Pěstování rostliny katuk

Žijete v tropické oblasti a rádi si pěstujete vlastní potravinářské rostliny? Katuk je chutný a výživný vytrvalý keř, který je oblíbený v mnoha pokrmech. Tato rostlina se snadno pěstuje a ošetřuje a může být ideální volbou pro vaši zahradu.

Co je to katuk?

Katuk je vytrvalý stálezelený keř, který pochází z jižní a jihovýchodní Asie a byl zaznamenán i ze severní Austrálie. Tato rostlina obvykle dorůstá do výšky 0,91 m - 3,05 m (1-3 m), v ideálních podmínkách i více, přičemž její růst je ve vegetačním období rychlý a v chladnějších měsících se zpomaluje.

Katuk (Sauropus androgynus/ Breynia androgyna) je také běžně známý jako angrešt hvězdnatý nebo anglicky sweet leaf. Rostlina má mnoho dalších běžných názvů včetně multivitamínové rostliny, chekup manis, chekkurmenis a changkok manis. Není překvapením, že manis znamená v překladu z angličtiny sladký, což je odkaz na chuť této jedlé rostliny.

Jedná se o tropický druh, který se vyskytuje v nižších nadmořských výškách 300-1200 stop (100-400 m) na stanovištích na okrajích lesů a na svazích.

Tmavě zelené listy katuk jsou střídavě uspořádané a proměnlivé velikosti, obvykle 2,54-10,16 cm dlouhé a 1,91-3,81 cm široké.

Jedná se o významnou potravinářskou a léčivou rostlinu, která se komerčně pěstuje v zemích, jako jsou Filipíny, Malajsie, Indie, Vietnam a Thajsko.

rostlina katuk

Květy katuk

Každá jednotlivá rostlina katuk vytváří samčí i samičí květy, a proto se říká, že je jednodomá. Drobné květy mají červenou nebo červenožlutou barvu a samčí a samičí květy vypadají zcela odlišně.

Tyto jemně vonící květy se vyskytují na paždí květenství. To znamená podél stonků na krátkých stopkách od základů listů. Nejprve se vytvářejí samičí květy, které se obvykle vyskytují jednotlivě, a poté následují četné samčí květy.

Vznikají bílé až růžové plody, které se otevírají a odhalují atraktivní černobílá semena. Zajímavé je, že květy i plody této rostliny jsou jedlé.

Jak pěstovat katuk

Katuk lze pěstovat ze semen nebo řízků. Semena mohou klíčit poměrně pomalu, ale řízky o délce 15,24 cm - 20,32 cm (15-20 cm) se ujímají dobře. Katuk dobře roste jako živý plot, pokud jsou sazenice nebo řízky vysazeny blízko sebe a dobře hnojeny.

Tuto rostlinu lze pěstovat v různých typech půd, včetně hlinitých, jílovitých a písčitých, ale dává přednost dobře propustné půdě s mírně kyselým až neutrálním pH 6-7. Pro tuto rostlinu se hodí běžná směs pro pěstování v květináčích.

Katukám se dobře daří v polostínu, zejména na tlumeném světle lesního podrostu, ale lze je pěstovat i na plném slunci, pokud je dobře zaléváme.

V chladnějších oblastech tato rostlina v mimovegetačním období spí nebo prochází obdobím omezeného růstu a na jaře ji lze poměrně silně seříznout, aby se stimuloval opětovný růst.

V takových chladných oblastech lze keř sladkolistý pěstovat v nádobách, které lze přezimovat v interiéru nebo ve skleníku, aby se zabránilo poškození chladným počasím.

Tyto rostliny jsou přizpůsobeny podmínkám s vysokým množstvím srážek a lze je pěstovat v zónách USDA 10 až 12 a až do zóny Uk 10.

Péče a údržba

Jedná se o druh nenáročný na údržbu. Rostlina je velmi tolerantní k řezu a lze ji udržovat jako živý plot nebo ji v chladném období roku rovnou seříznout.

