Jak pečovat o ohnivec

Ohnivec je nejen opravdu užitečnou rostlinou v krajině, ale také spolehlivým zdrojem barev, které rozzáří zahrady na začátku zimy. Jedinou nevýhodou rostliny jsou ostré trny, ale i ty může zahradník využít ve svůj prospěch. Přečtěte si, jak se o ohnivec starat a zda je to ten správný keř pro vás a vaši zahradu.

Co je to ohnivá trnka

Ohnivec, ohnivec šarlatový nebo také Pyracantha, jak se mu často říká, je středně velký až velký stálezelený až opadavý keř z čeledi Rosaceae. Druhové jméno rostliny je vlastně odvozeno ze dvou slov, která doslova znamenají ohnivý trn.

Tato rostlina je v mírném podnebí spolehlivě stálezelená, ale v oblastech s chladnějšími zimami je polostálezelená až opadavá. Vzhledově jsou tyto rostliny velmi podobné skalníku (Cotoneaster), ale snadno je poznáte podle ostrých trnů.

Ohnivec má pevný, polodřevnatý obloukovitý tvar a dorůstá až 18 stop (5,5 m) výšky a stejně tak šířky. Pochází ze západní Asie a také z jižních částí Evropy. Tam se vyskytuje v lesích, na skalnatých místech, na březích řek a na okrajích pastvin .

Keře ohnivce mají tmavě zelené, lesklé listy dlouhé až 3,81 cm (38 mm). Jsou jednoduché a střídavě uspořádané, s pilovitými okraji. Stonky této rostliny mají v mládí sytě lesklou hnědou barvu a rostliny jsou vyzbrojeny jehlicovitými ostny dlouhými téměř jeden palec (25 mm).

Květy ohnivce

Ohnivce jsou nápadné, když kvetou na jaře až začátkem léta a vytvářejí množství drobných bílých květů v korunách, které měří 5,08 až 7,62 cm (5-7,5 cm). Každý květ má průměr asi 8 mm (0,84 cm).

Pokud má tato pestrá květinová přehlídka nějakou nevýhodu, je to docela nepříjemná vůně, kterou jsou tyto květy známé. Snad naštěstí je doba kvetení u tohoto druhu docela krátká.

Keř Pyracantha je nejvíce oslavován pro neuvěřitelné množství plodů (pome), které každoročně vytváří. Tato přehlídka může trvat až do zimy a dodávat cenné barvy v chladných měsících. Tyto malé kulaté peckovice mají různou barvu od žluté po jasně červenou a měří v průměru asi 6 mm (0,64 cm).

V každé pecce je mnoho malých tmavých semen. Uvádí se, že plody jsou jedlé, ale semena jsou mírně jedovatá. Vzhledem k velikosti plodů a množství úsilí, které je třeba vynaložit na odstranění semen, se to pravděpodobně nevyplatí, pokud z nich nechcete připravit omáčku nebo želé.

Jak pěstovat ohnivý trn

Ohnivák je rychle rostoucí rostlina, která může během jediné vegetační sezóny dorůst více než 0,61 m. Lze je pěstovat ze semen, sbírat v zimě nebo z řízků. V létě až na začátku podzimu odebírejte polozralé nebo zeleno-dřevité řízky. Řízky o délce asi 7,62 cm (7,5 cm) obvykle dobře zakořeňují a výsledky se dostavují již za 4 až 6 týdnů .

Keře pyracanthy rostou nejlépe v suchých až středně vlhkých zahradních půdách s mírně kyselým až neutrálním pH. Nejlépe se jim bude dařit v dobře propustném, živném substrátu, ale snesou i jílovité půdy.

Tyto rostliny mají střední nároky na vodu. Doplňková zálivka je většinou nutná pouze v horkých a suchých obdobích nebo klimatických podmínkách. Mladé nebo nově vysazené exempláře také potřebují pravidelnou zálivku, dokud se neuchytí a dobře nerostou. Nepřemokřujte je však, protože to může způsobit hnilobu kořenů.

Nanesení vrstvy organického mulče na půdu kolem kořenové zóny pomůže udržet půdu vlhkou a potlačí konkurenci nežádoucích plevelů. Jen nezapomeňte ponechat oblast kolem koruny rostliny bez mulče, protože udržování této oblasti ve vlhku může mít za následek hnilobu koruny.

Pokud chcete, aby tento keř vynikl v nejlepších barvách a na plném slunci, umístěte jej na plné slunce. Pokud však máte k dispozici pouze toto místo, poroste i v polostínu. Zóny mrazuvzdornosti USDA 6-9 poskytují ideální klima pro pěstování ohnivců a jsou poměrně odolné vůči soli.

