Ceanothus - skvělá zahradní rostlina

Rostliny rodu Ceanothus patří k nejkrásnějším původním keřům, které jsou zahradníkům k dispozici. K dispozici je tolik velkolepých a voňavých druhů a kultivarů, že je jen na vás, jak tuto efektní stálezelenou nebo opadavou rostlinu ve své krajině využijete.

Přečtěte si další informace o pěstování a péči o tyto rostliny.

Co je to ceanothus?

Ceanothus, vyslovováno see-uh-now-thuhs, je rod kvetoucích rostlin ze Severní a Střední Ameriky. Většina druhů těchto atraktivních stálezelených nebo opadavých rostlin pochází ze západu Spojených států a mnohé z nich jsou skvělými zahradnickými objekty.

Existuje 50 až 60 druhů rodu ceanothus a mezi běžné názvy patří kalifornský šeřík, buckbrush, bluebossom, divoký šeřík, horský šeřík a mýdelník.

ceanothus rostlina

Tyto keře nebo malé stromy patří do čeledi řešetlákovitých (Rhamnaceae) a jejich velikost a tvar se značně liší, od stromových forem dosahujících výšky až 9,14 m až po rozložitější formy menší než 0,30 m. Tyto keře a malé stromy se vyskytují v různých oblastech světa. V závislosti na druhu rostou také na různých stanovištích.

Listy Ceanothus jsou opačně nebo střídavě uspořádané a mají lesklý horní povrch. Rostliny obvykle nejsou nijak zvlášť dlouhověké a běžná délka života, kterou můžete očekávat, je 10 až 15 let.

Květy ceanothusu

Rostliny Ceanothus vytvářejí nádhernou květinovou show, která zaujme každého, kdo ji spatří. Jednotlivé květy mají 5 kališních lístků a 5 okvětních lístků. Samostatně jsou tyto květy docela malé a nevýznamné, ale ve shlucích je efekt působivý a nápadný.

Květy Ceanothus jsou obvykle modré, ale lze se setkat i s růžovými, fialovými a bílými odrůdami. Nejčastější doba kvetení těchto rostlin je od jara do léta nebo od léta do podzimu, ale záleží na druhu a kultivaru, o který se jedná.

Vůně těchto květů se v závislosti na kultivaru liší od mírné až po intenzivní, proto je vhodné ji zohlednit při výběru místa pro pěstování této rostliny.

divoký šeřík

Vybrané druhy a odrůdy Ceanothus

Půdopokryvné rostliny

  • C. thyrsiflorus var. repens - modrokvět plazivý je vynikající stálezelená půdopokryvná rostlina, která dorůstá maximálně do výšky kolem 0,91 m a šířky 3,05 m. V případě, že je v zemi, je třeba ji chránit před okusem. Tyto rostliny bohatě kvetou a v době květu se zdají být celé modré.
  • C. griseus var. horizontalis - ceanothus karmelitánský je další skvělou půdopokryvnou rostlinou, která dosahuje výšky asi 0,61 metru (0,6 m) a šířky až 4,57 metru (4,5 m).

Keře

  • Ceanothus americanus - Tato rostlina, která je běžně známá jako New Jersey tea, je mrazuvzdornější než ostatní druhy. Jedná se o opadavý keř, který dorůstá výšky něco málo přes 0,91 m a vytváří vonné bílé květy.
  • C. cuneatus - kozlík lékařský je voňavý, bíle kvetoucí druh, který nepotřebuje mnoho údržby a rychle roste. Tento keř odolný vůči jelenům obvykle dorůstá výšky od 1,52 do 3,66 m (1,5 až 3,6 m).
  • C. 'concha' - Tato efektní, ale poměrně krátkověká rostlina je křížencem C. papillosus a C. impressus. Ceanothus concha je hustý keř, který v ideálních podmínkách dorůstá do výšky asi 2,44 m a šířky 3,66 m. V případě, že je v ideálních podmínkách, může být jeho výška až 3,6 m. V případě, že je v ideálních podmínkách, může být jeho výška až 3,66 m.
  • C. 'El Dorado'- Tento kultivar má atraktivní panašované listy a roste jako vzpřímený keř do výšky a šířky asi 2,44 metru (2,4 m).
  • C. 'Julia Phelps'- Malolistý horský šeřík je vysoce suchovzdorná odrůda s velmi malými, jen asi půl palce (12 mm) dlouhými listy. Tento keř, stejně jako mnoho dalších rostlin rodu Ceanothus, dělá svými modrými květy ohromnou parádu. Tato rostlina dorůstá do výšky asi 2,44 m a šířky 3,66 m. V případě, že se jedná o rostlinu, která se může pochlubit vysokou výškou a šířkou, může být její výška vyšší.

Velké keře nebo stromy

  • C. arboreus - ceanothus plstnatý neboli ostrovní je velký druh, který může dosahovat impozantní výšky přes 9,14 metru (9 m). Tato rostlina vytváří na podzim množství modrých květů. 'Trewithen Blue' je velmi oblíbený kultivar tohoto druhu, který vytváří tmavší květy.
  • C. 'Ray Hartman'- Tento velký ceanothus je křížencem C. arboreus a C. griseus. Tyto rostliny jsou obecně poměrně tolerantní k nejrůznějším podmínkám a mohou poměrně rychle dorůst až do výšky 6,10 m a šířky.

Jak pěstovat keř Ceanothus

Ačkoli lze kalifornské šeříky pěstovat ze semen předem namočených v teplé vodě, může to být náročné, protože semena často vyžadují studenou stratifikaci nebo ošetření kouřem, aby se stala plodnými.

