Jak sázet, pěstovat a pečovat o květiny trilií

Máte zájem dozvědět se, jak sázet, pěstovat a pečovat o květiny trillium? Pokud ano, narazili jste na dokonalý zdroj informací, který vám pomůže na vaší cestě za poznáním, jak pečovat o tyto nádherné květiny.

Trillium (Trillium), jsou úchvatné květiny bez ohledu na to, zda je spatříte v jejich původních lesních stanovištích, nebo rostou v kultivovanější zahradě. Tyto na jaře kvetoucí rostliny pocházející ze Severní Ameriky a Asie patří k těm, jejichž pěstování byste měli zvážit, pokud chcete mít nápadné květy a nekonečnou krásu.

Zde se dozvíte, jak zasadit, pěstovat a pečovat o elegantní, nenápadnou květinu trillium na vlastní zahradě ještě dnes.

Co je to trilium?

Bílý květ trillia

Květiny trillium můžete slyšet označovat pod směsicí dalších názvů, včetně probouzejícího se robinia a rodících se kořenů. Tento rozmarný název svědčí o době kvetení rostliny, která se obvykle shoduje s příletem jarních rorýsů.

Název trillium je však odvozen od skutečnosti, že vše na této rostlině je v trojicích. Má tři znaky kvetení (může růst vzpřímeně, klesavě nebo kyjovitě), semenné lusky se třemi částmi, tři listy a tři květní plátky. Proto trillium!

Je to vytrvalá bylina, která obvykle dorůstá výšky a šířky až 0,61 m, i když přesná velikost se liší v závislosti na druhu. Dává přednost hlinité, vlhké a dobře propustné půdě, ale může se jí dařit i v plném nebo částečném stínu.

Bývají nenáročné na údržbu, pokud vyberete správné místo pro výsadbu. Vyhněte se jejich výsadbě v blízkosti mělce zakořeněných keřů a stromů, které by mohly soupeřit o vláhu.

Pěstování trilií

rostlina trillium

Trillie kvetou brzy na jaře a v polovině léta usínají. V některých případech však můžete zdokonalit pěstební prostředí tak, aby tyto rostliny kvetly dlouho do pozdních letních měsíců.

Před výsadbou květin je důležité, abyste se snažili zajistit podmínky podobné původnímu stanovišti květiny. Myslete na vlhkou, dobře propustnou půdu doplněnou velkým množstvím organických látek.

Mohou růst v polostínu a jsou vlastně ideální pro lesní zahrady s divokými květinami nebo dokonce pro zahrady zcela zastíněné.

Skvěle rostou vedle podobných lesních rostlin, jako jsou chocholíky, kapradiny, ropušnice a kosatce chocholaté. Můžete je kombinovat s kapradinami a dalšími na jaře kvetoucími polními květinami nebo je vysazovat v koloniích. Ať už se rozhodnete vysadit jakýkoli druh rostliny, můžete si oddenky označit, abyste je v době vegetačního klidu náhodou nepoškodili nebo nevykopali.

Co se týče teplot, triliím vyhovují spíše mírné podmínky, jak jste si mohli odvodit z jejich původního výskytu. Jednotlivé druhy a kultivary se liší v tom, jak velké teplo a chlad snesou (a jaké extrémy), ale vlhkost obecně není problémem ani v jednom případě.

Jak vysadit trilium

Někteří zahrádkáři předpokládají, že mohou rostliny trilií jen tak vytrhat z jejich divokých lesních stanovišť a přesadit je na zahradu. Ve skutečnosti to není dobrý nápad.

Je to proto, že trilium se špatně přesazuje a ne všechny lesní druhy jsou vhodné pro zahradu. Mnohé z nich jsou dokonce ohrožené.

V důsledku toho byste měli nakupovat přesazené rostliny nebo semena pouze v renomovaných školkách, které se na tyto květiny specializují. Můžete si je rozmnožit i sami ze semen, i když může trvat až pět let, než se vůbec dočkáte květů.

Pokud si chcete založit vlastní trilium ze semen, která nasbíráte z planých rostlin, bude záležet na načasování. Udělejte to koncem června nebo začátkem července, ideálně v době, kdy se semeník změní z bílého na hnědý. Semena můžete ihned vysévat, nebo pokud chcete s výsadbou počkat, stačí je uložit do trochy vlhkého rašelinového mechu. Uchovávejte je v chladu (pokud chcete, můžete je dát do lednice), dokud je nebudete moci vysadit na stinné místo venku.

Nezáleží na tom, v jakém ročním období semínka vysejete - vyklíčí v následujícím roce.

Další možností výsadby trilií je odebírání oddenkových řízků nebo dělení. To by mělo být provedeno koncem zimy nebo na podzim, kdy rostlina ještě spí a nenasazuje nový růst.

Řízky zasaďte asi 5,08 cm hluboko, zasypte je zeminou a dbejte na to, aby jednotlivé rostliny byly od sebe vzdáleny asi 25,40 cm.

trillium

Péče o rostlinu Trillium

Dobrou zprávou o pěstování trilií je, že jakmile se jednou uchytí, nevyžadují téměř žádnou péči. Stačí udržovat půdu rovnoměrně vlhkou (ne však přemokřenou).

