Jak pěstovat a pečovat o keř Itea

Itea je původní rostlina, která na zahradě předvádí skvělou podívanou a přitom nevyžaduje mnoho péče a údržby. Díky kombinaci skvělého nápadného květu a vynikajícího, dlouhotrvajícího podzimního zbarvení je tato rostlina nádherným zahradním keřem.

Přečtěte si další informace o pěstování a péči o tento nápadný keř.

Co je to keř Itea?

Itea virginica je původní rostlina Spojených států amerických, která nese několik různých běžných názvů, včetně střapatec bílý, sweetspire, virginský sweetspire, virginská vrba, virginský čaj nebo jen itea.

Virginská sladkovišeň je opadavý, vícekmenný keř kopcovitého tvaru z čeledi Iteaceae. Dorůstá maximální výšky asi 2,44 m, ale obvykle zůstává 0,91 až 1,22 m vysoký a široký. Tento keř se však šíří odnožemi a vytváří houštiny, pokud je ponechán k naturalizaci.

V přírodě se druh vyskytuje na vlhčích místech podél břehů potoků a vodních toků na jihovýchodě USA, kde je jediným druhem rodu Itea na kontinentu.

Keře virginské sladkoplodky jsou oblíbené pro své fantastické podzimní listí stejně jako pro své nápadné převislé květy. Listy jsou střídavě uspořádány na půvabných, dolů zahnutých větvích.

Zelené listy o délce 5,08 až 10,16 cm mají jemně zubaté okraje a na podzim se mění do krásných odstínů oranžové a červené, případně i fialové. Rostliny si udržují barvu poměrně dlouho a tyto barevné listy mohou přetrvávat až do zimy.

virginia sweetspire

Kultivary/odrůdy Virginia Sweetspire

'Henry's Garnet' je oceňovaný kultivar itea, který je známý především pro své krásné šarlatové až fialové podzimní barvy. Tyto rostliny dorůstají výšky asi 0,91 až 1,22 m a jsou o něco širší a kvetou obzvlášť bohatě.

'Saturnalia' je rovněž kompaktní odrůda, která dorůstá výšky 0,91 až 1,22 m. V případě, že se jedná o kompaktní odrůdu, může být její výška vyšší než 0,9 až 1,2 m. Tento kultivar je nejznámější pro své velkolepé zlato-oranžové podzimní barvy, které mohou přetrvávat až do začátku zimních měsíců.

'Long Spire' je kultivar, který vytváří obzvláště působivé, podlouhlé květní klasy dlouhé 8 až 10 cm (20 až 25 cm).

Itea Květy

Keře Itea kvetou na začátku léta opravdu bohatě po dobu několika týdnů. Přestože jednotlivé květy mají průměr jen asi ½ palce (13 mm), vyskytují se v dlouhých převislých klasech dlouhých 10,16 až 25,40 cm.

Jemně vonící smetanově bílé květy na těchto trsech se otevírají postupně od báze ke špičce, což dále prodlužuje dobu kvetení. Po ukončení kvetení se vytvářejí malé, kuželovité tobolky dlouhé asi 0,64 cm (6 mm).

Jak pěstovat keř Itea

Keře Itea se poměrně snadno množí a lze je pěstovat z řízků z měkkého nebo zeleného dřeva. Při pěstování ze semen nejspolehlivěji klíčí povrchově vysetá semena vysetá na jaře. Asi nejjednodušší způsob, jak získat nové rostliny, je dělení. Stačí odebrat odnož s částí zdravých kořenů a přesadit ji na požadované místo.

Tato odolná rostlina roste v různých typech půd a s různým pH. Přestože je lze pěstovat i v suchých půdách, tyto podmínky spíše snáší, než aby v nich prospívala. Pro skutečně zdravou rostlinu je vhodný vlhký, dobře zavlažovaný substrát, a to i na špatně odvodněných místech dvora.

Neostýchejte se udržovat virginské sladkoplodé rostliny dobře zavlažované, mají rády vlhké prostředí a nesnadno podléhají kořenové hnilobě. Jsou také tolerantní k různým světelným podmínkám, ale nejlépe je vysadit je na místo v polostínu, kam denně dopadá několik hodin přímého slunečního světla. Tyto podmínky jsou nejlepší pro stimulaci dobrého kvetení a podzimního vybarvení.

