Co je to mock pomeranč?

Keř mock orange je fantastickým doplňkem zahrad v zónách 4 až 7. I když po většinu roku zrovna nekradou podívanou, v době květu jsou velmi nápadné a voňavé. Přečtěte si další informace o těchto oblíbených opadavých keřích.

Co je to mockový pomeranč?

Posměváček oranžový (Philadelphus coronarius) je krásný opadavý keř z čeledi Hydrangaceae. Tyto rostliny mají několik různých názvů a jsou známé také jako sladký posměváček, zlatý posměváček, voňavý posměváček nebo anglický dřín.

Rostliny Philadelphus coronarius jsou keře rákosovitého typu, které se šíří přísuškem a mohou dosáhnout výšky a šířky kolem 3,66 m (3,6 m). Mají zaoblený růstový tvar s půvabně klenutými větvemi. Tyto rostliny pocházejí z východní Evropy a západní Asie a již dlouho patří k oblíbeným zahradním objektům.

Listy se skládají z opačně uspořádaných jednoduchých listů, které mohou, ale nemusí mít vroubkované okraje. Listy měří na délku 5,08 až 10,16 cm. Tyto stromy mají světle hnědou kůru, která se často odlupuje.

Květy mock orange

Voňavé bílé květy posměšného pomeranče jsou bezpochyby jeho nejslavnějším znakem. Tyto sladce vonící květy vydrží kvést celé týdny. Každý květ měří v průměru asi jeden palec (2,5 cm) a má 4 okvětní lístky.

Bohužel ne všechny Philadelphus coronarius jsou stejné a může být těžké předpovědět, které rostliny budou mít nejlepší vůni. Nejlepším řešením tohoto problému je vybrat si rostlinu ve školce v době květu na konci jara nebo na začátku léta.

Plody P. coronarius nemají žádnou okrasnou hodnotu, jsou to suché hnědé tobolky o velikosti asi ½ palce (13 mm).

bílý pomerančovník

Kultivary a podobné druhy

  • 'Aureas'

'Aureas' má všechny vlastnosti běžných Philadelphusů, ale je to pestřeji zbarvený výběr, který má zlatožluté jarní listy, které dozrávají do zelena. Tento kultivar je obzvláště odvážný, když je pokrytý květy.

  • 'Variegatus'

Tato pestrá forma poskytuje díky fantastickému pestrému olistění zajímavost pro více ročních období. Listy této selekce mají hustý, krémově bílý okraj.

  • Virginal mock orange - Philadelphus x virginalis

Tento oblíbený hybrid Philadelphus dorůstá výšky a šířky maximálně 3,05 m a často kvete o něco dříve než P. coronarius, přibližně od poloviny jara. Jedná se o hybrid s dvojitými nebo polodvojitými květy, kterému se nejlépe daří v zónách 5 až 8.

  • Pomerančovník Lewisův/ Wild mock orange - Philadelphus lewisii

Keř Lewisův mock orange je skvělou alternativou pro americké zahrádkáře, kteří dávají přednost pěstování původních rostlin. Tento druh roste planě od západní Kanady na jih až po Kalifornii. Jedná se o menší rostlinu než běžné Philadelphus, dosahuje výšky a šířky asi 1,52 až 3,05 metru.

Tento druh roste dobře v různých půdách na částečném až plném slunci. Rostliny jsou obecně mrazuvzdorné do zóny 4, i když existuje kultivar známý jako "Blizzard", který je spolehlivě mrazuvzdorný do zóny 3 .

  • Malolistý pomerančovník - Philadelphus microphyllus

Posměváček malolistý je dalším původním druhem, který roste na jihozápadě Spojených států. Tento drobný druh dorůstá výšky a šířky kolem 1,52 m. V případě, že se jedná o malou rostlinu, může být její výška i šířka nižší.

Je méně okrasný než běžný Philadelphus, ale přesto je vhodný do nenáročných domácích zahrad. Tyto rostliny jsou poměrně odolné vůči suchu a daří se jim v zónách 5 až 9.

