Diervillie - skvělá původní rostlina

Diervillie jsou atraktivní původní keře, které lze pěstovat v různých podmínkách a podnebích po celých Spojených státech. Přečtěte si další informace o pěstování a péči o tyto kvetoucí keře.

Co je to diervilla?

Diervilly neboli zimolezy keřovité, jak se jim běžně říká, jsou kulovité, kopcovité opadavé keře, které se šíří přísuškem. Slovo Diervilla se vyslovuje: jelen-VIL-ah. Tyto rostliny z čeledi Caprifoliaceae pocházejí ze Severní Ameriky, kde jsou známy 3 druhy.

Diervilla Druhy a kultivary

Diervilla lonicera - zimolez severní křovinatý

Zimolez křovitý severní je nízký druh, který dosahuje výšky od 0,61 m do 1,22 m. Zimolez křovitý severní se vyskytuje ve výškách od 0,5 m do 1,2 m. V případě zimolezu křovitého se jedná o druh, který se vyskytuje ve výškách od 0,5 m do 1,2 m. Tento druh má opačně uspořádané listy dlouhé až 15,24 cm (15 cm).

Nový růst těchto rostlin je měděný, ve zralosti se stává leskle zeleným a nakonec se na podzim zbarvuje do atraktivního červeného odstínu. Tyto rostliny jsou velmi odolné vůči chladu a lze je pěstovat v zónách mrazuvzdornosti USDA 3 až 7.

Diervilla sessilifolia - zimolez jižní

Přestože zimolez jižní keřovitý může dorůstat výšky až 3,05 m, většina exemplářů dorůstá výšky kolem 1,52 m. Zimolez jižní keřovitý může dorůstat výšky až 1,5 m. Zimolez jižní keřovitý může dorůstat výšky až 3,05 m. Listy této rostliny dorůstají délky až 17,78 cm (17 cm) na červených stoncích, které jsou na průřezu hranaté.

Listy se skládají z bronzového nového přírůstku, který vyzrává do sytě lesklé zelené barvy s červenými žilkami. Na podzim se listy před opadem zbarvují do červena. Tyto rostliny lze pěstovat ve 4. až 8. zóně USDA.

Diervilla rivularis - zimolez horský

Tento druh má mnoho běžných názvů, včetně zimolezu chlupatého, zimolezu říčního a zimolezu gruzínského. Jedná se o vyšší druh zimolezu Diervilla, který dorůstá do výšky kolem 6 stop (1,8 m).

Listy těchto keřů se na podzim zbarvují do žluté nebo červené barvy, než je shodí. Tento druh je mrazuvzdorný přibližně do 5. zóny mrazuvzdornosti USDA.

Diervilla Kultivary

Ve školkách a zahradních centrech je k dispozici mnoho fantastických kultivarů Diervilla. Některé z nejoblíbenějších možností jsou uvedeny níže:

  • 'Butterfly'
  • 'Cool Splash'
  • 'Noční záře'
  • 'Trojan Black'
  • 'Copper'
  • 'Kodiak Orange'
  • 'Kodiak Black'

Diervilla Květiny

rostlina diervilla

Diervilly vytvářejí trubkovité trubkovité květy v hroznech po 2 až 5 kusech. V tomto období je netrpělivě očekávají opylovači, například čmeláci, kteří si pochutnávají na sladkém nektaru těchto rostlin.

Květy se objevují v polovině léta a vydrží kvést asi 2 týdny, i když kvetení může pokračovat až do podzimu. Plody, které se vytvářejí po odkvětu, jsou suché neoranžové tobolky, z nichž se na podzim uvolňují semena.

Jak pěstovat diervillu

Rostliny Diervilla se snadno pěstují ze semen sebraných z planých nebo oplozených rostlin. Semena můžete buď hned zasadit, nebo je přes zimu uchovávat v chladu a zasadit je až na jaře následujícího roku. Tyto rostliny nejsou samosprašné, takže rostliny pěstované samostatně bohužel nevytvoří životaschopná semena.

Naštěstí včely a další opylovači urazí za jednou z těchto rostlin poměrně velkou vzdálenost, takže pokud se ve vaší oblasti vyskytují další diervillie stejného druhu, může být vaše rostlina oplodněna.

Pěstování diervillí z řízků je další skvělou možností, pokud nemůžete najít žádné rostliny v květináčích na prodej nebo nemáte zdroj životaschopných semen.

Jednou ze skvělých vlastností diervillií je jejich přizpůsobivost různým podmínkám pěstování, což platí i pro půdu. Ačkoli tyto rostliny vykazují preferenci pro dobře odvodněné mírně kyselé půdy, snesou celou řadu pH a půdních podmínek. Dokonce i suché, neúrodné půdy a půdy s určitým obsahem jílu těmto rostlinám vyhovují, i když to není ideální.

Diervillie lze pěstovat na plném slunci až v polostínu a jsou poměrně odolnou skupinou rostlin vůči suchu. Bezpečné zóny mrazuvzdornosti USDA se liší podle druhu, ale všechny je lze pěstovat v zónách 5 až 7 a některé až v zóně 3 nebo dokonce 2.

Péče a údržba

Diervillie jsou velmi tolerantní k řezu, který by se měl ideálně provádět na jaře po posledních velkých mrazech v roce. Pozdní řez může snížit schopnost rostliny kvést v nadcházejícím létě.

Tyto rostliny se přirozeně šíří přísušky, které je třeba odstranit, pokud chcete rostlinu udržet na vymezeném území.

Diervillie nemají zvláštní nároky na zálivku, ale nově vysazeným keřům je vždy dobré nabízet pravidelnou zálivku, dokud se jejich kořenový systém nezapojí a neusadí. Tyto rostliny jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům, ale občas mohou být náchylné k padlí a houbovým skvrnitostem listů.

Použití

Zahradnické použití

Diervilla se dobře uplatní jako vysoký půdní pokryv a je skvělá pro hromadné výsadby a případně i jako neformální živý plot. Tyto rostliny mají velký potenciál pro stabilizaci břehů díky svému přísušku a šíření.

Tyto rostliny vyžadují minimální údržbu a dobře rostou v místech, kde se jiným rostlinám nedaří. Lze je také ponechat k naturalizaci v původních zahradách.

Využití pro volně žijící živočichy

Květy diervilly jsou opylovány hmyzem, zejména čmeláky, ale navštíví je také kolibříci a motýli. Srnčí zvěř si na těchto rostlinách pochutnává, proto na to pamatujte, pokud se ve vaší oblasti vyskytuje srnčí zvěř.

Nejčastější dotazy

Is Diervilla an evergreen?

Diervillie jsou opadavé keře, což znamená, že každý podzim shazují listy a na jaře následujícího roku znovu obrostou.

How fast does bush honeysuckle grow?

Zimolezy keřové jsou snadno ovladatelné rostliny, které rostou mírným tempem.

Is bush honeysuckle invasive?

Původní keřové zimolezy rodu Diervilla nejsou ve Spojených státech invazní. Lonicera maackii, zimolez amurský, je často nesprávně nazýván zimolez keřovitý a je invazním plevelem v mnoha částech východních Spojených států.

Závěr

Diervillie sice nepatří k nejpestřejším dostupným rostlinám, ale rozhodně jsou krásné a vždy je dobré vysazovat na zahradě původní druhy. Nízké nároky na údržbu této rostliny a její atraktivita pro opylovače jsou dobrými důvody, proč ji zvážit pro svůj příští zahradnický projekt.

Další keře k pěstování najdete v našem seznamu běžných keřů.

*Obrázek: CisseAndebo/pixabay


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.