Pěstování a péče o akalyfy

Akalyfy jsou atraktivní stálezelené rostliny pro teplé klima, které mají buď efektní teple zbarvené listy, nebo odvážné převislé karmínové květy.

Dva druhy jsou oblíbené zahradní rostliny a oba mají velmi podobné nároky na péči a růst, proto se v tomto průvodci pěstováním a péčí o akalyfy budeme věnovat oběma.

Co je to akalyfa?

Acalypha, vyslovováno ack-uh-life-uh, je rod kvetoucích rostlin z čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae). Acalypha wilkesiana a A. hispida jsou tropické stálezelené keře, které dodávají zahradám v teplém a vlhkém podnebí výrazné barvy a texturu.

První druh jeznámý pouze jako měděnka nebo Jakobův plášť, ale někdy se mu také říká měděnka, kopinatá měděnka nebo měděnka. A. hispida se nazývá žinylka, opičí ocas, červený kočičí ocas, liščí ocas nebo meduňka filipínská.

Acalypha spp.

Tyto nápadné listnaté stálezelené rostliny pocházejí z ostrovů jižního Pacifiku a jihovýchodní Asie, kde rostou na teplých, tropických a vlhkých stanovištích.

Měděný list dorůstá výšky asi 1,22 m a šířky 0,91 m, ale může dosáhnout výšky téměř 3,05 m a šířky 1,98 m. V případě, že se jedná o měděný list, může být jeho výška vyšší než 1,5 m a šířka menší než 1,9 m. V případě, že se jedná o měděný list, může být jeho výška vyšší než 1,5 m a šířka menší než 1,9 m. Ženšen je obvykle o něco větší a dosahuje výšky 1,22 až 1,83 m a průměru 1,83 až 2,44 m. V případě, že je rostlina vyšší, je její průměr 1,8 až 2,4 m. V případě, že je rostlina vyšší, je její průměr 1,8 m.

Akalyfy mají jednoduché, střídavě uspořádané listy, které jsou 10,16 cm až 20,32 cm dlouhé a srdčité. Pestrobarevné listy měděnky vyrůstají v kombinacích červené, růžové, měděné, oranžové, žluté, bílé, zelené a fialové barvy.

Listy obou druhů mají vroubkované okraje.

Květy rodu Acalypha

Měděné listy jsou známé spíše pro své nápadné listy než pro zelenavě zbarvené květy, které se tvoří po celý rok. Měděnkolisté rostliny mají samčí i samičí květy na jedné rostlině.

Naproti tomu rostlina žinylka vytváří velmi nápadné a zajímavé karmínové květy. Každý jednotlivý květ je sám o sobě spíše bezvýznamný, ale v dlouhých převislých květenstvích, pro která je tato rostlina tak oblíbená, je efekt nápadný.

Tento druh má oddělené samčí a samičí jedince a nás zajímají opravdu jen samičí rostliny, protože samčí nejsou příliš nápadné.

Jak pěstovat keř Acalypha

Akalyfy můžete pěstovat z řízků z měkkého dřeva na jaře nebo z polotvrdých řízků odebraných koncem léta. Pro dosažení nejlepších výsledků ošetřete tyto řízky práškovým kořenovým hormonem.

Tyto rostliny by se měly pěstovat v úrodné a dobře propustné půdě, ale měly by být udržovány ve vlhku, protože žádný z těchto druhů není příliš odolný vůči suchu. Těmto rostlinám prospěje pravidelná zálivka ve vegetačním období, ale v chladnějších měsících nebudou potřebovat mnoho vody, pokud nenecháte půdu vyschnout.

Samotná půda může být hlinitá, písčitá nebo jílovitá a přijatelné jsou různé hodnoty pH půdy, ale těžším půdám prospěje přidání organické hmoty.

Pro dosažení nejlepších výsledků pěstujte keř akalyfy na plném slunci. Tyto rostliny lze pěstovat i v polostínu, ale bohužel nebudou tak dobře kvést a nebudou mít tak krásně panašované listy jako rostliny pěstované na plném slunci.