Tyto virginské keře sweetspire jsou přizpůsobivé nejen různým půdním, vlhkostním a světelným podmínkám, ale také širokému rozsahu teplot. Tyto všestranné rostliny dobře rostou v zóně mrazuvzdornosti USDA 9 až do zóny 5.

Péče a údržba

Keře Itea jsou nenáročné na pěstování i na údržbu. Tyto keře jsou ve správných podmínkách rychle rostoucí a během vegetačního období mohou vyrůst o 0,30 m až dva metry (0,3 až 0,6 m).

Vzhledem k jejich zvyku šířit se přísušky může být nutné tyto přísušky čas od času odstranit, aby byl zachován úhledný a dobře ovladatelný keř, který neopouští vlastní prostor.

Jsou velmi tolerantní k řezu a pro zmlazení po odkvětu je lze seříznout až na výšku asi 0,61 metru. Nejlépe je tento keř zastřihnout po skončení kvetení, protože tyto rostliny kvetou na porostu z předchozího roku.

Ačkoli to není nezbytně nutné, rostlinám sweetspire může prospět přidání pomalu se uvolňujícího hnojiva v létě, po odkvětu. Obecně jsou odolné vůči chorobám a škůdcům a obvykle nejsou na jídelníčku hladových jelenů.

Používá

Zahradnické využití

Itea si nejlépe zachovává svůj přirozeně půvabný zaoblený tvar. Těmto rostlinám se dobře daří na okrajích a skvěle se hodí pro výsadbu pod větší stromy, kde mohou mít alespoň trochu slunečního svitu.

Tyto opadavé keře vysazujte před větší stínící rostliny, abyste dodali barvu a zajímavost praktické části zahrady.

Jednou z nejužitečnějších vlastností této rostliny je její snášenlivost k vlhkým a nasyceným částem zahrady, kde se daří jen málokteré jiné rostlině.

Využití pro člověka

Díky tomu, že se tato rostlina šíří a vysává, může kolonizací skutečně pomoci stabilizovat erozně ohrožené plochy, jako jsou vlhké svahy a břehy potoků. Mnohonásobné stonky a rozsáhlý kořenový systém, který se vyvíjí u rostlin, jimž je umožněno naturalizovat se, opravdu dobře fungují pro udržení půdy pro tento účel.

Využití pro volně žijící živočichy

Jemně vonící květy tohoto keře lákají opylovače, jako jsou motýli a kolibříci. Zejména včely milují práci s touto rostlinou. Je do značné míry odolná vůči jelenům, ačkoli jeleni by si mohli ukousnout téměř z každé rostliny, když mají opravdu velký hlad.

Nejčastější dotazy

Is sweetspire invasive?

Tyto rostliny se šíří odnožemi a přirozeně se rozšiřují, případně i mimo oblast, kde je chcete mít. Nezapomeňte čas od času odstranit výhonky, abyste tuto rostlinu udrželi v mezích.

Can itea grow in shade?

Přestože se těmto rostlinám lépe daří v polostínu, jsou přizpůsobivé a porostou i v plném stínu. Pravděpodobně však nebudou kvést tak dobře jako rostliny pěstované ve světlejším prostředí.

How tall does itea grow?

V závislosti na pěstovaném kultivaru mohou tyto rostliny dorůstat výšky od 0,91 m do 3,66 m (0,9 až 3,6 m). Za velké se u této rostliny považují rostliny vysoké více než 1,83 metru (1,8 m) nebo více.

How do you propagate itea?

Iteu lze množit povrchově vysévaným semenem, zelenými nebo měkkými řízky nebo dělením odnoží u kořenů.

Závěr

Tyto nápadné a všestranné domácí rostliny se hodí zejména do vlhkých nebo bažinatých oblastí, kde se jiné vhodné keře obtížně hledají, a lze je pěstovat v širokém spektru zón mrazuvzdornosti.

Sladkoplodé rostliny jsou však přizpůsobivé a bude se jim dařit téměř všude, kam je vysadíte v zónách 5 až 9, pokud je nenecháte příliš žíznit. Mají však sklon k přísušku, takže pokud má být rostlina umístěna na malém prostoru, musí na to zahradník dávat pozor.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.