Pěstování jojobového oleje - skvělá alternativa k přístřeškům

O jojobovém oleji jste už pravděpodobně slyšeli, ale věděli jste, že si můžete vypěstovat vlastní exemplář tohoto stálezeleného keře milujícího teplo? V tomto článku se dočtete vše o pěstování a péči o tuto užitečnou pouštní rostlinu.

Co je jojobový keř

Jojoba (Simmondsia chinensis), což se vlastně vyslovuje ho-HO-ba, je stálezelený keř z čeledi Simmondsiaceae. Tato rostlina má mnoho běžných názvů, včetně šedého krabicového keře, chininového ořechu, prasečího ořechu, jeleního ořechu a kozího ořechu.

Rostliny jojoby jsou dřevnaté stálezelené keře. Listy jsou umístěny ke koncům větví, takže u velkých exemplářů má vnitřek otevřený, dutý charakter.

V přirozených podmínkách obvykle dorůstají výšky kolem 1,83 m a téměř stejné šířky. Ve velmi suchých oblastech mají tyto rostliny tendenci zaujímat zakrslou, kopcovitou formu růstu do výšky asi 0,46 m (0,45 m). V zahradním prostředí s pravidelnou zálivkou však mohou tyto rostliny dorůst mnohem větších rozměrů, někdy dosahují až 3,05 metru (3 m).

Přestože specifické epiteton latinského názvu této rostliny naznačuje čínský původ, vyskytuje se pouze v divoké, suché krajině amerického jihozápadu. Tam se vyskytuje v Mexiku a v amerických státech Arizona a Kalifornie.

Tyto vícekmenné keře mají hladkou kůru a opačně uspořádané, šedozelené listy. Tyto listy měří na délku asi 3,81 cm (38 mm) a na šířku jeden palec (25 mm) a rostou vzpřímeně na stoncích.

Květy jojoby

Rostliny jojoby jsou dvoudomé. Květní úbory samčích rostlin jsou nápadnější než jednotlivé samičí květy. Samičí květy jsou však mnohem větší, měří asi 2,03 cm (20 mm) ve srovnání s 0,38 cm (4 mm) samčími květy.

Květy jojoby nemají žádnou skutečnou okrasnou hodnotu. Jsou žlutozelené a vytvářejí se na jaře až začátkem léta a také krátce po zimních dešťových epizodách.

Tyto rostliny jsou známější pro své užitečné plody než pro své květy. Ty se vytvářejí pouze na samičích rostlinách, a to pouze tehdy, pokud jsou v blízkosti samčí rostliny, které je mohou oplodnit. Plody začínají zeleně, a jakmile dozrají, padají na zem. Každý plod obsahuje 1 semeno (výjimečně až 3), které obsahuje 50 % hmotnosti oleje.

Jak pěstovat jojobový keř

Vlastní rostlinu si můžete poměrně snadno vypěstovat ze semen, která vyklíčí do týdne bez zvláštního ošetření. Další možností jsou stonkové řízky, které lze úspěšně zakořenit asi po 2 měsících, pokud jsou udržovány pod mlhou.

Rostliny jojoby rostou v kamenité nebo písčité půdě, která snadno přijímá vodu a volně odtéká. Dobře snášejí zasolené půdy s nízkým obsahem živin, ale jsou také tolerantní k různým hodnotám pH od mírně kyselých až po mírně zásadité.

Jojobovník roste nejlépe na plném slunci, ale snáší i lehké zastínění. Tyto rostliny jsou tolerantní k velmi vysokým teplotám, ale špatně snášejí mráz. Lze je pěstovat v oblastech s nižšími srážkami v zóně USDA 9 nebo 10.

Péče a údržba

Ve vhodném prostředí se jedná o velmi nenáročné rostliny, které mají přirozeně úhledný a zaoblený tvar růstu. Nejsou ideální pro stříhání, proto je používejte pro neformální živé ploty nebo je jednoduše nechte přirozeně růst v krajině.

Jojoba roste aktivně v létě a na podzim mírným tempem. Je to velmi dlouhověká rostlina, o které se předpokládá, že se dožije i více než sto let. Zalévané rostliny budou potřebovat častější a silnější řez. Odolejte nutkání tyto pouštní rostliny zavlažovat, pokud nežijete v oblasti s ročním úhrnem srážek nižším než přibližně 40,64 cm (400 mm).

Použití

Zahradnické využití

Přirozený růstový tvar tohoto původního keře je zaoblený a poměrně úhledný, což z něj činí vhodnou volbu pro neformální živý plot s nízkými nároky na údržbu. Je také vhodnou rostlinou pro obruby a základové výsadby, zejména v suchých oblastech, kde jsou možnosti omezené.

Využití pro člověka

Jojoba se komerčně pěstuje v suchých oblastech mnoha zemí, včetně Austrálie, Peru, Argentiny, Izraele a Spojených států. Lidé již dlouho vědí o prospěšnosti této rostliny a tradičně se používá jako lék na žaludeční potíže, k hojení ran a také k údržbě zvířecích kůží. Dnes má olej průmyslové využití a je velmi důležitou složkou mnoha kosmetických výrobků, jako jsou hydratační krémy, kosmetické přípravky a přípravky pro péči o vlasy.

Využití pro volně žijící zvířata

Listy této rostliny se živí velká zvířata, jako jsou jeleni a hospodářská zvířata, zatímco menší zvířata, jako jsou veverky a ptáci, se živí ořechy. Květy jsou opylovány větrem, a proto nepřitahují hmyz.

Nejčastější dotazy

What is Jojoba oil good for?

V moderní době se jojobový olej nejčastěji používá k léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy a lupénka. Používá se také v různých kosmetických přípravcích.

Can you eat Jojoba?

Jojobový strom by se neměl požívat v čisté formě, protože olej, který obsahuje, je nestravitelný.

Is Jojoba oil good for your hair?

Jojobový olej je oblíbenou složkou přípravků pro péči o vlasy a používá se také na podporu růstu vlasů.

Where do Jojoba plants grow?

Rostliny jojoby rostou divoce v suchém, kamenitém a písčitém prostředí v Mexiku, Kalifornii a Arizoně. Tyto rostliny se také pěstují v různých částech světa včetně Jižní Ameriky, Blízkého východu a Austrálie.

Závěr

Jojoba je zajímavý původní stálezelený keř, který je ideální pro suché oblasti v zóně 9 a 10. Tyto rostliny nemají nápadné okrasné vlastnosti, ale jsou úhledné, nenáročné na údržbu a jsou skvělým doplňkem krajiny. Pokud hledáte nový keř do své pouštní zahrady, proč nezkusit jojobu?


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.