Jako tropické druhy nesnášejí rostliny rodu acalypha mráz a trpí při teplotách pod 10,00 °C. Pěstujte tyto rostliny v zónách mrazuvzdornosti USDA 10 až 12 a snažte se je vysadit na místě chráněném před silnými větry.

Péče a údržba

Ačkoli jsou akalyfy považovány za rostliny nenáročné na údržbu, jsou rychle rostoucí a pravděpodobně budete chtít tyto rostliny seříznout, abyste dosáhli hustšího vzrůstu. Odstřihávání květů čilimníku před jejich úplným odumřením podpoří bujný růst nových květů.

Rostlinám čechřice může na jaře prospět také silný řez až do výšky asi 20,32 cm nad zemí, který podpoří silný nový růst a kvetení.

Těmto rostlinám prospívají bohaté půdy a zejména při pěstování v nádobách jim ve vegetačním období prospěje měsíční přihnojování tekutými hnojivy.

Akalyfy jsou poměrně odolné vůči škůdcům, ale někdy je napadají roztoči, blanokřídlí a moučnivka. Další škůdci, jako je šupinovka a mšice, mohou tuto rostlinu také napadnout, zejména pokud je pěstována v polostínu.

Použití

Měděnka tvoří nádherný akcentový živý plot nebo solitéru. Je však třeba dbát na to, aby nedošlo k přemnožení tohoto druhu, protože působí opravdu odvážným dojmem, ať už je vysazen kdekoli.

V chladnějším podnebí lze tyto rostliny pěstovat jako letničky nebo jako pokojové či kontejnerové rostliny, které se v chladných obdobích přenášejí dovnitř.

Ženšen má stejné využití jako měděnka, ale je obzvlášť atraktivní i v závěsných nádobách.

Další druhy rodu Acalypha

Zakrslý šenil (Acalypha reptans) je další atraktivní stálezelený keř. Tento menší druh dorůstá výšky pouhých 45,72 cm a vytváří krásné červené květní klasy dlouhé až 7,62 cm.

Tato rostlina má stejné nároky na péči jako ostatní odrůdy měděnky, ale její výhodou je, že se jedná o původní druh, který se přirozeně vyskytuje na Floridě a v Karibiku.

Tento druh je vynikající pokojovou rostlinou nebo rostlinou do nádob, zejména pokud se pěstuje v závěsných květináčích.

Nejčastější dotazy

Is acalypha unisexual?

Ano i ne. Ženšenka má samčí a samičí květy na samostatných rostlinách, zatímco měděnka má obě pohlaví na jedné rostlině.

Is the Chenille plant poisonous?

Ano, latex, který se v těchto rostlinách nachází, je toxický a dráždivý. Musíte být vystaveni poměrně velké koncentraci, abyste utrpěli vážné vedlejší účinky, ale doporučuji hrát na jistotu a minimalizovat kontakt s touto rostlinou. Tato rostlina také není považována za jedlou.

Are acalyphas evergreen?

V dostatečně teplém podnebí jsou akalyfy stálezelené. V chladnějších oblastech lze tyto rostliny pěstovat jako letničky, které při přílišném ochlazení odumřou.

How do you propagate Chenile plants?

Akalyfy se nejlépe množí ze stonkových řízků ošetřených práškovým kořenovým hormonem.

Závěr

Akalyfy jsou nápadné a na péči nenáročné stálezelené rostliny, které by mohly dělat divy na vaší zahradě nebo na terase či slunném okenním parapetu. Jejich všestrannost a schopnost rychle růst a přežít jako letničky v chladnějším podnebí z nich dělají skvělou volbu pro vaši zahradu.


avatar
Autorka

Vyrostla jsem v malé vesničce Kvilda, kde pěstování vlastních plodin a velká předzahrádka byly normou. Od té doby jsem se stěhoval a na čas se usadil v Praze a pak v Brně. Ať jsem šla kamkoli, tu zakořeněnou lásku k zahradám a divoké přírodě jsem si vzala s sebou.