Pěstování rostlin Ligustrum

Ligustrum, nebo také privety, jak se jim často říká, jsou oblíbené zahradní rostliny, které mají jednu velkou nevýhodu. Tyto rostliny se ukázaly jako vysoce invazivní tam, kde se pěstují mimo svůj původní areál.

Naštěstí nejsou všechny druhy stejně invazivní a pro vyřešení tohoto problému byl vyšlechtěn alespoň jeden bezsemenný kultivar.

Přečtěte si, jak tyto rychle rostoucí keře a malé stromky pěstovat a jak o ně pečovat.

Co je to rostlina Ligustrum?

Ligustrum je rod asi 50 druhů kvetoucích rostlin z čeledi Oleaceae. Tyto rostliny, které jsou lidově známé jako pryšce, mohou být stálezelené nebo opadavé a rostou jako keře a malé stromy.

Velikost těchto rostlin se liší v závislosti na jejich druhu, ale většina oblíbených zahradnických druhů jsou velké keře. Privety pocházejí ze severní Afriky, Evropy, Asie a severní Austrálie, kde se vyskytují na různých stanovištích.

Květy ligustrů

Většina privetů vytváří bohaté trsy bílých až krémově bílých květů a většina kvetení probíhá koncem jara. Tyto květy ustupují masám černých bobulí, které jsou často nápadným znakem těchto rostlin. Tyto bobule jsou poměrně oblíbené u ptáků, kteří semena hojně roznášejí.

Květy Ligustrum jsou voňavé a vůně se může lišit v závislosti na rostlině a jejím druhu. Většina z nich má silnou sladkou vůni, která se některým lidem líbí a některým může být nepříjemná.

ligustr bílý

Druhy Ligustrum

Existuje několik druhů Ligustrum, které jsou oblíbené v zahradnictví. Níže jsou představeny některé z nejznámějších druhů:

Pryšec vikariátní (Ligustrum x vicaryi 'Golden Ticket')

'Golden Ticket' je bezsemenný druh Ligustrum, který je jedinou skutečně neinvazní variantou privetu. Tyto rostliny sice kvetou, ale nevytvářejí životaschopná semena.

'Golden ticket' je kompaktní forma, kterou lze pěstovat jako keř o výšce kolem 1,83 m. V případě, že se jedná o keř, je možné jej pěstovat i jako keř. Má zlatožluté listy a vytváří drobné bílé květy.

Tyto přizpůsobivé rostliny by se měly pěstovat na plném až částečném slunci a dobře se jim daří v různých typech půd. 'Golden Ticket' je snadno pěstovatelná, pestře zbarvená rostlina pro živé ploty pro zóny 5 až 8.

Pryšec obecný (Ligustrum vulgare)

Pryšec obecný je opadavý keř, který pochází z Evropy, západní Asie a severní Afriky. Dosahuje výšky a rozpětí 4,57 m a uprostřed léta vytváří množství bílých květů. Jejich květy mají silnou vůni a vyskytují se v latách dlouhých 5,08 až 7,62 cm.

Tyto rostliny rostou nejlépe na plném slunci až v polostínu ve středně vlhké, dobře propustné půdě. Privet evropský není příliš okrasný druh, ale je užitečný jako živý plot v chladnějším podnebí od 4. do 7. zóny. Bohužel se tato rostlina stala v některých oblastech invazivní.

Pryšec lesklý (Ligustrum lucidum)

Tento velký východoasijský stálezelený druh obvykle dosahuje výšky a šířky až 6,10 m. V případě, že se jedná o rostliny s vysokým vzrůstem, je možné, že se jedná o rostliny s vysokým vzrůstem. Stejně jako strom však může privat lesklý dorůstat mnohem větších rozměrů a dosahovat výšky až 12,19 metru (12 m). Charakteristické velké lesklé listy dorůstají délky 15,24 cm (15 cm).

Tato rostlina kvete koncem léta až začátkem podzimu a vytváří množství krémově bílých květů. Je to krásná rostlina, která se bohužel v mnoha oblastech Spojených států stala invazní a neměla by se tam pěstovat. Jinde je lesklokorka lesklá pěkným živým plotem nebo malým stromkem pro teplé podnebí. Nejlépe roste na plném slunci až v polostínu.

Pryšec japonský (Ligustrum japonicum)

L. japonicum je japonský a korejský stálezelený druh, který dosahuje výšky asi 3,66 m a v létě vytváří krémově bílé květy. Jedná se o rychle rostoucí druh privetu, který má široké využití, od živých plotů až po topiary a velké nádoby.

Tento druh preferuje dobře propustné, suché až mírně vlhké půdy a nejlépe roste na plném slunci až v polostínu v 8. až 10. zóně mrazuvzdornosti USDA. Japonský privet je mrazuvzdorná rostlina, která může vyrůst o 0,61 m za rok a je méně invazivní než ostatní díky tomu, že bobule jsou méně atraktivní pro ptáky.