Pokud pěstujete katuk pro konzumaci a pravidelně sklízíte, ocení tato rostlina pravidelné hnojení a bohatý kompost pro udržení dobrých výnosů.

Přestože je tato rostlina do jisté míry tolerantní k suchým podmínkám, ocení pravidelnou zálivku a vlhkou půdu, zejména při pěstování na plném slunci a v teplejším podnebí.

Použití

Použití v zahradnictví

Katuk není nijak zvlášť nápadná rostlina, je však skvělým doplňkem do jedlé zahrady a její další výhodou je, že je vhodná pro použití jako zástěna nebo živý plot. Díky své schopnosti prospívat v polostínu je vhodná pro pěstování pod většími stromy.

Tato rostlina vytváří v zahradě tropickou atmosféru a pestrá odrůda má zajímavé šedozelené zbarvení listů.

Potravinářské využití

Katuk se nejčastěji používá jako listová zelenina a konzumuje se v celé jižní a jihovýchodní Asii. Rostlina má vysoký obsah bílkovin, vitaminu 1 a vitaminu C.

Obsah vitaminu B je v rostlině považován za mnohem vyšší než ve většině listových zelenin a obsahuje také celou řadu důležitých minerálních látek, včetně sodíku, draslíku, vápníku, fosforu, železa, hořčíku, zinku, manganu a kobaltu.

Mladé listy a výhonky se konzumují syrové, zatímco zralé listy se vaří. Plody této rostliny jsou rovněž jedlé. Je známo, že listy si při vaření zachovávají pevnost a mají údajně jemně oříškovou, hrachovou chuť.

Listy a výhonky katuk se používají do nejrůznějších pokrmů, včetně salátů, smažených jídel, polévek a dalších.

Katuk se může v tropických oblastech sklízet po celý rok. Tento rychle rostoucí druh lze za dobrých pěstebních podmínek sklízet v intervalu pouhých dvou měsíců.

Ačkoli je tato rostlina považována za bezpečnou a miliony lidí si na ní pochutnávají, měla by se přesto konzumovat s mírou, nikoli jako hlavní jídlo. Rostlina totiž obsahuje sloučeninu známou jako papaverin, o níž se předpokládá, že u pacientů, kteří dlouhodobě požívali velké množství rostliny, způsobovala onemocnění známé jako bronchiolitis obliterans.

Doporučuje se také, že vařený katuk je bezpečnější než syrový.

Léčebné využití

Katuk je v Asii hojně využíván také jako léčivá rostlina při nejrůznějších onemocněních, například při kardiovaskulárních potížích, kožních onemocněních ke zlepšení zraku a jako pomoc při hubnutí, ačkoli jeho účinnost nebyla plně prozkoumána. [2]

Nejčastější dotazy

Is katuk safe to eat?

Ano, katuk je považován za bezpečný, ale neměl by se jíst v nadměrném množství. U osob, které dlouhodobě konzumovaly velmi vysoké množství této rostliny (stejně jako výtažek z rostliny), se údajně vyvinulo vážné onemocnění plic. Vařený katuk je rovněž považován za bezpečnější ke konzumaci než syrový produkt.

Can you eat katuk berries?

Ano, plody se mohou jíst, stejně jako mladé výhonky a listy.

Can you grow katuk from seed?

I když se katuk obvykle pěstuje z řízků, rozhodně je možné tuto rostlinu vypěstovat i ze semen. Některé zdroje uvádějí, že tato rostlina roste ze semen snadno, zatímco mnohé uvádějí, že může pomalu klíčit.

Are there different varieties of katuk?

Ano, k dispozici je pestrá odrůda. Listy této odrůdy dodávají rostlině zajímavý šedozelený vzhled.

Závěr

Katuk je vynikající rostlina pro tropické zahrady, zejména pro ty, kteří si rádi produkují vlastní potraviny. Je pravda, že jsou k dispozici barevnější a efektnější rostliny, ale kombinace jedlosti, využitelnosti v krajinářství a atraktivity z ní činí opravdu skvělou volbu.

Další zajímavé keře najdete v našem seznamu stálezelených keřů.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.