Péče a údržba ohnivce

Keře ohnivce jsou velmi tolerantní ke stříhání a řezu a lze z nich vytvořit velmi úhledný formální živý plot. Tyto rostliny lze stříhat kdykoli během roku, ale pokud se chcete vyhnout stříhání bobulí, stříhejte tyto rostliny brzy na jaře před jejich rozkvětem.

Jednou z nevýhod této rostliny jsou její ostré trny. Díky tomu může být práce s ohnivými trny dosti obtížná, a pokud na ni nejste připraveni, i dosti bolestivá. U některých lidí mohou trny dokonce vyvolat nepříjemnou reakci, proto při prořezávání nebo práci s touto rostlinou noste silné oblečení a rukavice a nespěchejte.

V dobré až průměrné zahradní půdě není hnojení obvykle nutné. Aplikace vyváženého hnojiva, jako je 8-8-8, zapraveného do půdy kolem kořenové zóny však jistě může zlepšit růst a vitalitu rostliny. Vyhněte se však hnojení po jaru, protože nový růst může zakrýt barevné plody.

Ohnivce, stejně jako mnoho dalších rostlin z čeledi růžovitých, mohou být poměrně náchylné k řadě běžných škůdců a chorob. Patří mezi ně krajkovec hlohový, mšice, šupinovka, kořenová hniloba, ohňovec a plíseň listů.

Škůdce, které se nepodaří odstranit silným zaléváním, lze ošetřit neemovým olejem. Některé formy, jako například 'Golden Charmer', mohou být odolnější vůči chorobám než jiné.

Použití ohnivce

Zahradnické využití

Keř ohniváku může být velmi užitečnou rostlinou, pokud využijete jeho obranyschopnost ve svůj prospěch. Díky trnům je tato rostlina téměř neproniknutelná, což se skvěle hodí pro vytvoření bezpečnostního živého plotu, který zabrání vstupu lidí nebo zvířat na dvůr.

Díky své toleranci k zastřihávání a stříhání lze tento druh udržovat jako formální živý plot nebo jej dokonce použít jako topiaristiku. Lze jej vycvičit nebo špalírovat u zdi a je více než dostatečně nápadný, aby se stal dobrou solitérou nebo akcentní rostlinou.

Při výběru stanoviště však pamatujte na trny, protože je třeba se vyhnout cestám, dveřím a místům s velkým provozem. Hustý a trnitý charakter této rostliny působí v její prospěch, pokud je vysazena jako bezpečnostní živý plot. Případně můžete tuto rostlinu jednoduše nechat přirozeně růst jako velký, vysoký a barevný půdní pokryv na holých svazích.

Využití pro člověka

Plody ohnivce jsou jedlé, ale není to nic, z čeho by člověk šílel. Dužina je popisována jako podobná jablku, ale spíše práškovité konzistence. Semena jsou mírně jedovatá, v důsledku čehož se v těle uvolňuje kyanovodík.

Využití pro volně žijící živočichy

Plody jsou důležitým podzimním a časně zimním zdrojem potravy pro ptáky živící se ovocem. Trnité větve také vytvářejí výborné chráněné hnízdiště pro ptáky. Květy této rostliny navštěvují včely a další opylovači. Ohnivák je naštěstí obecně odolný vůči jelenům.

Nejčastější dotazy

Are Firethorn berries poisonous?

Dužina bobulí ohnivce je jedlá, ale semena jsou mírně jedovatá a neměla by se jíst.

What is firethorn used for?

Ohnivec má v zahradě široké využití, od živých plotů, stínění a akcentových výsadeb až po topoláře a špalíry.

How tall does firethorn grow?

V závislosti na odrůdě mohou ohnivé trny dorůstat výšky až kolem 5,49 metru.

Is pyracantha fast-growing?

Keře pyracanthy jsou rychle rostoucí a při pěstování v ideálních podmínkách mohou za jednu sezónu nasadit asi 0,61 m nového přírůstku.

Does pyracantha need full sun?

Pyrakantám se nejlépe daří na plném slunci, ale lze je pěstovat i v polostínu. Počítejte však s tím, že rostliny pěstované v polostínu budou mít méně květů a menší úrodu plodů.

Závěr

Pokud hledáte velký, nápadný stálezelený keř pro zóny 6-9, může být ohnivec skvělou volbou. Dlouhotrvající barvy, které tyto rostliny poskytují často až do zimních měsíců, mohou krajinu skutečně rozzářit. Nejdůležitější věcí, kterou je však třeba před výsadbou tohoto druhu zvážit, jsou jeho ostré trny.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.