Keř Carolina Allspice - původní severoamerická rostlina se sladkou vůní

Pokud hledáte původní severoamerický keř s víceletou zajímavostí, může být právě karolinský všedobr tím, co hledáte. Tato opadavá rostlina je velmi odolná vůči chladu, a to až do zóny 4, má nádherně vonící květy a skvělé podzimní barvy.

Přečtěte si více informací o tom, jak pěstovat a pečovat o tento oblíbený původní keř.

Co je to keř karolínského koření?

Karolinské koření je rostlina, která nese mnoho názvů. Tento původní keř je známý také jako sladký keř, sladký keř obecný, sladká Betsy, bublinatý keř, jahodový keř a sladký bublinatý keř.

Tento kulovitý až vzpřímený opadavý keř z čeledi Calycanthaceae dorůstá do výšky a šířky maximálně asi 3,66 m, i když běžnější velikost je 1,83 m. V případě, že se jedná o keř, který je v současné době nejrozšířenější, je jeho výška a šířka asi 3,7 m.

Rostliny jsou vícekmenné a dřevnaté, s hustou formou růstu. V přírodě tuto rostlinu najdeme růst ve smíšených listnatých lesích a lesních porostech, často podél vodních toků v jihovýchodních státech USA.

Tato rostlina má zářivě zelené, kožovité listy, které mají po rozdrcení mezi prsty kořenitou vůni. Jednotlivé listy jsou zaoblené, zakončené špičatou špičkou s hladkými okraji a jsou uspořádány proti sobě podél větviček.

Listy tohoto keře měří na délku asi 15,24 cm a jsou nahoře světlejší než dole. Na podzim se listy zbarvují do jasně zlatožluté barvy, než zhnědnou a opadají.

Kůra je hnědá a posetá malými světlými skvrnami, tzv. lenticelami, které pomáhají rostlině při výměně vzduchu s atmosférou.

Tmavě červený karolínský všedobr

Kultivary/odrůdy

'Michael Lindsey' je kultivar, který údajně vytváří obzvláště voňavé květy. Květy mají u této odrůdy tmavě čokoládově hnědou barvu a rostliny mají hustší, kulatější tvar.

'Athens' je voňavá forma, která se od ostatních kultivarů liší žlutým zbarvením květů.

Květy

Většina forem této rostliny má kaštanově zbarvené květy o průměru 2,54 až 5,08 cm, které se skládají z podlouhlých páskovitých kališních a okvětních lístků.

Tyto květy se vyskytují v párech na protilehlých stranách větví, každý květ je zasazen mezi 2 páry opačně uspořádaných listů.

Jakmile se objeví nové jarní listy, vytváří všedobr karolínský své první květy. Jakmile se keř plně pokryje listím, rostlina čas od času znovu vykvete.

Voňavé květy mají nádhernou vůni připomínající jahody, jablka, ananas a banány. Tato vůně je nejvíce patrná první den, kdy se květ otevře, zejména v ranních hodinách.

Po oplodnění se z květů této rostliny vyvinou zelené převislé tobolky se semeny dlouhé 7,62 až 10,16 cm.

Tyto semenné tobolky dozrávají od zelené přes žlutou až po hnědou barvu a zůstávají na rostlině přes zimní měsíce. V těchto tobolkách je obsaženo mnoho velkých lesklých semen.

Jak pěstovat keř koření Carolina Allspice

Všehoj karolinský lze pěstovat ze semen vysetých na podzim nebo ze zeleného dřeva či polozralých řízků. Pokud je to možné, nezapomeňte vzít řízky z obzvláště voňavého exempláře, abyste měli jistotu, že vaše rostlina bude mít stejné vlastnosti.

Tyto rostliny mají středně rychlý růst a v dobrých podmínkách se každý rok zvětší do výšky asi o 0,30 m (0,3 m).

