Co byste měli vědět o rostlinách arónie

Arónie jsou krásné severoamerické keře, které jsou zajímavé ve třech ročních obdobích a poskytují velmi užitečnou úrodu bobulí. Tyto rostliny mají dobrou okrasnou hodnotu a jsou tak akorát úhledné pro formální zahrady. Opravdu vyniknou v původních lesních zahradách, kde je lze nechat přirozeně růst.

Přečtěte si, co všechno potřebujete vědět o těchto původních listnatých keřích.

Co je to keř arónie?

Rostlina arónie je také běžně známá jako aronie černá. Tyto opadavé keře z čeledi Rosaceae pocházejí z východní části Severní Ameriky.

Rostliny rodu Aronia jsou malé až středně velké keře, které jsou obvykle vysoké od 0,91 do 2,44 m, ale pokud se nechají vysadit, rozrostou se do šířky asi 3,05 metru. Tvarově jsou vzpřímené a otevřené, často s poněkud nohatým růstem.

Tyto rostliny se vyskytují v jižní Kanadě a na jihu přes Spojené státy až po Floridu. Rostou na různých stanovištích, zejména ve vlhkém, zalesněném nížinném prostředí.

Listy jsou při rašení jasně zelené, dozrávají do lesklé tmavě zelené s mírně vroubkovanými okraji. Jsou střídavě uspořádané na větvích a dosahují délky až asi 7,62 cm. Rostliny arónie jsou proslulé svým sytým podzimním zbarvením s odstíny oranžové, červené a fialové.

Květy

Aronie kvetou na přírůstcích z předchozí sezóny na jaře, obvykle v měsíci květnu. Květy měří v průměru asi 1,59 cm (15 mm) a vyskytují se v malých shlucích zvaných korymby. Každý trs obvykle obsahuje 5-25 květů.

Tyto trsy měří v průměru 5,08 - 7,62 cm (5-7,5 cm) a každý květ je většinou bílý nebo růžovobílý, s 5 okvětními lístky a kališními lístky. V době květu jsou tyto rostliny nápadné a příjemně voní.

Po odkvětu se koncem léta a na podzim vytvářejí plody známé jako peckovice. Tyto peckovice mají průměr ¼ 0,84 cm (6-8 mm) a vydrží i v chladných zimních měsících.

Druhy a kultivary arónie

Aronie je malý severoamerický rod, který se skládá pouze ze 2 druhů a křížence 2. Druhým druhem je aronie červená (A. arbutifolia). Keř aronie červené je mnohem větší druh, který může dorůstat výšky přes 3,66 m. V případě aronie červené se jedná o keř, který je v přírodě velmi rozšířený. Kromě rozdílu ve velikosti a barvě bobulí je velmi obtížné tyto rostliny od sebe rozeznat a dokonce se vyskytují ve stejných oblastech a na stejných stanovištích. Kříženec obou druhů je známý jako aronie nachová (A. x prunifolia)

Existuje několik oblíbených kultivarů aronie černé, z nichž 2 jsou například:

'Autumn Magic' je velmi oblíbený okrasný kultivar, který je oblíbený pro své působivé podzimní zbarvení listů, které na rostlinách vydrží dlouho do podzimu. Tyto rostliny dosahují výšky pouze 0,91 až 1,22 m (0,9-1,2 m).

'Viking' je forma vyvinutá pro produkci ovoce. Tyto rostliny byly vyšlechtěny v Rusku a je známo, že dosahují výšky přes 1,83 metru (1,8 m) a poskytují vysoký výnos plodů .

Jak pěstovat rostlinu aronie černé

Rostliny arónie lze množit poměrně různými způsoby. Semena lze vysévat na podzim nebo lze tyto přísušné rostliny dělit u kořenů, což je nejlepší provádět v chladnějším období roku. Alternativou jsou řízky z měkkého nebo zeleného dřeva, které dobře zakořeňují v létě .

