Keře rodu Ixora - skvělá rostlina pro vaši zahradu

Rostliny rodu Ixora jsou dřevnaté stálezelené keře s nádherně exotickým a tropickým vzhledem. Prakticky po celý rok vytvářejí množství karmínových květů a nevyžadují téměř žádnou údržbu. Pokud žijete v oblasti, jako je jižní Florida, s teplým, subtropickým nebo tropickým podnebím, je to rostlina, která si zaslouží vaši pozornost.

Přečtěte si, jak si na zahradě vypěstovat krásný keř Ixora.

Co je to keř Ixora?

Přestože v rodu existuje velké množství různých druhů, mezi zahrádkáři je nejoblíbenější Ixora coccinea. Tyto rostliny mají nádherné běžné názvy jako plamének džungle, pelargonie džungle nebo plamének lesa. Jsou to stálezelené keře z čeledi Rubiaceae.

Keře rodu Ixora mají obvykle zaoblený tvar a mohou růst do šířky než do výšky. Nakonec mohou dosáhnout výšky kolem 4,57 m, i když to závisí na odrůdě a podmínkách pěstování.

Džungarské muškáty pocházejí z jižní Asie, ze zemí jako Bangladéš, Srí Lanka a Indie. Tam rostou ve vlhkém prostředí lesů a houštin.

Tmavě zelené listy jsou v mládí bronzové, v plném rozvinutí měří každý list 5,08 až 7,62 cm (5-7,5 cm). Lesklé listy jsou vějířovité nebo opačně uspořádané, s hladkými (celokrajnými) okraji.

Ixora Květy

Ačkoli barva květů divoce rostoucí I. coccinea je sytě karmínová, barva květů se mění od žluté, přes oranžovou a růžovou až po červenou a u zahradnických odrůd dokonce bílou. Květy se vytvářejí v hroznech zvaných cymes, které měří v průměru až 12,70 cm. Každý jednotlivý květ má průměr asi 2,5 cm a 4 okvětní lístky.

Květy jsou dlouhotrvající, zůstávají otevřené nejméně 5 týdnů nebo déle, a co víc, tato rostlina kvete v podstatě po celý rok. Po květech následují malé kulaté fialové plody (peckovice), které však nejsou nijak zvlášť nápadné.

Rostlina ixora

Jak pěstovat rostlinu Ixora

Rostliny Ixora se nejlépe pěstují z polozralých řízků v létě. Lze je pěstovat i ze semen, ale jejich klíčení může trvat dlouho a nikdy není zaručeno.

Ideální půda pro tyto rostliny by měla být neutrální až mírně kyselá a bohatá na organické látky. Zásadité podmínky bohužel způsobují chlorózu listů a těmto keřům může škodit i výsadba podél chodníků.

Rostliny rodu Ixora mají rády vlhké a humózní prostředí, v sušším prostředí by měly být dobře zavlažovány. Vyžadují však dobře propustnou půdu. V zimních měsících je třeba tyto rostliny zalévat střídměji.

Tyto rostliny lze pěstovat na plném slunci nebo v polostínu. Na plném slunci budou nejlépe kvést, ale během odpoledne oceníte i trochu stínu.

Tyto rostliny byly úspěšně pěstovány venku v zóně USDA 9B, ale 10 a 11 jsou bezpečnější sázkou. Plamének lesní je tropický druh, který je trochu odolný vůči suchu, ale preferuje vlhké prostředí. Dobře se mu daří v pobřežních oblastech, ale není přizpůsoben přímému solnému postřiku ani základním pobřežním půdám.

V chladnějších oblastech lze tuto rostlinu udržovat jako pokojovou kontejnerovou rostlinu, pokud má dostatek světla.

Péče a údržba

Ixory jsou poměrně pomalu rostoucí rostliny. Řezem lze zvýšit tvorbu květů a vytvořit hustší růstový tvar rostliny.

Ačkoli to není nezbytně nutné, lze je prořezávat kdykoli během roku, aby se odstranily případné neposedné větve nebo růst poškozený chladem. Neselektivní stříhání může bohužel snížit produkci květů rostliny, ale živé ploty z Ixory mohou i tak vykazovat dostatek barev.

Tyto rostliny jsou většinou velmi odolné vůči chorobám a škůdcům, takže od zahradníka vyžadují jen málo zásahů. Mohou však být náchylné k mšicím, padlí a plísním.

K potlačení škůdců může stačit silný postřik vodou z hadice nebo můžete použít organický pesticid, například neemový olej, který udrží potvůrky na uzdě. Chloróza je typickým problémem v pobřežních oblastech se zásaditými půdami.

Použití ixory

Zahradnické využití

Tato rostlina je pěknou solitérou, ale hodí se i na obruby, do živých plotů nebo jako zástěna. Zakrslé formy jsou vhodnými rostlinami do nádob.

Použití pro člověka

Ixora coccinea se používá v tradiční indické medicíně. Uvádí se mnoho způsobů použití, mimo jiné jako lék na kožní onemocnění, nevolnost, onemocnění hrudníku, hypertenzi a úplavici.

Využití ve volné přírodě

Keře Ixora lákají mnoho ptáků, motýlů a dalšího hmyzu. Tyto rostliny nejsou toxické ani pro domácí zvířata.

Nejčastější dotazy

Does Ixora need full sun?

Jungle Flames rostou a kvetou nejlépe na plném slunci, i když vhodnou alternativou je i stanoviště ve střídavém stínu nebo na částečném slunci.

Is Ixora fast-growing?

Tyto rostliny rostou pomalým až středně rychlým tempem, i když to závisí na vašem klimatu a podmínkách pěstování.

Is Ixora poisonous?

Rostliny rodu Ixora nejsou toxické a jsou bezpečné pro zahradníky s dětmi a domácími zvířaty.

Is Ixora a perennial or annual?

Rostliny Ixora jsou vytrvalé stálezelené rostliny, které si v subtropickém, případně tropickém prostředí udržují listy po celý rok.

Závěr

Pokud žijete v zóně 10 nebo 11 a chcete pro svou zahradu volně kvetoucí keř s řadou různých krajinářských využití, je Ixora skvělou rostlinou. Co se vám nelíbí na nápadné stálezelené rostlině, která od zahradníka vyžaduje jen velmi málo pozornosti? Jedinou možnou překážkou úspěchu, pokud žijete ve vhodném klimatu, je zásaditost půdy.


avatar
Redaktor

Ahoj, jsem Jaroslav, Zahradadecin.cz je můj web o pokojových rostlinách a zahradničení. Jsem tu proto, abych se s vámi podělil o své zkušenosti a pomohl vám mít větší úspěch a radost z pěstování rostlin.