Pěstování rostlin Toyon

Toyon je krásný původní stálezelený keř nebo malý strom ze západního pobřeží Spojených států. Tyto rostliny jsou ideální pro zahrady na západním pobřeží a zaujmou nápadnými projevy bílých květů a jasně červených plodů, které vydrží hluboko do zimních měsíců.

Co je rostlina Toyon?

Toyon patří do čeledi Rosaceae a je jediným zástupcem rodu Heteromeles. Tato rostlina, která je blízce příbuzná s fotiniemi, je také běžně známá jako vánoční bobule, kalifornská cesmína nebo cesmína.

Toyon je stálezelený keř nebo strom s mnoha šedohnědými stonky. Obvykle se tyto rostliny vyskytují jako keře o výšce do asi 2,44 m, i když jsou známy i exempláře o výšce přes 0,91 m a průměru 4,57 m. V současné době je tento druh rostliny známý i v zahraničí.

Tyto rostliny pocházejí ze západního pobřeží Severní Ameriky, jsou rozšířeny v Kalifornii a Baja California. V těchto oblastech rostou rostliny rodu Toyon v lesních, lesních a kaprálových společenstvech.

Listy Toyon jsou uspořádány v růžici a mají ostré, vroubkované okraje. Tyto listy mají lesklou a tmavě zelenou barvu, kožovitou strukturu a jsou asi 5,08 cm dlouhé a 1,91 cm široké.

Květy tojonu

Květy tojetonu jsou bílé nebo krémově bílé a měří v průměru asi 0,64 cm (6 mm). Každý květ má 5 zaoblených okvětních lístků a mají jemnou, ale příjemnou vůni. Květy se vyskytují v bohatých plochých hroznech od jara do léta.

Po odkvětu tyto květy dozrávají v oranžové až červené plody o průměru ¼ až 0,84 cm (6 až 8 mm), které dozrávají od října do ledna.

Jak pěstovat toyon

Rostliny toyonu lze pěstovat ze semen, která klíčí 10 až 40 dní. Pokud chcete sklízet vlastní semena, namočte je po vyjmutí ze zralých plodů asi na týden do vody. Podzim je ideálním obdobím pro výsadbu těchto semen.

Keř Toyon lze úspěšně pěstovat i z řízků. Za tímto účelem odeberte 10,16 až 12,70cm (10 až 12,5 cm) polodřevité špičaté řízky a odstraňte z nich spodní listy. Řízky namočte do prášku s kořenovým hormonem a zasaďte je do písčitého substrátu. Tyto řízky zakoření za 2 až 3 měsíce.

Těmto rostlinám se nejlépe daří, pokud jsou zasazeny do dobře propustné půdy, jsou však přizpůsobivé a lze je pěstovat v různých typech půd a s různým pH.

Vánoční bobule jsou přirozeně přizpůsobeny k pěstování v oblasti se zimními srážkami a obvykle jsou poměrně odolné vůči suchu. Lehká zálivka v létě, přibližně jednou za dva týdny, však zlepší zdravotní stav rostliny, zejména při zakládání.

Přestože jsou tyto rostliny přizpůsobeny růstu na mírném slunci, plné slunce v zónách 9 a 10 podpoří lepší kvetení.

Toyon je ve správných podmínkách rychle rostoucí rostlina, která již po 3 letech může dosáhnout výšky 3,05 m. Na rozdíl od Toyonu je jeho růst velmi rychlý.

Péče a údržba

Rostliny tojonu jsou nenáročné na pěstování a velmi dobře snášejí řez. Nejlépe je tyto rostliny stříhat od konce zimy do začátku jara, přičemž zastřihávání konců větví podpoří hustší tvar růstu.

Tyto rostliny lze opatrným zastřižením spodních větví vycvičit i jako stromky, ale většinou budou vícekmenné.

Keř toyon je bohužel náchylný k onemocnění známému jako požár, které často postihuje příslušníky čeledi Rosaceae. Existuje kultivar známý pod názvem 'Davis Gold', který má zvýšenou odolnost vůči chorobám. Tento kultivar má žluté až oranžové plody.

Ohnivka je bakteriální infekce způsobená bakterií známou jako Erwinia amylovora. Příznaky této choroby jsou odumřelé a odumírající větve, které se zbarvují rezavě a odumírají od špičky směrem dovnitř.

Tuto chorobu lze zvládnout pomocí antibiotických fungicidů a napadené větve je třeba odříznout alespoň 20,32 cm pod poškozeným místem. Dbejte na dezinfekci nůžek po každém střihu, abyste zabránili šíření bakterií.

Použití

Použití v zahradnictví

Toyon je všestranná rostlina, která se skvěle hodí jako živý plot, zástěna nebo doprovodná výsadba a zároveň je dostatečně atraktivní a efektní, aby se dala pěstovat jako solitéra. Pravidelným řezem lze tyto rostliny udržovat v přijatelné velikosti.

Pěstování toyonu v nádobě se nedoporučuje vzhledem k velikosti, které tyto rostliny mohou dosáhnout. Při pěstování na vhodném stanovišti s dostatkem prostoru lze toyon nechat vyrůst v pohledný malý stromek.

Využití pro člověka

Plody této rostliny tradičně jedli indiáni, ale musely se sklízet, až když byly dokonale zralé. Tyto plody se obvykle lehce tepelně upravovaly, ale někdy se jedly i syrové. Listy a kůra se používaly také k léčbě bolestí.

Využití pro volně žijící živočichy

Tojon je významnou rostlinou pro volně žijící živočichy. Ptáci, kojoti a medvědi se živí bobulemi a rozptylují semena, zatímco srnčí zvěř se živí listy této rostliny. Toyon je dobrým zdrojem medu a navštěvuje ho mnoho opylovačů včetně motýlů.

Často kladené dotazy

Are toyon berries edible?

Plody tojetonu jsou považovány za bezpečné ke konzumaci pouze v tepelně upraveném stavu. Obsahují totiž toxické sloučeniny, které se teplem neutralizují. Říká se, že plody tojonu nejsou nijak zvlášť chutné a že je pravděpodobně lepší (a bezpečnější) nechat je ptákům a volně žijícím živočichům.

What animal eats toyon?

Je známo, že se toyonem živí nejrůznější druhy původních volně žijících živočichů. Na plodech této rostliny si pochutnávají kojoti a medvědi, ale i řada ptáků, včetně amerických rorýsů, cedrových voskovek a různých pěnkav. Listy tohoto keře se živí také jeleni.

Is toyon evergreen?

Toyon je stálezelený keř nebo strom.

Is toyon deer-resistant?

Toyon bohužel není rostlina odolná vůči jelenům a jeleni si docela rádi prohlédnou jeho listy. Za "odolné vůči jelenům" lze považovat pouze rostliny, které jsou vyšlechtěny tak, aby rostly jako stromy, jakmile vyrostou příliš vysoko, aby na ně jeleni dosáhli.

Závěr

Toyon je skvělou volbou pro zahrady s původními druhy divoké zvěře, ale je dostatečně univerzální pro výsadbu v mnoha různých prostředích. Tyto krásné stálezelené rostliny poskytují zajímavost pro více ročních období a jsou obecně odolné a nenáročné na pěstování.

Pokud hledáte keř nebo malý stromek do své kalifornské zahrady, je to rozhodně rostlina, kterou byste měli zvážit.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.