Jak pěstovat jalovec a pečovat o něj

Jalovce jsou mimořádně všestranné a odolné stálezelené rostliny, které mají v krajině obrovské množství využití. Tyto rostliny mají skvělou strukturu a poskytují zajímavost ve všech ročních obdobích. V tomto článku se podíváme na to, jak pěstovat a pečovat o vlastní jalovec.

Co je to jalovec?

Jalovce jsou stálezelené jehličnaté rostliny z čeledi Cupressaceae (cypřišovité). Přesný počet se liší podle toho, koho se zeptáte, ale existuje nejméně 50 různých druhů jalovců.

Jak je pro jehličnany typické, jedná se o stálezelené rostliny, které mají malé šupinovité nebo jehlicovité listy. Jalovce se vyskytují v různých tvarech a velikostech, od půdopokryvných rostlin o výšce menší než 0,30 m až po vysoké sloupovité stromy o výšce přes 39,62 m. Jalovce se vyskytují v různých tvarech a velikostech.

Tyto rostliny mají velmi široké rozšíření a vyskytují se prakticky na celé severní polokouli. Pouze jeden druh se vyskytuje pod rovníkem v Africe. Mohou to být velmi dlouhověké rostliny, přičemž některé exempláře jsou považovány za staré i více než 2000 let!

Zajímavé je, že tvar listů juvenilních rostlin se často dost výrazně liší od dospělých. Také barva listů se velmi liší, zejména díky škále dostupných zahradnických forem. Tyto rostliny se vyskytují v různých odstínech, včetně modrozelených, zlatavých, limetkových a šedozelených listů.

Jalovcové bobule

Jehličnany nekvetou ani nevytvářejí pravé plody, ale místo nich vyrůstají šišky a struktury podobné bobulím, známé jako galbuli. Galbule jalovců se liší velikostí a barvou, ale obvykle mají průměr 0,25 až 2,54 cm (2,5-25 mm). Tyto útvary obsahují 1-3 semena a obvykle dozrávají za 1 až 2 roky. Jalovce jsou v závislosti na druhu buď jednodomé, nebo dvoudomé.

Okrasné druhy jalovců

Nejoblíbenějšími jalovci pro zahrádkáře a zahradníky jsou jalovec čínský (J. chinensis) a jalovec obecný (J. communis). Mezi další oblíbené druhy jalovců patří např:

  • Jalovec bermudský (Juniperus bermudiana)
  • J. coxii
  • J. grandis
  • J. conferta
  • J. horizontalis
  • J. procumbens
  • J. sabina
  • J. scopulorum
  • J. squamata
  • J. virginiana

Jak pěstovat jalovcový keř

Jalovce lze pěstovat ze semen, ale jedná se o velmi pomalou metodu, která vyžaduje velkou trpělivost. Možná budete potřebovat rostlinu obou pohlaví, aby se vytvořila plodná semena v šiškách, jejichž zrání trvá i více než rok. Poté může trvat až 5 let, než semena vyklíčí, a pak ještě další rok, než je lze zasadit do květináče.

Řízky jsou rychlejší metodou množení, ale také pomalu zakořeňují. Úspěch závisí na odběru mladých řízků, které mají zelený základ, a lze je odebírat od konce léta do konce zimy.

Oblíbenou technikou množení jalovců, zejména mezi milovníky bonsají, je proces vrstvení na vzduch. Tato technika spočívá v odstranění prstence kůry na vhodné větvi a obalení řezu substrátem, například mechem. Tato oblast se zabalí do igelitu, a pokud se to podaří, na místě se vyvinou kořeny a nově zakořeněnou větev lze odstranit a přesadit.

Typ půdy není zvlášť důležitý a tyto rostliny lze pěstovat v hlinitých až písčitých půdách s různým pH. Velmi důležité je, aby půda nezůstávala nasycená, protože tyto rostliny nesnášejí mokré nohy.

Jalovce jsou totiž obecně velmi suchomilné rostliny, které ve skutečnosti preferují poměrně suchou půdu. Z tohoto důvodu bývá dobrým výsledkem nechat půdu mezi zaléváním vyschnout. Dospělé rostliny obvykle nepotřebují doplňkovou zálivku, ale nově vysazené exempláře je třeba zalévat, dokud se neujmou.