Jednodušší způsob množení nových listnatých nebo poloopadavých rostlin ceanothusů je pomocí řízků z měkkého dřeva o délce asi 7,62 cm, odebraných v létě. Stálezelené druhy lze pěstovat z poloodrostků, pokud mají patu. Měly by se používat kořenové hormony.

Těmto rostlinám se nejlépe daří v dobře propustné a nepříliš bohaté půdě. Nemají rády mokré nohy, takže pokud máte těžší půdu, zvažte zlepšení drenáže na místě výsadby. Toho lze dosáhnout přidáním a nakopáním organického materiálu na místě výsadby a pěstováním rostliny na kopečku nebo svahu, aby se zlepšilo odvodnění místa.

Ceanothus toho po zahradníkovi moc nechce a po založení nepotřebuje zálivku, snad s výjimkou opravdu horkých a suchých podmínek. Přesto rostliny zhruba první rok dobře zalévejte, dokud nebudou schopny se o sebe postarat samy.

Tyto rostliny pěstujte na chráněném místě, chráněné před silnými větry. Poloha na plném slunci podpoří plný potenciál těchto rostlin, ale v teplejších oblastech oceníte odpolední stín.

Většině rostlin rodu ceanothus se nejlépe daří v zónách USDA 8 až 10, i když C. americanus, New Jersey tea, má rád o něco chladnější prostředí a lze jej pěstovat v zónách 4 až 8. Pokud jste vše udělali správně, většina druhů vykvete ze semen nebo řízků za 2 až 3 roky.

Péče a údržba

Ceanothusy jsou rostliny nenáročné na údržbu. Nemají rády silné stříhání a odmítají obrůstat z ořezaných starých dřevin. Lehký řez pro jejich úpravu je však v pořádku.

Tyto planě rostoucí šeříky jsou fixátory dusíku a obvykle nepotřebují další hnojiva. Pouze v případě, že je vaše půda velmi chudá na živiny, byste měli zvážit, zda na jaře kolem kořenů neposypat trochu hnojiva.

Rostliny rodu Ceanothus jsou poměrně odolné rostliny, ale mohou být náchylné na skvrnitost listů způsobenou houbami Blumeriella, Septoria a Cercospora. Tento stav způsobuje hnědé skvrny na listech a může vést k opadu listů.

Pokud se u vašich rostlin vyskytne problém se skvrnitostí listů, doporučujeme naplánovat dostatečné rozestupy mezi rostlinami a udržovat listy suché. Dávejte pozor, abyste tyto rostliny nepřemokřili, protože častým problémem je hniloba kořenů.

Použití

Zahradnické použití

Jedná se o skutečně víceúčelový keř. V závislosti na druhu nebo odrůdě, kterou pěstujete, lze ceanothus pěstovat jako půdní pokryv až po malý stromek. Jako keř tvoří pěknou solitéru, ale lze jej použít i jako neformální živý plot nebo zástěnu. Tyto rostliny jsou jednou z nejlepších voleb pro tvarování stěn.

Využití pro člověka

Některé rostliny rodu ceanothus, jako například čajovník newjerseyský, se používají v léčitelství. Kořeny této rostliny se tradičně používají k léčbě infekcí dýchacích cest a lymfatických onemocnění. Z této rostliny se také připravuje osvěžující čaj.

Využití pro volně žijící živočichy

Jestli má pěstování této rostliny nějakou nevýhodu, pak je to fakt, že není odolná vůči jelenům, takže počítejte s tím, že pokud budou mít přístup na váš dvůr, budou se na této rostlině živit. V době květu jsou tyto rostliny velmi atraktivní pro včely a další opylovače.

Nejčastější dotazy

How tall does ceanothus grow?

Maximální výška druhů ceanothusů se značně liší. Nejvyšší druhy, jako je C. arboreus, mohou dorůst až do výšky přes 9,14 m, zatímco rozložitý ceanothus se obvykle drží pod 0,30 metru. Mnoho kultivarů jsou středně velké až velké keře v rozmezí 1,83 až 3,05 metru (1,8 až 3 m).

Which is the hardiest ceanothus?

Většina druhů ceanothusů je mrazuvzdorná přibližně do zóny 8 nebo 9. Čajovec newjerseyský, C. americanus, se liší tím, že se vyskytuje až na severu jihovýchodní Kanady a je mrazuvzdorný do zóny 4.

Does ceanothus grow in shade?

Rostliny rodu Ceanothus milují slunce. Některé druhy lze pěstovat v polostínu, ale všechny ceanothusy rostou a kvetou mnohem lépe na plném slunci, i když odpolední stín je ve velmi horkých oblastech dobrý.

How long does a ceanothus live?

Tyto rostliny nejsou nijak zvlášť dlouhověké. U keřových forem lze očekávat, že se dožijí 10 až 15 let, pokud jsou pěstovány ve vhodných podmínkách.

Does ceanothus make a good hedge?

Ceanothus lze úspěšně pěstovat jako velmi atraktivní a efektní neformální živý plot. Tyto rostliny nemají rády přísný řez a doporučuje se nechat je růst v jejich přirozené podobě. Mějte také na paměti, že některé odrůdy mají velmi silnou vůni, proto s tím počítejte při výběru místa pro hromadnou výsadbu těchto keřů.

Závěr

Pokud hledáte univerzální rostlinu nenáročnou na údržbu, která naplní váš dvůr vůní a odliší ho od všech ostatních v okolí, je tato rostlina určena právě vám. Při plánování krajiny nezapomeňte vybrat správný druh ceanothusu a uvědomte si jejich životnost, která činí 10 až 15 let.

Podívejte se také na další druhy šeříků a názvy modrých květin.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.