonotis je velmi rychle rostoucí rostlina, která může dosáhnout výšky 1,83 m během jediného roku, pokud je vysazena ze semen. Semena není třeba nijak ošetřovat a lze je vysévat do země nebo do květináčů před přesazením, když dosáhnou výšky asi 15,24 cm (15 cm).

Semena leonotis mají tvar tyčinky a lze je vytřepat ze zaschlých semeníků. Tato semena pěstujte v jemném a lehkém substrátu s dostatkem zapracovaného organického materiálu.

Rostliny lvího ocasu lze také snadno vypěstovat ze zelených stonkových řízků o délce asi 12,70 cm. Z řízků odstraňte spodní listy a zasaďte je do směsi písku a rašelinového mechu, do měsíce či dvou by měly zapustit kořeny.

Tyto rostliny lze pěstovat v různých rychle propustných půdách, ale nejlépe se jim bude dařit v bohatých hlinitých půdách. Jsou poměrně odolné vůči suchu, ale zahrádkáři se doporučuje, aby tuto rostlinu v letních měsících pro dobrý růst dobře zaléval.

Pěstování této rostliny na plném slunci podpoří největší množství květů, ale tyto keře přežijí i v polostínu v zónách 8 až 11 USDA.

Péče a údržba

Leonotis je všestranná rostlina, kterou lze pěstovat jako polokeř, trvalku nebo letničku. Jedná se o keře nenáročné na údržbu, pokud jsou pěstovány v preferovaném klimatickém pásmu, ale pokud jsou pěstovány v chladnějších polohách, vyžadují značnou dávku další péče.

Obecně platí, že tyto rostliny by se měly každoročně po odkvětu seřezávat, aby se podpořil hustší růstový tvar. Pokud je pěstujeme venku v mrazivých oblastech, seřízneme je asi na 10,16 až 20,32 cm a korunu chráníme před poškozením mrazem vrstvou mulče. Na jaře příštího roku by měla rostlina silně obrůst.

Hnojení není u těchto rostlin nezbytně nutné, ale mají rády poměrně bohatou půdu. Pokud je ta vaše velmi chudá, zvažte na jaře použití organického hnojiva a kolem stonku naneste 10,16 až 15,24 cm hlubokou vrstvu organického mulče, který podpoří rychlý růst.

Tyto odolné rostliny jsou obvykle poměrně odolné vůči škůdcům a chorobám.

Použití lvího ocasu

Zahradnické využití

Leonotis lze použít jako doprovodnou rostlinu k jiným keřům nebo i jako zástěnu, ale pro tyto účely může být příliš odvážný. Leonotis se skvěle uplatní jako akcentní nebo solitérní rostlina a lze jej pěstovat i ve velké nádobě.

Je to skvělá volba pro zahrady s volně žijícími živočichy, protože přitahuje všechny opylovače.

Využití pro člověka

Využívají se především listy a stonky této rostliny. Tradiční využití zahrnuje kouření listů jako náhražky tabáku s mírně omamným účinkem nebo jejich použití k přípravě čaje.

Lví ocas se v tradiční medicíně používá také k léčbě nejrůznějších onemocnění, včetně hadího uštknutí, křečí, nachlazení, bolestí hlavy a kožních onemocnění, jako jsou ekzémy.

Využití ve volné přírodě

Tato rostlina díky svému sladkému nektaru láká kolibříky a slunéčka, včely, motýly a další opylovače. Leonotis je naštěstí také velmi odolný vůči jelenům.

Často kladené dotazy

How do you prune leonotis leonurus?

V zimě lze v oblastech náchylných na mráz Leonotis seříznout přímo na výšku asi 15,24 cm. Dbejte jen na to, abyste korunu pokryli mulčem a ochránili kořeny před poškozením mrazem. v teplejších oblastech zastřihněte kvetoucí stonky po odkvětu, abyste vytvořili hustší a upravenější keř.

How do you grow leonotis leonurus?

Lví ocas lze pěstovat ze semen, stonkových řízků nebo z dělených rostlin. Tyto rostliny lze pěstovat na záhonech nebo v nádobách a ve velmi chladném podnebí je možné rostliny přezimovat v interiéru.

Is Leonotis poisonous?

Leonotis není považován za vysoce toxický, pokud není užíván v nebezpečně vysokých dávkách. Tato rostlina není považována za jedlou. Před použitím rostlin k léčebným nebo jiným účelům se vždy poraďte s lékařem.

Is Leonotis perennial?

Leonotis je polokeř, ale v chladném podnebí se může chovat jako trvalka, kdy rostliny v zimě odumírají a na jaře znovu vyraší. Staré dřevnaté porosty však budete muset ručně odstraňovat.

Závěr

Leonotis je nápadný a rychle rostoucí keř. Výrazné a jasné barvy této rostliny mohou být v hromadných výsadbách šokující, proto tento keř použijte jako akcent nebo jako solitéru, zejména pokud chcete do zahrady přilákat opylovače.

Podívejte se také na další druhy oranžových květin, které můžete pěstovat.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.