Dobře propustné půdy s dostatkem organické hmoty upřednostňují sladkoplodky východní, ale v tomto ohledu jsou poměrně shovívavé a daří se jim v různých typech půd a s různým pH. Tuto rostlinu pravidelně zalévejte, zejména pokud ji pěstujete v rychle se odvodňujícím substrátu, který špatně zadržuje vláhu.

Tyto rostliny nejsou příliš tolerantní k suchu.

Rostliny Sweet Betsy se vyznačují širokou tolerancí ke světelným podmínkám. Lze je pěstovat na plném slunci až po plný stín.

Rostliny pěstované na plném slunci budou přirozeně kompaktnější a hustší exempláře než rostliny pěstované ve stínu, ale v horkém prostředí se snažte rostlinám poskytnout odpolední stín.

Karolinské koření je velmi odolná rostlina, která se dobře přizpůsobuje velkému rozsahu teplot. Těmto rostlinám se daří v zóně mrazuvzdornosti USDA 9 až do zóny 4.

Péče a údržba

Tyto rostliny nenáročné na údržbu je nejlepší stříhat ihned po odkvětu, protože kvetou na porostu z předchozího roku. Šíří se odnožováním a tyto odnože můžete odstranit, abyste zachovali jediný úhledný a čistý keř.

Tyto rostliny nejsou náročné na výživu, ale prospěje jim pomalu uvolňující se hnojivo aplikované na jaře v oblastech bez velkého množství organického materiálu v půdě.

Karolinské koření bývá celkem bez škůdců a chorob, ale rostliny byly ve vlhkých a těžkých půdách postiženy kořenovou hnilobou.

Používá

Zahradnické využití

Tyto rostliny tvoří krásné okrajové nebo základové rostliny, pokud jsou seříznuty pro úhlednost, ale pravděpodobně jsou nejlepší pro naturalizované lesní zahrady nebo výsadbu po obvodu dvorů .

Jsou vynikající volbou pro voňavé zahrady. Nezapomeňte tento keř vysadit v blízkosti chodníků a teras, kde si jeho vůni nejlépe vychutnáte.

Použití pro člověka

Sušená kůra této rostliny se údajně používá jako koření podobné skořici, ačkoli je známo, že rostlina je mírně toxická, takže se doporučuje opatrnost. Uvádějí se různá tradiční léčebná použití, stejně jako použití v parfémech a květinových vazbách.

Využití ve volné přírodě

Tento keř poskytuje hnízdiště a úkryt ptákům a dalším drobným živočichům. Květy lákají drobné brouky, kteří jsou zodpovědní za opylování.

Nejčastější dotazy

Is Carolina allspice poisonous?

Části této rostliny jsou mírně jedovaté kvůli přítomnosti toxických alkaloidů, které mohou v dostatečném množství způsobit zvýšení krevního tlaku a křeče.

What does Carolina allspice smell like?

Květy této rostliny mají různou vůni a intenzitu. Vůně bývá popisována jako ovocná, často je přirovnávána k vůni banánů, jahod nebo ananasu.

Do deer eat Carolina allspice?

Srnčí zvěř se listům této rostliny spíše vyhýbá, čímž si vysloužila zařazení do kategorie rostlin odolných vůči srnčí zvěři.

How do you prune Carolina allspice?

Tuto rostlinu lze lehce seříznout, aby byla čistá a upravená, ale není ideální pro tvarování nebo formální řezy. Prořezávejte těsně po skončení kvetení, abyste nesnížili potenciál kvetení v příštím roce, protože květy se objevují na porostu z předchozího roku.

Závěr

Jedinou skutečnou nevýhodou keře koření je jeho holý stav během zimních měsíců. Po zbytek roku poskytuje tento keř jako středně velký keř pro zahrady v zónách 4 až 9 velkou zajímavost. Pěstujte tuto rostlinu v jejím přirozeném stavu a oceňte její přirozenou vůni a krásu.


avatar

Adéla je absolventkou bakalářského studia v oboru zahradnictví a krajinářství. Její vášeň spočívá v objevování krás zemědělství jako vědy a umění.