Mrazuvzdornost se liší podle druhu, ale existují výběry jalovcových keřů od zóny 3 a výše. Tyto rostliny umístěte pokud možno na plné slunce, i když obvykle je přijatelný i mírný stín.

Péče a údržba

Jalovce jsou velmi houževnaté a odolné, ale pomalu rostoucí rostliny. Obecně jsou to velmi úhledné rostliny, které nepotřebují mnoho řezu. Při prořezávání dávejte pozor, abyste se vyhnuli řezu na staré dřevo, protože tyto rostliny obvykle odmítají znovu vyrašit.

Vzhledem k tomu, že se těmto rostlinám při silném řezu přirozeně nedaří, je velmi důležitý výběr formy s vhodnou velikostí a tvarem. Chcete-li je upravit, jednoduše zastřihněte špičky výhonů. Dbejte na odstraňování odumřelého porostu a listí uvnitř rostlin a na zemi pod nimi, což pomůže udržet dobré proudění vzduchu a sušší prostředí, které těmto rostlinám prospívá.

Jalovcové keře mohou být bohužel napadeny několika různými houbovými chorobami. Patří mezi ně různé typy rzí Gymnosporangium, infekce Cercospora, Kabatina a Phomopsis. K potlačení těchto chorob lze použít aplikace fungicidů. Mezi hlášené infekce škůdci patří pytlovina, roztoči smrku a šupinovka jalovcová.

Používá

Zahradnické využití

Jalovce jsou velmi oblíbené krajinotvorné rostliny s velkou škálou využití, přesně jak se dá od tak rozmanité skupiny rostlin očekávat. Lze je přísně zastřihovat, takže jsou vhodnou volbou pro formální živé ploty a topiary. Existují účinné stálezelené půdopokryvné formy, které jsou ideální pro stabilizaci svahů. Jalovce jsou také velmi oblíbené jako bonsaje. Více informací se dozvíte v našem článku o péči o jalovce jako bonsaje.

Jedním z důležitých aspektů pro použití jalovce v krajině je tendence mladých porostů být spíše špičaté, proto na to myslete při výběru místa pro výsadbu.

Využití pro člověka

Jedním z nejznámějších využití jalovce je výroba ginu, alkoholického nápoje. K tomuto účelu se nejčastěji používají nezralé plody J. communis, i když příležitostně se používají i některé další druhy. Plody některých druhů se používají také jako potraviny nebo koření. Ne všechny jalovcové bobule (šišky) jsou však jedlé a některé jsou velmi nechutné nebo dokonce jedovaté.

Jalovce se k léčebným účelům používají již po tisíciletí. J. communis se používá k léčbě gastrointestinálních a autoimunitních onemocnění a také při léčbě artritidy a cukrovky.

Využití ve volné přírodě

Ptáci se živí bobulemi jalovce a roznášejí semena. Odolnost vůči jelenům se liší v závislosti na druhu a kultivaru jalovce. Mnohé formy jsou jelení zvěří poškozovány jen zřídka, ale některé mohou být silně poškozeny.

Často kladené dotazy

Do junipers need full sun?

Jalovcům se nejlépe daří na plném slunci, ale lze je pěstovat i v polostínu.

Is juniper a bush or tree?

Existuje velké množství druhů jalovců, které se vyskytují v mnoha tvarech a velikostech, od půdních krytin až po mohutné stromy.

Do junipers need a lot of water?

Jalovce jsou obecně velmi odolné vůči suchu a velmi dobře rostou v suché půdě. Mladé rostliny nebo nově vysazené exempláře je třeba pravidelně zalévat, dokud se neuchytí a dobře nerostou.

How long do junipers live?

Jalovce jsou pomalu rostoucí rostliny, které se mohou dožít mnoha desetiletí. Velké druhy jako J. grandis se mohou dožít i více než 2000 let!

Závěr

Je třeba přiznat, že jalovce nepatří mezi nejoslnivější a nejzajímavější rostliny. Poskytují však celoroční zájem v poměrně nenáročném balení a mají obrovskou škálu klimatických tolerancí, což z nich dělá skvělý doplněk téměř každé krajiny. Přeji vám příjemnou zábavu při výběru a pěstování této rostliny na vašem pozemku!Další keře k pěstování najdete v našem seznamu keřů a keříků.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.