Pryšec čínský (Ligustrum sinense)

Pryšec čínský dorůstá do výšky asi 3,96 metru (4 m). Tyto rychle rostoucí keře jsou k dostání v pestré formě a tvoří pěkný živý plot, i když květy mohou mít nepříjemnou vůni.

Jsou také dostatečně atraktivní a okrasné, aby se z nich staly skvělé solitéry. Bohužel se tento druh stal na jihovýchodě Spojených států invazním a neměl by se tam pěstovat.

Pryšec kalifornský (Ligustrum ovalifolium)

Navzdory svému běžnému názvu nejsou tyto rostliny v USA původní a ve skutečnosti rostou divoce ve východní Asii. Jsou známé také pod názvy privet korejský, privet zahradní nebo privet oválnolistý. Jedná se o velmi rychle rostoucí polostálezelenou rostlinu, která tvoří dobrý živý plot, ale vyžaduje náročnou údržbu.

Tyto rostliny dosahují výšky asi 4,57 m. V případě, že je jejich výška vyšší než 4,5 m, je možné je pěstovat v různých druzích. Tyto rostliny se bohužel snadno samy vysévají a jejich kontrola může být obtížná. Pryšec kalifornský dobře roste v pobřežních oblastech a je schopen přežít působení slané mlhy.

Jak pěstovat rostlinu Ligustrum

Ligustry jsou rychle a snadno pěstovatelné rostliny. Semena získaná ze zralých bobulí dobře klíčí, když je zasadíte na podzim. Starší semena, která zaschla, je třeba na 2 měsíce stratifikovat za studena, aby se zlepšila jejich klíčivost.

Tyto rostliny se snadno pěstují z řízků a obvykle zakořeňují za 3 až 6 týdnů. Při tomto způsobu množení trvá novým rostlinám asi 3 roky, než dosáhnou slušné velikosti. Chcete-li rozmnožit nové rostliny řízky, nařízněte v uzlech 5,08 až 10,16 cm dlouhé měkké dřevo nebo polozralé řízky, ponechte dva páry listů a zakořeňte přímo v květináčích.

Práškový kořenový hormon zvýší úspěšnost a urychlí proces, ale není nezbytně nutný. Jelikož se jedná o tak vitální a rychle rostoucí rostliny, mohou úspěšně zakořenit řízky dlouhé až 0,61 m.

Tyto rostliny rostou v široké škále půdních typů od velmi suchých až po velmi vlhké, v závislosti na druhu. Nejlepšího růstu dosáhnou ve vlhké půdě a nezapomeňte rostliny první zhruba 2 roky, než se uchytí, zalévat.

Mrazuvzdornost se přirozeně liší v závislosti na druhu, který pěstujete, ale většina z nich roste nejlépe v polostínu až na plném slunci.

Péče a údržba

V oblastech, kde jsou invazní, je pravděpodobně nejlepším způsobem, jak tuto rostlinu spravovat, dobře ji zastřihovat, aby se co nejvíce omezila tvorba květů a plodů.

Jedná se o rychle rostoucí rostliny, které mohou vyžadovat časté stříhání, aby byly udržovány v čistotě. Při pěstování pestrých forem dávejte pozor na divoké větve bez pestrých listů a odstraňte je.

Tyto rostliny mohou být náchylné k houbovým chorobám, jako je skvrnitost listů, rakovina, hniloba kořenů, a ke škůdcům, jako je bejlomorka.

Ligustrum Použití

Zahradnické využití

Ligustrumy mají v krajině řadu využití a jsou skvělými živými ploty, okrasnými keři a malými stromky v oblastech, kde nepůsobí invazivně. Jedná se o rychle rostoucí rostliny, které dobře snášejí stříhání, takže jsou vhodnou volbou pro formální živé ploty a topiary. Živý plot z ligustrů roste velmi rychle.

Využití pro člověka

Některé druhy Ligustrum jsou uváděny jako léčivé rostliny, i když je třeba dbát velké opatrnosti, protože jiné mají toxické vlastnosti.

Využití pro volně žijící živočichy

Ptáci se živí bobulemi těchto rostlin a larvální stadia motýlů a můr se živí listy.

Nejčastější dotazy

How fast does privet grow?

Prvosenky jsou velmi rychle rostoucí rostliny, které mohou za rok dorůst více než 0,91 m, samozřejmě v závislosti na druhu a podmínkách růstu.

Is Privet an invasive species?

Bohužel mnoho druhů Ligustrum uniklo ze zahrad a stalo se invazními druhy ve Spojených státech a dalších zemích světa.

Is there a privet tree?

Mnoho druhů pýchavek lze pěstovat jako malé stromky a některé, jako například pýchavka lesklá, Ligustrum lucidum, přirozeně rostou jako malé stromky vysoké asi 12,19 m (12 m).

Is Ligustrum the same as privet?

Ano, privet je společný název pro rostliny rodu Ligustrum.

Závěr

Zahrádkářům, kteří hledají vitální a rychle rostoucí živý plot nebo malý solitérní strom, mají Ligustrumy co nabídnout. Bohužel jejich vysoké nároky na údržbu a potenciál k invazivitě znamenají, že často existují lepší alternativy k této rostlině.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.