Jak pěstovat pomerančovník posměšný

Keře mock orange lze pěstovat ze semen vysazených koncem zimy nebo na jaře. Čerstvá semena budete muset 6 až 8 týdnů stratifikovat za studena, abyste přerušili jejich dormanci a podpořili klíčení.

Nové rostliny lze také množit z měkkých nebo polozralých řízků dlouhých asi 7,62 cm. Tyto řízky dobře zakoření do 2 měsíců, pokud jsou odebrány koncem jara až v polovině léta . Použití vhodného práškového kořenového hormonu zlepší úspěšnost a dobu zakořenění.

Jelikož se jedná o rostlinu, která se šíří odnožováním, nejjednodušší způsob, jak získat nové rostliny, je odebrat odnože s kořeny a přesadit je.

Tyto rostliny mají rády hlinité půdy, takže pokud máte písčitou půdu, při výsadbě do ní zapravte trochu organického materiálu, například kompostu. Jsou však tolerantní k poměrně široké škále půdních typů a pH a lze je pěstovat i v těžších jílovitých půdách.

Po založení se nejedná o nijak zvlášť žíznivý keř a zalévat jej budete potřebovat pouze v období sucha, pokud nežijete v horké a suché oblasti. Mladé rostliny jsou však citlivější a je třeba je pravidelně zalévat a nenechat vyschnout. Přitom tyto rostliny nemají rády "mokré nohy", takže místo výsadby by mělo dobře odtékat. Nejlépe rostou na plném slunci až v polostínu v zónách mrazuvzdornosti USDA 4 až 7. Péče a údržba

Keře mock orange jsou velmi nenáročné, nenáročné keře na údržbu. Tyto rostliny nepotřebují časté stříhání, a pokud chcete, můžete je jednou ročně upravit. Vzhledem k tomu, že kvetou na starém dřevě, doporučuje se prořezávat koncem léta po odkvětu.

Zaštípnutím dlouhých, nohatých výhonů podpoříte boční větvení a vytvoříte hustší keř. Pokud si přejete udržet rostlinu v klidu, je třeba odstraňovat také přísušky, jakmile se objeví. Rostliny pěstované v písčitých půdách ocení každoroční aplikaci vyváženého hnojiva na konci zimy.

Tyto keře jsou obecně odolné vůči škůdcům a chorobám, ale mohou být postiženy skvrnitostí listů, rakovinou a padlím.

Použití

Zahradnické využití

Je to skvělý keř na obruby a do základů, i když mimo období květu je jeho zajímavost omezená. Obzvlášť skvělý je jako doplněk do parfémové zahrady.

Využití pro volně žijící živočichy

Pomerančovník posměšný je odolný vůči jelenům. Na těchto rostlinách si často pochutnávají motýli, kteří navštěvují květy bohaté na nektar, a ptáci, kteří se živí semeny.

Nejčastější dotazy

Is mock orange fast-growing?

Posměšné pomeranče jsou poměrně rychle rostoucí keře, které mohou každý rok vyrůst o 0,91 až 1,52 metru. Rychlost růstu se samozřejmě liší v závislosti na klimatických a pěstebních podmínkách.

Does mock orange like the full sun?

Posměváčkům se daří na plném slunci, ale porostou i v polostínu. Rostliny s přístupem k většímu množství slunečního světla obecně lépe kvetou a mají kompaktnější růstový tvar.

Is mock orange invasive?

V některých částech východních Spojených států unikly posměšné pomeranče ze zahrad, ale nezdá se, že by představovaly větší problém. Pokud jsou ve vaší oblasti problémovou rostlinou, zvažte místo nich pěstování původních druhů.

How big does a mock orange get?

Posměšné pomeranče dorůstají v dobrých podmínkách do výšky a šířky asi 3,66 m (3,6 m). To je však zhruba největší velikost, které dosahují, a každoročním řezem je jistě můžete udržet na přijatelnější velikosti.

Závěr

Keř Mock orange je jednou z těch rostlin, které se po většinu roku věnují své činnosti nenápadně, než vám připomenou, jak jsou nádherné, když přijde období květu. Pokud máte rádi voňavé keře, které nepotřebují velkou údržbu, je to skvělá rostlina pro váš příští zahradnický projekt.

Další keře k pěstování najdete zde.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.