Pěstování zimních lýkovců

Zimní dafnie je nápadný a sladce vonící zimně kvetoucí keř. Jakkoli jsou tyto rostliny atraktivní, je to skutečně jejich vůně, kvůli které stojí za to věnovat jejich pěstování trochu více úsilí a plánování.

Je známo, že jejich pěstování je složité, mají krátkou životnost a jsou dražší než jiné rostliny, ale vyzbrojeni správnými znalostmi můžete tuto nádhernou rostlinu na své zahradě úspěšně pěstovat.

Co je to zimní keř dafné?

Lýkovec zimní (Daphne odora), známý také jako lýkovec vonný, je nápadný a voňavý stálezelený keř z čeledi Thymelaeaceae. Tato rostlina se často dožívá jen 3 až 4 let, ale při dobré péči může žít i deset let. Všechny části této rostliny jsou vysoce toxické.

Tyto rostliny dorůstají do výšky kolem 1,83 m, jsou o něco širší, ale často dozrávají do výšky kolem 1,22 m a rostou v přirozeně úhledném a zaobleném tvaru. Pocházejí z Číny, kde mají dlouhou historii a kde se pěstují již více než tisíc let.

Tyto rostliny mají atraktivní olistění tvořené lesklými a kožovitě zelenými listy, které dorůstají délky asi 7,62 cm nebo 10,16 cm. U oblíbené odrůdy 'Aureomarginata' jsou listy pestré, tmavě zelené se žlutými okraji.

Daphne odora

Zimní květy lýkovce

Květy zimních dafnií jsou nádherně voňavé a jsou cítit na velkou vzdálenost. Rostliny začínají kvést po 2 až 3 letech růstu a kvetou poměrně bohatě.

Jednotlivé květy jsou fialové, růžové nebo bílé a vyskytují se v hroznech o průměru asi 5,08 cm. Každý květ měří v průměru asi 1 cm a obvykle má bílý střed, který směrem k okrajům okvětních lístků přechází do růžové barvy.

Tyto trubkovité květy mají 4 laty a kvetou v polovině až na konci zimy, tedy v době, kdy kvete jen velmi málo rostlin. Ačkoli se tvoří poměrně zřídka, vyskytují se jedovaté červené plody.

Jak pěstovat zimní lýkovec

Keř lýkovec zimní lze pěstovat ze semen odebraných z plodů. Tato semena lze vysazovat bez čištění a měla by vyklíčit v jarních měsících. Semena, která nevyklíčí během prvního jara, lze nechat vyklíčit do následujícího jara.

Tyto rostliny lze také vypěstovat z malých zelených nebo polozralých řízků o délce 5,08 až 10,16 cm. Těmto řízkům prospěje použití práškového kořenového hormonu a po 6 až 10 týdnech zakoření, pokud jsou vysazeny do dobře propustného substrátu.

Zimní lýkovce jsou citlivé rostliny a neměly by se po založení přesazovat, protože mnoho rostlin tento otřes nepřežije. Tyto rostliny je třeba dobře zalévat, ale mezi zálivkami je nechat poněkud vyschnout.

Tyto rostliny vyžadují rychle propustnou půdu bohatou na organické látky. Kořeny těchto rostlin se nesmí udržovat v nasyceném substrátu. Měly by být vysazeny na stanoviště s plným sluncem až částečným nebo mírným stínem, které je chráněno před silnými a trvalými větry. Pro zahrady ve velmi horkých oblastech se doporučuje místo pro výsadbu, které je v odpoledním stínu.

Zóny mrazuvzdornosti USDA 7 až 9 nabízejí vhodné klima a teploty pro pěstování zimních dafnií a tyto rostliny v nich rostou středně rychle.

Péče a údržba

Zimní dafnie je poměrně choulostivá rostlina, ale snese i lehké zastřihávání. Při řezu je třeba dbát na opatrnost a sledovat, zda rostliny po řezu neohrožují odumírání. V případě postižení by měly být všechny postižené větve odstraněny a ošetřeny proti houbové infekci.

Vzhledem k jejich citlivosti a přirozeně úhlednému a zaoblenému tvaru je pravděpodobně nejlepší ponechat tyto rostliny bez řezu a pěstitelé by měli mít na paměti produkovanou toxickou mízu, která může při dotyku podráždit pokožku.

Ačkoli to není nezbytně nutné, aplikace pomalu se uvolňujícího hnojiva po odkvětu pomůže tyto rostliny oživit, což se projeví jasnějším olistěním. Doporučuje se také lehké mulčování kolem kořenů této rostliny, které udržuje půdu kolem kořenů v chladu, jen dbejte na to, aby koruna rostliny nebyla mulčována.

Tyto rostliny jsou při správných podmínkách pěstování poměrně odolné vůči škůdcům a chorobám, ale i při dobrém pěstování jsou přirozeně krátkověké. Tyto rostliny mohou být náchylné k chorobám, jako je hniloba kořenů a koruny, rakovina, houbová skvrnitost listů a botrytida. Tyto rostliny mohou být potenciálně napadeny také škůdci, jako jsou mouchy, mšice a šupinovka.

Použití

Zahradnické použití

Přestože je lýkovec vonný (Daphne odora) nádherným keřem pro obruby nebo základové výsadby, nejčastěji se pěstuje jako drobná solitéra, umístěná na místě, kde si lidé mohou nejvíce vychutnat její krásu a vůni.

Využití pro volně žijící živočichy

Voňavé květy těchto rostlin lákají včely, motýly a další opylovače v zimě, kdy je pro ně k dispozici jen málo potravy.

Nejčastější dotazy

Where is the best place to plant a daphne?

Zimní dafnie je nejvhodnější vysazovat na slunné, od větru chráněné stanoviště s dobře propustnou půdou v zóně mrazuvzdornosti USDA 7 až 9, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

How big does Daphne odora get?

Tento keř dosahuje maximální výšky kolem 1,83 m, ačkoli můžete očekávat, že vaše rostlina dosáhne výšky 0,91 až 1,22 m (0,9 až 1,2 m).

How poisonous is daphne?

Je známo, že všechny části lýkovce vonného jsou vysoce toxické a při požití dostatečného množství materiálu mohou být smrtelné.

Can Daphne grow in shade?

Dafnie by se neměly pěstovat v plném stínu, ale polostín je zcela přijatelný, zejména ve velmi horkém prostředí.

Závěr

Zimní dafnie patří mezi rostliny, které jsou sice někdy obtížné na udržení, ale pro zkušenějšího zahradníka jsou stále velmi přínosné. Dbejte na to, abyste tyto rostliny pěstovali na dobře odvodněném místě, a odolejte nutkání je stříhat, abyste se mohli těšit z jejich krásy a vůně.

Pokud máte rádi keře a křoviny, podívejte se na tuto stránku, kde najdete další!


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.