Kreozotový keř - skvělá rostlina nenáročná na údržbu

Pokud žijete v přirozeně horkém a suchém podnebí a hledáte pro svou zahradu zajímavou rostlinu nenáročnou na údržbu, může být kreozotový keř ideální volbou. Tyto charakteristické pouštní rostliny amerického jihozápadu se dají snadno pěstovat tam, kde mnoho jiných rostlin růst nemůže.

Přečtěte si, jak tento zajímavý keř pěstovat a jak o něj pečovat.

Co je kreozotový keř?

Larrea tridentata, běžně známá jako kreozotový keř, guamis, hediondilla, governadora nebo greasewood, je americký původní keř z čeledi Zygophyllaceae.

Tyto stálezelené keře dosahují výšky maximálně kolem 3,96 m, ale rostou poměrně pomalu a vytvářejí pěkné keře v rozmezí 0,91 až 1,52 m výšky. Tyto rostliny vyrůstají z více stonků a mají tendenci se klonovat a po odumření mateřské rostliny se rozrůstají směrem ven.

Tento proces je však pomalý a stáří nejstarších známých klonů se odhaduje na více než 11 000 let!

Semena kreozotového keře potřebují specifické okolnosti, aby vyklíčila a dozrála v pevné rostliny, protože mladé rostliny přežívají pouze po dlouhých obdobích neobvykle vlhkého počasí. Proto jsou rostliny v přírodě často všechny stejně staré.

Tyto rostliny se vyskytují na dobře odvodněných půdách na pouštních pláních na americkém jihozápadě ve státech Kalifornie, Nevada, Arizona, Nové Mexiko a Texas, které zasahují na jih do Mexika. V těchto oblastech jsou rostliny spojovány s vůní deště.

Kreozotové keře mají jako adaptaci na své přirozené pouštní prostředí malé, voskovité listy, které se mohou skládat, aby byly méně vystaveny slunci a šetřily vodou. Listy se skládají z lesklých světle až tmavě zelených složených listů se dvěma asi 0,64 cm (6 mm) dlouhými lístky, které jsou opačně uspořádané.

Listy jsou pryskyřičnaté a lepkavé a dodávají rostlině charakteristický kreozotový zápach. Tyto rostliny mají také zajímavé, světle šedé stonky, které mají v důsledku tmavých kroužků v uzlinách kloubovitý vzhled.

Květy kreozotového keře

Květy kreozotového keře se vyskytují jednotlivě v paždí listů. Každý květ měří v průměru asi jeden palec (25 mm) a má 5 okvětních lístků.

Květy jsou žluté a nejhojněji kvetou na jaře, i když příležitostně kvetou i v létě a na podzim. Z květů vyrůstají malé nadýchané bílé plody, které se stářím zbarvují do červena. Každá tobolka po dozrání produkuje 5 semen.

Jak pěstovat kreozotovou rostlinu

Kreozotový keř lze pěstovat ze semen, i když semena obvykle klíčí pomalu. Klíčivost bývá vyšší, když se semena skarifikují nebo otěrují, ale s neporušenými semeny bylo dosaženo až 90% úspěšnosti. Semena lze sbírat ze zralých plodů koncem jara a v létě a v suchém vnitřním prostředí vydrží až 8 let.

Tyto rostliny rostou nejlépe v suché až mírně vlhké a dobře propustné půdě. Substrát může být písčitý, štěrkový nebo kamenitý, ale přednost mají neutrální až zásadité půdy.

Kreozot je po svém zakořenění mimořádně odolný vůči suchu, ale mladé rostliny jsou na sucho překvapivě citlivé. Proto je úspěšnost semenáčků v přírodě tak nízká, protože k uchycení je zapotřebí dlouhých období neobvykle vlhkého počasí.

Dospělé rostliny, které dostávají příliš mnoho vody, mají tendenci růst do výšky a řídnout, proto je lepší tyto rostliny nezalévat příliš pravidelně. Ze stejného důvodu se tyto rostliny příliš nehodí do zahrad v oblastech s vysokými srážkami.

Tyto rostliny by se měly pěstovat na plném slunci a jsou mrazuvzdorné až do 7. zóny USDA. Při výsadbě kreozotových keřů na zahradě je třeba vzít v úvahu, že pod nimi nebo v jejich blízkosti nemusí dobře růst jiné rostliny. To je částečně způsobeno jejich velmi výkonným a konkurenceschopným kořenovým systémem.

Péče a údržba

Kreozot je pomalu až středně pomalu rostoucí keř. Tyto na údržbu nenáročné rostliny jsou dlouhověké, před kloněním přežívají více než sto let.

Lze je stříhat, stříhat jako úhledný kulovitý keř, nebo dokonce vyškolkovat jako malý stromek. Hnojení není nutné a tyto rostliny jsou přirozeně odolné vůči škůdcům a chorobám. Jsou však náchylné ke škůdcům známým jako kreozotové hálky, které způsobují růst hálek na rostlině.

Použití kreozotového keře

Zahradnické využití

Krtičník trojzubý (Larrea tridentata) se nejlépe hodí pro použití v xerotermní krajině a zahradách v suchých oblastech s nízkým množstvím srážek. Tam je lze použít na okrajích a ve skalkách nebo je ponechat k naturalizaci. Tvoří zajímavé solitéry a lze je pěstovat jako neformální živý plot.

Využití pro člověka

Přestože je v moderní medicíně považována za nebezpečnou a toxickou, má tato rostlina dlouhou historii léčivého využití. Používá se k léčbě různých onemocnění včetně hadího uštknutí, tuberkulózy, menstruačních křečí a jako obklad na rány.

Využití pro volně žijící živočichy

Hořkými listy kreozotového keře se živí jen málo zvířat, ale květy jsou oblíbené u opylovačů, jako jsou včely a další hmyz. Tato rostlina je odolná vůči jelenům.

Nejčastější dotazy

What is creosote bush good for?

Kreozot se skvěle hodí pro nenáročné xeriscapes a skalky v horkých suchých oblastech. Tyto rostliny lze pěstovat s minimální nebo žádnou údržbou v oblastech, kde mnoho jiných rostlin nepřežije.

What does the creosote bush smell like?

Listy kreozotu mají po rozdrcení silný zápach. Vůně je popisována jako pižmová a olejovitá. Tato vůně je patrná zejména při deštích, proto mnoho lidí říká, že tato rostlina voní po dešti.

What eats a creosote bush?

Listy této rostliny se neživí mnoho živočichů, snad kromě zajíců. Někteří hlodavci se však živí semeny.

Závěr

Pro zahrádkáře na suchém americkém jihozápadě je kreozot houževnatý, nenáročný na údržbu, ale atraktivní stálezelený keř, kterému se bude dařit i tam, kde mnoho jiných rostlin nepřežije. Tyto zajímavé rostliny sice rostou pomalu, ale rozhodně dodávají krajině charakter a barvu.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.