Zalévání

Jak již bylo zmíněno, těmto rostlinám se nejlépe daří v polostínu až plném stínu. Příliš mnoho slunečního světla totiž může spálit listy krádeže a rostliny zahubit, proto je důležité udržovat je převážně ve stínu, zejména v horkém prostředí.

Půdu udržujte stále mírně vlhkou, ale nepřelévejte ji. Dlouhodobé ponechání rostlin v přemokřené půdě může vést k hnilobě kořenů a dalším chorobám, které mohou vaše květiny zahubit.

Většinou byste neměli potřebovat doplňkovou zálivku - vaše květiny by měly dostat vše, co potřebují, pouze z dešťových srážek. Během obzvláště horkého nebo suchého počasí však může být nutné zavlažovat, abyste zabránili vadnutí květin.

Odplevelování

Nedovolte, aby trilium vytlačily jiné rostliny. To je důležité bez ohledu na to, zda jsou ostatní rostliny plevelné nebo ty, které jste vysadili. Tyto rostliny jsou na přehuštění poměrně citlivé.

Hnojení

Trillie by se měly pěstovat v neutrální až mírně kyselé půdě. Měla by být bohatá na organické látky a dobře zadržovat vláhu.

Výběr správného místa pro výsadbu je ideální a často eliminuje potřebu jakéhokoli hnojení. Pokud však zjistíte, že potřebujete hnojit později během vegetačního období, můžete se pro to rozhodnout.

Jediný případ, kdy byste měli tyto rostliny skutečně hnojit, je, pokud je pěstujete v půdě chudé na živiny. Do půdy můžete při výsadbě přimíchat trochu kompostu nebo každý rok přidat čerstvou vrstvu, zálivku nebo kompostový čaj. To by se mělo provádět ideálně na jaře.

Užitečné může být i přidávání dalších organických hnojiv a doplňků, jako je kompostované listí nebo listová plíseň. To napodobí podmínky, v jakých by květiny rostly přirozeně v lese, a pomůže tak i vašim pěstovaným rostlinám růst silné a zdravé.

Škůdci a choroby

Jednou z nejlepších věcí při pěstování trilií je, že mají silnou odolnost vůči většině chorob a škůdců. Občas se můžete setkat s tím, že je okusují srnky, ale jinak byste s pěstováním těchto choulostivých květin neměli mít žádný problém.

Další tipy pro pěstování trilií

Poslední poznámka k pěstování květů trilií je, že mohou být jedovaté. Ačkoli některé druhy volně žijících živočichů (a dokonce i lidé) jedí listy, bobule i kořeny mohou být toxické. To, že vaše květy okusovalo domácí zvíře, poznáte, pokud se u něj začnou projevovat příznaky jako průjem, zvracení, nevolnost a bolesti žaludku.

Toxicita obvykle není smrtelná ani příliš nebezpečná, ale záleží na tom, kolik květů je skutečně zkonzumováno. Proto je dobré zasadit květiny na místo, kde se k nim nedostanou domácí zvířata, hospodářská zvířata ani děti.

Společné druhy Trillium

Ve formálních zahradách i ve volné přírodě roste více než 40 druhů trilií. I když můžete na zahradě pěstovat jakýkoli druh trillia, existuje několik druhů, které jsou pro zahrady oblíbenější.

Je však Důležité, abyste si před vysazením jakéhokoli druhu trilia udělali průzkum. Některá jsou v některých státech uvedena jako ohrožená, v jiných však nikoli. Většina odrůd a kultivarů je mrazuvzdorná v zónách 4-9 a lze je najít v barvách, jako je žlutá, bílá, červená, růžová, zelená a fialová.

Trillium bílé (T. grandiflorum)

Nejoblíbenější druh trillia, trilium bílé, má bílé květy, které vypadají, jako by se ukládaly ke spánku, spočívající na tmavě zelených, vlnitě vypadajících listech. Bílé květy se v průběhu sezóny mění na růžové.

Trillium žluté (T. luteum)

Trillium žluté má bronzově zelené nebo vzpřímeně zlaté květy, které se objevují na pestře zelených listech.

Má také vůni, která připomíná čerstvé citrusy, takže je na zahradě atraktivní jak vizuálně, tak aromaticky.

Trillium červené nebo fialové (T. erectum)

Tato rostlina může být označována také jako smrdutý benjamínek! Navzdory nepříjemnému jménu má ve skutečnosti docela atraktivní vzhled s jasně fialovými květy.

Špatnou zprávou o tomto druhu rostliny je, že má nepříliš příjemnou vůni - mnozí zahrádkáři ji popisují jako docela připomínající hnijící maso.

Ropušník přisedlý (T. sessile)

Tento druh rostliny má červené nebo fialové květy obklopené listy, které jsou jedinečně skvrnité v odstínech zelené a bordó.

Trillium prérijní (T. recurvatum)

Tento druh trillia snadno poznáte podle tmavě kaštanových květů, které se usazují na hlavním stonku. Dorůstá výšky až 45,72 cm a patří k největším kultivarům, které můžete najít.

Závěrečné myšlenky

Trillie jsou krásné květiny, které lze pěstovat v mnoha různých typech půd a klimatických podmínkách.

Před vysazením semen nebo sazenic je však třeba učinit několik kroků, aby měly co největší šanci na přežití. Tyto tipy pomohou vašemu trilliu vyrůst v plnohodnotnou rostlinu se zářivými květy!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.