Tyto rostliny lze pěstovat v nejrůznějších typech půd a mají tu užitečnou vlastnost, že dobře rostou i v bažinatých a podmáčených podmínkách. Nejlépe rostou v kyselých až mírně kyselých půdách, ale jsou poměrně přizpůsobivé.

Protože jsou rostliny rodu Aronia velmi dobře přizpůsobeny vlhkému prostředí, oceníte pravidelnou zálivku. To platí zejména v období sucha, v suchém podnebí a pro mladé a dosud nezaložené rostliny. Pro nejlepší růst, tvorbu plodů a květů se doporučuje zalévat ráno.

Rostliny arónie rostou nejlépe na plném slunci až v polostínu, přičemž nejlepších podzimních barev dosáhnou na plném slunci. Jsou vhodné pro zahrady v zónách mrazuvzdornosti USDA 3-8.

Péče a údržba

Keře aronie se šíří pomocí odnoží, takže pokud chcete rostlinu udržet v přírodě, doporučujeme je včas odstranit. Pro větší čistotu odřezávejte odnože pod úrovní země. Tvrdý řez se nedoporučuje, ale každoroční odstranění třetiny všech vzrostlých stonků na jaře udrží rostliny úhledné a kompaktní .

Rostliny arónie jsou obecně velmi nenáročné na údržbu a bývají velmi odolné vůči škůdcům a chorobám.

Použití

Zahradnické využití

Keř aronie černé je skvělou rostlinou do přírodních lesních zahrad, zejména do vlhkých bažinatých oblastí, kde se jiným keřům nedaří. Hodí se také pro okrajové a základové výsadby a dobře poroste, pokud je vysazen pod většími stromy.

Využití pro člověka

Aronie jsou velmi oblíbené pro své kyselé plody, které mají velmi vysoký obsah antioxidantů a jsou obzvláště bohatým zdrojem polyfenolů . V syrovém stavu nejsou plody příliš příjemné, odtud pochází název aronie. Mnohem lepší jsou zpracované jako džem, želé, šťáva apod. Aronie se komerčně pěstují v mnoha částech světa, především v Evropě.

Využití pro volně žijící živočichy

Rostliny arónie jsou důležitou podzimní a zimní potravou pro volně žijící živočichy, kteří roznášejí semena . Srnčí zvěř i zajíci si na této rostlině pochutnávají, ale rostliny jsou k tomu přizpůsobeny. Na květech si pochutnávají opylovači, jako jsou kolibříci a motýli, a bobulemi se živí drobní živočichové a ptáci živící se ovocem.

Často kladené dotazy

What is Aronia good for?

Arónie je okrasný keř, který se skvěle hodí do přírodních zahrad a je potenciální volbou pro dešťové zahrady. Předpokládá se, že plody mají řadu zdraví prospěšných účinků, protože obsahují bohatou škálu vitaminů a minerálních látek.

What does Aronia berry taste like?

Plody arónie mají jedinečnou chuť. Při konzumaci v syrovém stavu nejsou plody arónie většině lidí příliš příjemné, jsou velmi kyselé a suché.

How big do Aronia bushes get?

Černé aronie jsou poměrně malé keříky, které dorůstají zpravidla výšky 0,91-1,83 m (0,9-1,8 m). Červená aronie a fialová aronie jsou mnohem větší, dosahují přibližně dvojnásobné velikosti.

Why is it called chokeberry?

Rostlina dostala své jméno podle velmi trpké chuti plodů. Po zpracování jsou však velmi oblíbené.

Závěr

Pro zahrádkáře, kteří rádi pěstují potravinářské rostliny a původní rostliny, které přitahují a podporují volně žijící živočichy, je rostlina arónie skvělou volbou. Tyto rostliny jsou odolné a jsou jednou z mála dobrých možností pro podmáčené oblasti zahrady. Vyzkoušejte letos na své zahradě některý z těchto atraktivních keřů, nebudete litovat!


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.